5 chutných pizza faktov, po ktorých ti budú tiecť slinky

2479

Asi málokto kto z nás ešte nikdy nemal pizzu. Chutná okrúhla pochúťka, ktorá nám dokáže vyčariť úsmev na tvári a rýchlo zahnať hlad. Napriek tomu, že ju zvykneme bežne jesť na obed či večeru nevieme o nej všetko. Tu je o nej niekoľko faktov, po ktorých ti budú tiecť slinky.

pexels photo 1596884
Zdroj: Pexels

1.

Najdrahšia pizza na svete stojí 12 000 USD. Budeš šokovaní, keď uvidíš cenovku Ľudovíta XIII., najdrahšej pizze na svete. Výroba pizze v hodnote 12 000 USD, ktorú vytvoril známy šéfkuchár Renato Viola, trvá viac ako 72 hodín.

Polevy boli vyrobené pre čistý luxus. Prichádzajú s tromi vzácnymi druhmi kaviáru – Oscietra Royal Prestige, Kaspia Oscietra Royal Classic z iránskeho pobrežia a Kaspia Beluga. Kaviár Beluga je najdrahšia odroda na svete a 453 gramov stojí približne 4 500 USD. Ešte viac exkluzivity pridáva k zážitku, pizza obsahuje aj nórskeho homára a osem druhov syra. Otázka je, či to naozaj stojí za tie peniaze. 

pexels photo 3762075
Zdroj: Pexels

2.

Každý rok sa na celom svete predá viac ako päť miliárd pízz a každú sekundu sa zje približne 350 kusov. Tieto čísla demonštrujú plný rozsah popularity skromnej pizze. V priemere Američania skonzumujú každý rok asi tri miliardy pizze, čo predstavuje viac ako polovicu celosvetovej spotreby pizze. Koľkými kúskami pizze si prispel do celosvetového meradla ty?

pexels photo 4881622
Zdroj: Pexels

3.

V Škótsku sa predáva vyprážaná pizza. Ľahko ju nájdete v mnohých obchodoch s hranolkami po celom Škótsku. Lacná a veselá pizza sa namiesto pečenia v rúre vypráža v horúcom oleji. Jedlo môže byť podávané ako večera s hranolkami alebo samostatné bez hranoliek. Tento typ pizze pochádza zo 70. rokov 20. storočia a je obľúbeným jedlom v Glasgowe a Fife. Ochutnal by si? 

Screenshot 20221212 1130282
Zdroj: YouTube Screenshot 

4.

Ľudia sa vedia vyblázniť na pizzi a milujú prekonávanie svetových rekordov. Novozélanďan Josh Anderson je držiteľom svetového rekordu v najrýchlejšom zjedení pizze na svete, keď dokázal zjesť 30 centimetrovú pizzu len za minútu a 45 sekúnd. Aj keď ich asi my, obyčajní ľudia, ťažko prekonáme, nie je lepšie si vychutnať pizzu pomaly a nechať potešiť naše chuťové poháriky? Čo myslíš?

pexels photo 4109111
Zdroj: Pexels

5.

Aj keď existuje nekonečne veľa spôsobov, aké prílohy zmiešať a vytvoriť jedinečnú pizzu v závislosti od veľkosti, omáčky, syra a ďalších, každý človek má rád niečo iné. V Japonsku sú najobľúbenejšími pizze s chobotnicami a úhormi, zatiaľ čo v USA a Spojenom kráľovstve sú feferónky na vrchole. V Brazílii je prekvapivo najobľúbenejšou pizzou zelený hrášok. A čo ty? Aká je podľa teba najlepšia kombinácia príloh na pizzu? Napíš do komentára.

pexels photo 11568775
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.