Aj napriek obrovskej tragédii – požiari v slávnej katedrále Notre Dame, existuje niekoľko pozitívnych správ

761

15.4.2019 sa navždy zapíše do dejín čiernymi písmenami. Parížanom a neskôr aj celému svetu sa naskytol neuveriteľne smutný obraz – jednu z najznámejších pamiatok celého Francúzska, katedrálu Notre Dame, zachvátil oheň!

Behom pár minút šľahali z jednej z jej veží obrovské plamene, ktoré bolo vidieť z celého mesta. Hovorí sa, že oheň sa rozšíril z podkrovia, čo spôsobilo hotovú katastrofu tohto svetového ikonického architektonického zázraku. O niekoľko hodín neskôr sa celá strecha budovy premenila na popol. V blízkosti katedrály pozorovali tieto hrozivé chvíle so slzami v očiach obyvatelia a na internete to zas sledoval celý svet.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron okamžite reagoval a kvôli tejto nečakanej situácii zrušil svoj prejav. „Tak toto je veľmi emotívne pre celý národ. Naše myšlienky teraz venujeme všetkým katolíkom a Francúzom. Rovnako ako všetci občania, aj ja som smutný, keď vidím, že táto časť z nás dnes večer horí,“ napísal Macron. Všetky myšlienky a modlitby smerovali v ten smutný deň do Francúzska a z popola vyšlo aj viacero odkazov nádeje.

Príčina požiaru je stále neznáma, no parížsky prokurátor už začal s vyšetrovaním. Zatiaľ čo veža katedrály zhorela do tla, zachránili sa mnohé iné pamiatky a prvky veže, ako je napr. zvonica či tŕňová koruna. Katedrála bola práve v procese rekonštrukcie za 12,4 milióna dolárov a obkolesená lešením. Na hasení sa podieľalo až štyristo hasičov, ktorí však mohli s ohňom bojovať len zo zeme. „Požiar zasiahol dve tretiny strechy, ktorá sa zrútila, rovnako ako veža,“ povedal šéf parížskeho hasičského zboru Jean-Claude Gallet. Francúzsky prezident pokračoval v posielaní pozitívnych posolstiev svojim občanom počas celej katastrofy a prisľúbil, že kultová katedrála nanovo „vyrastie“.

https://www.instagram.com/p/BwUb1VuAvbk/?utm_source=ig_web_copy_link

Katedrála Notre Dame bola dokončená v roku 1345 a prežila niekoľko vojen aj invázii, no takto zničená nikdy nebola, aj keď historici tvrdia, že to nebude jej prvá prestavba. Ťažko hľadať pozitíva, no predsa len nejaké sú. Zachrániť sa podarilo dve veže severnej zvonice a celá štruktúra Panny Márie. Hasiči skontrolovali interiér katedrály a zistili, že štruktúra je poväčšine nedotknutá. Zachrániť sa podarilo tiež nádherné vitrážové trio ružových okien, ktoré siahajú do 13. storočia.

Foto od youtube

Prezident Macron vyhlásil verejnú zbierku a svoju pomoc mu prisľúbilo už niekoľko bohatých ľudí, ako aj niektoré krajiny, medzi nimi aj Česko či Poľsko. Praha dokonca ponúkla na pomoc svojich odborníkov. K zbierke sa pridal miliardár Francois-Henri Pinault, ktorý na obnovu katedrály prisľúbil niečo viac ako 100 miliónov €. Ďalší miliardár, konkrétne najbohatší človek v Európe – podnikateľ Bernard Arnault zas daruje 200 miliónov €.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Macron
21. apríla 2019 1:03

„štruktúra“ je „konštrukcia“ a „siahajú do..“ je „pochádzajú z..“tieto google preklady edituje Blaha alebo kto?