7 skutočností o prvej svetovej vojne, ktoré ste asi netušili

45459

Prvá svetová vojna často vyvoláva predstavu strašného krvavého kúpeľu a bojov v zákopoch Západného frontu. Vedeli ste o tom, že prvá svetová vojna sa rozšírila až do územia Číny? Alebo to, že vo vojne bojovali opravári z Ázie, Severnej Ameriky, Karibiku či Austrálie?

 

www.bbc.com
www.bbc.com
 1. Zatiaľ čo vojna zúrila v blate a priekope, veľmi odlišný typ vojny prebiehal pod nohami vojakov. Skupina baníkov pôsobiaca v úplnom utajení, kopala tunely až 30 metrov pod zemou a odpaľovala míny pod nohami nepriateľov. V Belgicku sa baníkom podarilo odpáliť až 408 ton výbušnín. Súčasne vybuchlo aj 19 podzemných tunelov. Táto explózia bola počuť až do Londýna.
 2. Po odchode mužov na vojnu sa uvoľnilo veľa pracovných miest. Viac ako milión žien preto začalo pracovať na mužských pozíciách. Pracovali dlhé hodiny, často v zlých podmienkach a s nebezpečnými chemikáliami. Ženy, ktoré pracovali s TNT výbušninami boli tiež prezývané „kanáriky“, pretože táto práca im privodila roxickú žltačku a sfarbila ich pokožku na žlto.
  www.bbc.com
  www.bbc.com

   

 3. Niekoľko novinárov riskovalo svoje životy, aby informovali o realite vojnového stavu. Vláda sa snažila kontrolovať tok informácii, preto bola novinárska činnosť zakázaná. Podávanie správ o konflikte bolo podľa názoru ministerstva vojny pomáhanie nepriateľovi. Ak sa takýto novinár vypátral, bol odsúdený na trest smrti.
 4. Plastická chirurgia vznikla za čias prvej svetovej vojny ako pomoc obetiam vojny, ktoré prežili, ale s ohyzdnými poraneniami, napríklad od nábojov alebo železných črepov.
  www.oddee.com
  www.oddee.com

   

 5. Sidney Lewis mal iba 12 rokov, keď klamal o svojom veku a vstúpil do armády počas vojny. Bojoval po boku ostatných dospelých vojakov v prednom fronte.
 6. Počas vojny boli zriadené prvé krvné banky, vzhľadom na to, že bola potrebná krvná transfúzia pre zranených vojakov. Krv skladovali pomocou jej uloženia na ľad po dobu 28 dní.
 7. 9 z 10 vojakov prežilo zákopy. Byť v prvej línii bola pre britských vojakov česť. V zákopách boli chránení pred nebezpečenstvom a nepriateľskou paľbou o niečo viac.

 

Zdroj: BBC

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
matej
25. septembra 2017 9:14

dobry text bro

Patrik
25. septembra 2017 9:18

ja viem