23-ročný mladík spolu s tímom vyvinuli takýto revolučný čistiaci systém

670

Nedávno sme vám priniesli článok o mladom Holanďanovi, ktorý začal realizovať svoje smelé plány v súvislosti s čistením oceánov od plastov. Teraz sa dozviete trochu viac z jeho života a uvidíte, ako zatiaľ vyzerajú vyvinuté technológie.

Boyan Slat je 23-ročný holandský vynálezca a podnikateľ, ktorý začal s budovaním inžinierskych projektov už od svojich 2 rokov. Prvýkrát ohromil svet tým, že vytvoril svetový rekord a bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov už v 14 rokoch, kedy naraz spustil 213 vodných rakiet. Teraz si dal Boyan oveľa väčší cieľ – chce vyčistiť oceány od plastov.

V roku 2011 si pri potápaní v Grécku všimol, že vo vode pláva viac plastu ako rýb. Rozhodol sa preto venovať všetok svoj čas tomu, aby sa pokúsil nájsť spôsob, ako očistiť oceány. O dva roky neskôr založil organizáciu The Ocean Cleanup a usporiadal diskusiu TEDx s cieľom predstaviť jeho myšlienku využívania vodných prúdov. Prvýkrát sa rozhodol otestovať tento systém v Japonsku, ale neskôr sa zameral na územie Great Pacific Garbage Patch. Stanovil si cieľ, že očistí tento úsek od plastového odpadu za 5 rokov.

Spoločnosť Ocean Cleanup vyvíja technológiu, ktorá pomôže zbaviť oceán plastového odpadu. Organizácia spustila obrovský prieskum v roku 2014. Študovali veľkú časť Tichého oceánu, ktorá sa pripravuje na plné nasadenie v roku 2020. Následne vyvinuli technológiu a s prvým čistiacim systémom začnú v polovici tohto roku.

Toto je 23-ročný Boyan Slat:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Toto zariadenie využíva oceánske prúdy, ktoré mu pomôžu pozbierať odpad zatiaľ čo svojvoľne pláva po hladine:

Photo by boredpanda
Photo by boredpanda

Zozbieraný a zhromaždený odpad sa potom môže prepraviť na pevninu:

Photo by boredpanda

Viac o jeho plánoch nájdete v tomto článku.

Zdroj: boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre