5 zábavných psychologických faktov, o ktorých ste určite nevedeli

2676

Psychológia je fascinujúce odvetvie, ktoré študuje a pokúša sa vysvetliť, prečo ľudia konajú tak, ako konajú. To má mnoho užitočných aplikácií, ako je zlepšenie rozhodovania, zvládanie stresu a celkovo efektívny život. Okrem veľmi cenných nástrojov, ktoré psychológia vyvinula, vrátane niekoľkých typov terapií, mnohé psychologické štúdie našli niekoľko veľmi zaujímavých psychologických faktov, ktoré Vás môžu prekvapiť! Sú súčasťou Vášho života a možno si to ani neuvedomujete.

1. Dopamín Vás robí závislými na vyhľadávaní informácií

3 46
Zdroj: canva

Už ste sa niekedy pristihli pri tom, ako donekonečna prechádzate svoje sociálne siete? Všetko to súvisí so slučkou hľadania dopamínu a odmeny . Keď telefonujete, stimulujete dopamín. Mnoho ľudí pozná dopamín ako chemikáliu pre potešenie, čo znamená, že Vás núti vyhľadávať potešenie a príjemné aktivity, ako je jedlo, sex, drogy atď. Ale dopamín Vás tiež núti hľadať informácie a stať sa zvedavými. Takže keď sa pozeráte na svoj informačný kanál, Vaša dopamínová slučka sa zapojí a budete chcieť pokračovať vo vyhľadávaní, aby ste hľadali ďalšie informácie. Desivá vec je, že nikdy nebudete spokojní s množstvom informácií! Pravdepodobne budete pokračovať v sledovaní informačného kanála, kým Vás niečo nevyruší.

2. Byť zamilovaný je biochemicky to isté, ako mať ťažkú ​​obsedantno-kompulzívnu poruchu

4 36
Zdroj: canva

„Často sa hovorí, že keď si zamilovaný, si tak trochu blázon. To môže byť pravda,“ povedala Donatella Marazziti , osoba, ktorá túto skutočnosť objavila. Počiatočné fázy lásky sa často javia ako posadnutosť, čo viedlo ľudí k úvahám o možnosti, že si môžu byť neurochemicky podobní. Neurovedci spájajú serotonínový transportér 5-HT s neurotizmom a sexuálnym správaním, ako aj s obsedantno-kompulzívnou poruchou . Štúdia bola vykonaná s 20 jedincami, ktorí sa zamilovali za posledných 6 mesiacov, a neliečenými pacientmi s obsedantno-kompulzívnou poruchou a zistilo sa, že obe skupiny mali výrazne nižšiu hustotu 5-HT transportéra. Preto obsedantno-kompulzívnou poruchou Váš mozog zaobchádza s láskou a posadnutosťou veľmi podobne.

3. Za pár hodín sa môžete presvedčiť, že ste spáchali zločin, ktorý sa nikdy nestal

pexels koolshooters 8105788 scaled
Zdroj: pexels/KoolShooters

Dôkazy z prípadov nesprávneho odsúdenia viedli k vypracovaniu tejto štúdie. Štúdia zahŕňala rozhovory s dospelými podozrivými v priateľskom prostredí a použitím slabých techník obnovy pamäte. Do 3 hodín boli podozriví vypočúvaní spôsobmi, ktoré ich viedli k tomu, aby uverili a priznali sa k spáchaniu zločinov, ktoré v skutočnosti nespáchali. Boli dokonca schopní opísať udalosti v živých detailoch a niektorí z nich verili, že v tínedžerskom veku spáchali taký závažný zločin ako útok so zbraňou. Myslíte si, že by ste sa dali presvedčiť?

4. Existujú gény, ktoré určujú, či ste ranný vtáča alebo nočná sova

pexels yelyzaveta martynenko 9261271 scaled
Zdroj: pexels/Yelyzaveta Martynenko

Ste geneticky predurčení na to, byť aktívnejší počas dňa alebo noci. Či ste ranné vtáča alebo nočná sova, určuje vlastnosť známa ako chronotyp. Tento objav sa zistil pri sledovaní 85 000 jedincov pomocou náramkov . Zistili tiež, že ľudia, ktorí sú aktívni ráno, sa prebúdzajú v priemere o pol hodinu skôr ako nočné sovy – takže môže existovať vedecké zdôvodnenie, prečo chcete každé ráno spať!

5. Byť sám dlhší čas, je rovnako zlé ako fajčenie

pexels mart production 7277950 scaled
Zdroj: pexels/ MART PRODUCTION

Vedeli ste, že osamelí ľudia majú o 50 % vyššiu pravdepodobnosť, že zomrú predčasne ako ľudia so zdravými sociálnymi väzbami ? Je to spôsobené niekoľkými rôznymi faktormi. Po prvé, osamelosť znižuje imunitu, a preto zvyšuje riziko chorôb. Zvyšuje tiež zápaly v tele, ktoré podobne ako fajčenie prispieva k srdcovým ochoreniam a iným chronickým zdravotným stavom. To, že ste osamelí, má tiež za následok, že Vás stres viac emocionálne a mentálne ovplyvňuje, čo má vplyv na Vaše celkové zdravie. Takže, ak sa cítite osamelo, uistite sa, že podniknete kroky na boj proti izolácii. Môže to byť otázka života alebo smrti!

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.