5 šialených hoaxov z histórie, ktorým ľudia verili

2192

Veda je jedným z pilierov našej spoločnosti. Usiluje sa zistiť viac o svete, v ktorom žijeme. V minulosti sa však často stávalo, že niektorí „vedci“ podvádzali, aby dosiahli slávu, bohatstvo a prestíž. Dnes sa pozrieme na päť najstarších príbehov vedeckých podvodov a hoaxov, ktoré sa stali v priebehu histórie.

1. Malá škaredá morská víla

Jedným z najzaujímavejších príbehov vedeckých podvodov je príbeh falošnej morskej víly. V roku 1868 vedecký svet otriasol objav „kostry“ morskej víly, ktorý bol popísaný ako ojedinelý. Tento „fosil“ bol nakoniec odhalený ako dielo umelca, ktorý ho vytvoril z hadích kostí. 

pexels photo 14714669
Zdroj: Pexels

2. Mary Toft, zajačiková mama

V roku 1726 sa v Anglicku objavila nečakaný prípad, keď žena menom Mary Toft tvrdila, že rodí zajačikov. Tento prípad bol koniec koncov odhalený ako podvod, keď bolo zistené, že si vkladá zajačie mláďa do pošvy a následne ho „rodila“. K tomuto činu sa sama nakoniec priznala.

pexels photo 4921281
Zdroj: Pexels

3. Tajomstvo mimozemskej pitvy

V roku 1947 boli v USA zverejnené správy o údajnej mimozemskej lodi, ktorá bola nájdená v Roswelle. Aj keď bola oficiálne potvrdená ako skutočná, niektorí ľudia tvrdia, že išlo o podvod, a že podvodníci vložili do lode falošné telá. 

Dokonca producent Ray Santilli poskytol zábery zvnútra lode. Tie boli ale rozmazané a natočené narýchlo. V roku 2006 sa priznal, že zábery boli falošné.

pexels photo 5251883
Zdroj: Pexels

4. Podvod s vtáčím mozgom

V roku 1970 bol publikovaný vedecký článok, ktorý tvrdil, že vtáčie mozgy obsahujú látku, ktorá môže byť použitá na liečbu nádorov. Avšak, tento článok bol neskôr odhalený ako podvod. Autor článku si vytvoril falošné dáta, aby podporil svoju teóriu a získal prestíž.

pexels photo 416179
Zdroj: Pexels

5. Skamenený obor

V 19. storočí objavili obrovskú skamenelinu, ktorá vyzerala byť existenciou neznámeho druhú. Ľudia sa domnievali, že ide o obra. Neskôr sa však ukázalo, že to bola falošná socha, ktorú dal vyrobiť istý P.T. Barnum.

Nechal ju vyrobiť a následne zakopať do zeme. Po polroku si na toto miesto zavolal chlapov aby mu vykopali studňu. Tí našli údajného obra a davy sa chodili pozerať na tento „objav“.

pexels photo 96446
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.