6 najpodivnejších rastlín na Zemi – jedna z nich rozložila telo žraloka

491

Od kvetu, ktorý požiera hmyz, po rastlinu s jemnými listami. Objavte výnimočné rastliny, ktoré patria k tým najunikátnejšími na svete.

Zdroj Vjekoslav Domanović

Lithops – rastlina, ktorá vyzerá ako kameň

Tieto „kvitnúce kamene“ sú také roztomilé, ale majú tiež niekoľko zaujímavých vlastností. Sukulenty z púští v južnej Afrike sa maskujú ako kamene, aby sa vyhli bylinožravcom. Sú v tom také dobré, že ich niekedy nerozpoznajú ani odborníci. Väčšina lithopov kvitne na jeseň a začiatkom zimy veselými kvetmi, ktoré sa podobajú sedmokráskam. K životu nepotrebujú dážď, dokážu prežiť aj z hmly.

Lithops má dva mäsité, šťavnaté listy, ktoré pripomínajú fazuľu. Ploché vrchy listov obsahujú zložité vzory čiar, bodiek alebo farebných značiek. Väčšina rastliny zostáva pod zemou, pričom nad zemou je viditeľných len niekoľko milimetrovov z vrcholov listov.

Zdroj summertrain

Mimosa pudica – reaguje na pohyb

Citlivá rastlina Mimosa pubica, o korej sme písali v článku – Majú rastliny pocity? Vedci hovoria, že áno. Otázkou je, ako je to možné?, zatvára svoje listy aj pri tom najjemnejšom dotyku. Ak sa však rastliny dotýkate dostatočne dlho, naučí sa, že pre ňu už nie ste hrozba a svoje listy zatvárať nebude.

Botanici predpokladajú, že toto správanie znižuje atraktivitu pre bylinožravce a môže pomôcť rastlinám prežiť počas environmentálneho stresu. Po približne 10 minútach sa listy opäť zdvihnú, ale pri ďalšom dotyku sa okamžite zložia.

Zdroj Nika_Akin

Rafflesia arnoldii – najväčšia kvetina na svete, ktorá vôbec nevonia

Najväčší kvet na svete, Rafflesia arnoldii, nepatrí medzi sladko voňajúce. Naopak, jeho aróma pripomína hnijúce mäso. Táto parazitická rastlina nemá viditeľné listy, korene ani stonku. Viaže sa na hostiteľskú rastlinu, aby získala vodu a živiny. Jej zápach slúži na prilákanie hmyzu, ktorý opeľuje túto špeciálnu kvetinu.

Zdroj Colin + Meg

Welwitschia mirabilis – stará ako hory

Welwitschia mirabilis je unikátna rastlina, ktorá rastie výlučne v púšti Namib v juhozápadnej Afrike. Má len dva trvalé listy, ktoré rastú po celý život rastliny. Môže sa zdať, že ich je viac, pretože sa rozpadajú a šíria sa po zemi. Tieto rastliny môžu žiť neuveriteľne dlho, vek niektorých expemlárov sa odhaduje na viac ako 1000 rokov.

Rastlina je prispôsobená extrémne suchým podmienkam púšte Namib, kde dostáva veľmi málo zrážok. Na prežitie využíva vodu z hmlových kvapiek a má hlboký koreňový systém. Welwitschia mirabilis je považovaná za živú fosíliu a je predmetom záujmu botanikov a ochrancov prírody kvôli jej jedinečnosti a adaptáciám na drsné životné prostredie. Existovala už pred 65 miliónmi rokov a prežila mnoho udalostí: pád asteroidu na Zem, dobu ľadovú, požiare, škodcov, vírusy, parazity, ľudí, cesty a vojny. Dodnes ich nájdeme tisíce a ich prežitie je stále záhadou.

Zdroj Thomas Schoch

Obrovská džbánová rastlina – má chuť na mušky

Nepenthes attenboroughii je najväčšia mäsožravá rastlina na svete. No nie je len obyčajnou potravou pre zvieratá – ona sama ich konzumuje. Jej džbán je veľký takmer ako ľudská noha a tvorí ho špeciálny úponok, ktorý sa nafúkuje do tvaru šálky.

Botanik Stewart McPherson, ktorý bol súčasťou tímu, ktorý objavil rastlinu na centrálnych Filipínach, vysvetlil, že okolo ústia džbánu sa nachádzajú nektárové sekréty, ktoré priťahujú hmyz a malé zvieratá. Džbán má voskovité hrebeňe smerujúce nadol, ktoré pomáhajú koristi padnúť priamo dovnútra. Tekutina v džbáne obsahuje kyseliny a enzýmy, ktoré pomáhajú rozložiť korisť. Tieto rastliny sa vyvinuli na lov hmyzu, ale občas chytia aj potkany a myši. Zaujímavosťou je, že v jednom prípade našli v džbáne dokonca mŕtve telo žraloka.

Zdroj Dr. Alastair Robinson

Falošná ruža z Jericha – vzkriesiteľ

Selaginella lepidophylla, púštna rastlina z čeľade spikemoss, sa dokáže takmer úplne dehydrovať tým, že sa stočí do malej gule. Jej vonkajšie stonky sa ohýbajú do kruhu a vnútorné stonky točia do špirály, čím sa chránia pred horúcim a suchým podnebím púšte Chihuahuan, kde žije. Keď získa vlhkosť, rozvinie sa a obnoví normálny život.

Zdroj James St. John

Naša planéta je plná neuveriteľne rôznorodých a fascinujúcich rastlín. Určite ste o mnohých doposiaľ nepočuli.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre