7 prekvapivých využití banánovej šupky. Určite ich hneď nevyhadzujte!

384

Ako ste už určite mnoho krát videli, scéna, ktorá rozosmeje celé publikum, je, keď sa postava pošmykne na strategicky umiestnenej banánovej šupke. Od skorých čiernobielych filmov, animovaných rozprávok až po dnešné situačné komédie, tento trik je starý ako čas. Čo keby sme vám povedali, že banánové šupky môžeme využiť aj inak ako len na komediálny účel?

Keďže sa každý rok spotrebuje viac ako 100 miliárd banánov, ostáva veľa šupiek. Pozrite sa na týchto sedem kreatívnych spôsobov, ako využiť banánové šupky namiesto toho, aby ste ich hneď len tak vyhadzovali do koša.

yellow banana peels
Foto od 
Julia Kuzenkovna
Unsplash

1. Banánové šupky sú ideálne pre záhradkárčenie

Keďže banány produkujú metánový plyn, ktorý je 84-krát intenzívnejší ako oxid uhličitý, môžete ich použiť na kompostovanie alebo záhradkárčenie. Jednoducho obaĺte banánové šupky okolo spodnej časti rastlín. Vznikne tak pôda, ktorá pomaly uvoľňuje živiny, najmä fosfor, ktorý je pre rastliny veľmi cenný. Môžete tiež namočiť banánové šupky cez noc do vody, aby ste vytvorili roztok, ktorý je vynikajúci pre izbové rastliny. Zmes by mala byť približne päť dielov bežnej vody na jeden diel vody z banánových šupiek

33946 hd
zdroj: Graham Corney / Shutterstock.com

2. Domáci odpudzovač hmyzu

Ak patríte medzi domácich majstrov, a radi si vyrábate veci sami, môžete si doma vyrobiť pascu na hmyz z použitých banánových šupiek. Potrebujete iba plastové vedierko s vrchnákom a banánovú šupku. Prepichnite niekoľko otvorov v hornej časti a umiestnite banánovú šupku do nádoby. So sladkou vôňou banánu budú malé chrobáčiky prilákané k šupke a vletia priamo do vašej pasce. Voila – večera bez hmyzu.

Ak vás uštipla ploštica alebo sa vám objavila vyrážka, banánovú šupku si môžete potrieť priamo na kožu. To pomáha eliminovať svrbenie, ktoré cítite, a môže uľahčiť proces hojenia. Banánové šupky majú upokojujúce vlastnosti a dokážu účinne znížiť nepohodlie.

a peeled banana sitting on top of a green surface
Foto od
Louis Hanselna
Unsplash

3. Redukujú akné a jazvy

Akokoľvek prekvapivo to môže znieť, banánové šupky si môžu nájsť svoje miesto vedľa gélu na čistenie a krému na tvár. Vezmite mäsitú časť banánovej šupky a rozotrite si ju priamo na tvár. Nechajte to tam asi 10 minút a potom si umyte tvár. Zahrňte to do svojej každodennej rutiny a do týždňa alebo dvoch si môžete všimnúť, že vaše akné a jazvy miznú.

59f6525dd5bed6adc42f73c30b.jpg
zdroj: brightside

4. Odstraňovanie triesok

Máte triesku? Môžete použiť túto jednoduchú metódu na jej odstránenie bez spôsobenia väčšej bolesti. Stačí na postihnuté miesto naniesť kúsok banánovej šupky, v prípade potreby prelepiť a nechať pôsobiť asi pol hodiny. V banánovej šupke sú enzýmy, ktoré pomáhajú dostať triesku na povrch vašej pokožky, takže ju môžete ľahko odstrániť pinzetou.

cb754dee d6c4 4b44 bb2f 2ec90d5f0ec7
splinter in me thumbFoto od 
zen is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

5. Leštidlo na topánky 

Môžete vziať vonkajšie vrstvy banánovej šupky a potrieť ňou všetky druhy kože, ako sú: nábytok, topánky, či peňaženky. Stačí použiť vnútornú časť šupky na váš kožený výrobok a trieť, kým nebude lesklý a bez šmúh.

33947 hd
zdroj: iva / Shutterstock.com

6. Varte so šupkami

Keď pripravujete mäso alebo ryby, vložte do pekáča banánovú šupku. Šupka pomáha „zvlhčiť“ mäso alebo rybu počas pečenia, čím sa stáva krehkejším, pretože pôsobí ako „prikrývka“ pre mäso a zabraňuje odparovaniu vlhkosti z mäsa.

medium rare sliced steak in white ceramic plate
Foto od
Jason Leungna
Unsplash

7. Najjednoduchší spôsob – jednoducho ju zjesť

Keďže banánové šupky prekypujú živinami a antioxidantmi, sú v skutočnosti jedlé. Aby boli lepšie stráviteľné, povarte banánovú šupku vo vode asi 10 minút a potom ju pridajte do odšťavovača. Banánové šupky si môžete vychutnať samostatne alebo ich zmiešať s iným ovocím, ako sú jahody a banány, samozrejme na osviežujúce smoothie.

person putting sliced banana fruit on top of jar
Foto od
Louis HanselnaUnsplash

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.