30 zaujímavostí o mačkovitých šelmách

3447

Veľké mačky, alebo mačkovité šelmy, patria medzi najvyhľadávanejšie a najkrajšie druhy zvierat, aké môžeme spoznať na našej planéte. Vo svojom prirodzenom prostredí sú medzi zvieratami neohrozenými vládcami a ich hrdosť a nádhera fascinuje človeka už odpradávna. Prinášame vám preto 30 zaujímavostí z ríše týchto krásnych zvierat.

tiger fotografia
Foto od gryte16

1. Najpočetnejšia populácia tigrov sa nachádza v USA. Počet tigrov žijúcich v USA v zajatí je totiž väčší ako počet tigrov žijúcich na celom svete v ich prirodzenom prostredí.

2. Tigrí samec v Indii si „adoptoval“ osamelé mláďatá, pričom prevzal úlohu matky. Vedci skúmajúci tieto zvieratá uviedli, že takéto správanie u tigrích samcov nebolo nikdy zaznamenané.

3. Tiger sibírsky je údajne najtrpezlivejší a najvytrvalejší predátor medzi mačkovitými šelmami.

4. Keď ste na safari, nikdy nepoužívajte parfum Calvina Kleina Obsession. Jaguáre, tigre a ďalšie šelmy vôňa tohto parfumu priťahuje. Vedci používajú tento parfum ako prostriedok k pozorovaniu a získavaniu informácií o šelmách.

5. Jedným z najvážnejších problémov ochrancov zvierat je takzvaná tigria mafia. Toto pomenovanie zahŕňa pytliakov, obchodníkov a lovcov na celom svete, ktorí ilegálne obchodujú s tigrím mäsom, kožušinou, pazúrmi, dokonca aj mláďatami. Najvýraznejšie sa táto mafia prejavuje v Ázii, kde je stav tigrov viac ako kritický.

6. Jeden leopard v Indii zabil viac ako 400 ľudí. Táto šelma bola ulovená človekom, ktorý o život pripravil aj tigra, ktorý mal na svedomí 436 ľudských životov. Obe krvilačné šelmy lovili v rovnakom územnom regióne a dokonca v rovnakom čase.

7. Rev Tyrannosaura Rexa vo filme Jurský Park je v skutočnosti zvuk slonieho mláďaťa spojený s tigrom a aligátorom.

8. Ako nezamýšľaný vedľajší účinok Kórejskej demilitarizovanej zóny vznikla prírodná rezervácia bez zásahu človeka, ktorá slúži ako domov pre mnohé ohrozené druhy zvierat, ako napríklad tiger kórejský či žeriav červený.

9. V roku 2005 siedmi muži uniesli a týrali malé etiópske dievčatko. Na týchto únoscov však zaútočila svorka levov, ktorí tyranov odohnali. Následne šelmy zostali pri dievčatku a chránili ho, pokiaľ nedorazila pomoc.

10. V roku 1953 mala rodina v Texase ako domáceho miláčika leva menom Blondie. Zviera nikdy neprejavilo agresivitu voči členom rodiny a zomrelo prirodzenou smrťou ako milovaný člen rodiny.

jaguar fotografia
Foto od cuatrok77

11. Panter nie je skutočné zviera. Jedná sa o termín, ktorý sa používa na opis čiernych púm, jaguárov a leopardov.

12. Leví rev počuť v savane až na vzdialenosť 10 kilometrov.

13. Vyskytujú sa prípady, kedy pštrosy zabijú loviaceho leva namiesto toho, aby sa im pokúsili utiecť.

14. Gepard štíhly je najrýchlejším suchozemským zvieraťom. Dokáže vyvinúť rýchlosť až 120 km/h, no iba na krátku vzdialenosť.

15. Grécke a rímske slovo pre žirafu bolo „camelopardalis“, pretože sa domnievali, že žirafa je neprirodzený kríženec ťavy a leoparda.

16. Počas obdobia párenia sa leopardy snežné pária 12-36-krát denne.

17. Puma má zápis v Guinessovej knihe rekordov, ako zviera s najvyšším počtom pomenovaní. Len v anglickom jazyku má táto šelma viac ako 40 mien.

18. Mláďatá geparda čerstvo po narodení nevážia viac ako pomaranč.

lion fotografia
Foto od cheetah100

19. Psy sú umiestnené v zajatí spolu s gepardmi, aby im pomohli zostať pokojnými.

20. Starí Egypťania využívali k lovu cvičené gepardy. Túto tradíciu uchovávali aj indickí panovníci, a to až do 20. storočia.

21. Kop africkej žirafy je taký silný, že dokáže usmrtiť aj dospelého leva.

22. Gepard dokáže pri behu jedným skokom prekonať vzdialenosť 7 metrov.

23. Leopardy snežné nedokážu priasť ani vydávať rev.

panther fotografia
Foto od bobsfever

24. Puma americká dokáže bez rozbehu vyskočiť do výšky 4 metrov.

25. Levy s hrivou, ktorá je sfarbená do čierna, sa zväčša stávajú alfasamcami. Majú vyššiu hladinu testosterónu ako ostatní samci a rýchlejšie sa im hoja rany. Aj levice skôr uprednostňujú samcov s týmto sfarbením hrivy.

26. Leopardie teritórium zaberá priestor viac ako 100 kilometrov štvorcových.

27. Samcom levov po kastrácii začne opadávať hriva.

28. V 18. storočí bola cena za vstup do ZOO v Anglicku pes alebo mačka, ktoré boli využívané ako potrava pre mačkovité šelmy.

29. Jedným z najbežnejších hlavolamov pre ľudí je rozoznať leoparda od jaguára. Zvieratá majú takmer identickú stavbu tela, sfarbenie aj kožuch. Ako ich teda rozoznať? Obe šelmy majú svoj kožuch pokrytý škvrnami a rozdiel spočíva v tom, že jaguáre majú v týchto škvrnách čiernu bodku, zatiaľ čo leopardy majú tieto škvrny prázdne.

30. Väčšina ľudí si myslí, že najväčšou mačkovitou šelmou je lev, a to najmä kvôli jeho majestátnosti a povesti kráľa zvierat. Opak je však pravdou- najväčšou a najsilnejšou mačkovitou šelmou je tiger, ktorý môže vážiť až 300 kilogramov a na dĺžku merať viac ako 3 metre.

 

zdroj: https://www.kickassfacts.com/30-interesting-facts-big-cats/

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre