Aj počas spánku sa dá schudnúť, len musíte vedieť ako na to. Ponúkame vám 7 účinných tipov

1802

Spánok je nesmierne dôležitá časť dňa. Je nevyhnutný pre vaše zdravie a taktiež čo najlepšie fungovanie. Telo sa vám za správny oddych odvďačí a odvďačí sa vám môže aj tým, že stratíte niekoľko kilogramov. Ide len o to, aby ste poznali „triky“, ktoré sa za tým skrývajú. V noci vaše telo dokáže spáliť 300 až 400 kalórií! Odborníci tvrdia, že kvalitný spánok môže prispieť k chudnutiu rovnako ako fyzická aktivita. A my vám teraz predstavíme niekoľko zvykov, ktoré zrýchlia váš metabolizmus.

sleeping fotografia
Foto od Claudio_Scott

Spíte v priemernej teplote

Odborníci odporúčajú udržiavať teplotu izby na úrovni okolo 18°C, aby sa posilnil váš metabolizmus. Štúdie totiž preukázali, že chladnejšie prostredie aktivuje tukové bunky, ktoré sú zodpovedné za termoreguláciu. Keď spíte v chladnej miestnosti alebo nahý, vaše telo začne spaľovať viac energie kvôli tomu, aby udržalo teplo.

Vypite trochu hroznovej šťavy

grape juice fotografia
Foto od grongar

Hroznová šťava pomáha spaľovať kalórie vďaka špeciálnej látke zvanej resveratrol. Premieňa biely tuk na béžový tuk. Keď spíte, vaše telo používa béžový tuk, aby vás udržalo v teple. Teda, dať si šálku hroznovej šťavy skôr, ako pôjdete spať, vás prinúti zbaviť sa prebytočného tuku namiesto jeho uloženia. Vyvarujte sa však čerstvým džúsom, aby ste predišli zbytočnému príjmu cukru.

Zaspávajte a prebúdzajte sa v „rovnaký čas“

Štúdie preukázali, že neregulovaný rozvrh spánku súvisí s priberaním. Za bežných okolností je to hormón melatonín, ktorý nám hovorí, kedy máme ísť spať. Pomáha tiež aktivovať tukové bunky, ktoré pomáhajú spaľovať kalórie. Ak je váš režim nekonzistentný, zasahujete do produkcie melatonínu a pripravujete sa o kvalitný spánok. Výsledkom je, že sa môžete ráno cítiť unavení a túžiť po vysokokalorickom jedle, aby ste získali energiu. Ak sa tomu chcete vyhnúť, choďte každý deň do postele napr. o 22:00 a zobuďte sa o 07:00.

Pred spaním sa nehrajte so smartfónmi

Foto od Brightside

Nestabilná rutina nie je jediná vec, ktorá narúša produkciu melatonínu. Nadmerné svetlo z monitorov a obrazoviek je ďalším dôvodom, prečo nemôžete správne spať. Ukázalo sa, že modré svetlo zo smartfónov oneskoruje produkciu melatonínu. Preto zaspávate dlhšie a cítite sa unavení. Skúste sa vyhnúť ich používaniu aspoň 2 hodiny predtým, ako idete spať a prepnúť ich obrazovky do nočného režimu. Vymeňte radšej tablet či smartfón za knihu.

Proteínové občerstvenie

Pred spaním si kľudne pochutnajte na potravinách, ktoré sú bohaté na bielkoviny, ako napríklad grécky jogurt, nízkotučný tvaroh, chudé morčacie mäso alebo arašidové maslo. Zlepšia váš metabolizmus a pomôžu vašim svalom rásť.

Športujte

swimming fotografia
Foto od Omar de Armas

Fyzické cvičenie je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť stresu a zrýchliť metabolizmus. Kardio aj aeróbne cvičenie sa ukázali ako účinné, avšak tzv. „odporový tréning“ je ten, ktorý vám pomáha spaľovať tuk. Najlepšie riešenie je preto napríklad plávanie.

Pite bylinkový čaj

Niektoré druhy čaju vám môžu pomôcť v noci schudnúť. Nejde však o žiadne pochybné čaje, ktoré vám sľubujú magické výsledky za jednu noc. Sú to práve prírodné bylinné čaje a tie skutočne zlepšujú vaše zdravie rôznymi spôsobmi. Škorica bojuje proti zápalom a zabraňuje nadúvaniu, mäta pieporná redukuje chuť do jedla a pomáha vám vyhnúť sa nezdravím jedlám, zatiaľ čo harmanček zlepšuje trávenie a uvoľňuje nervy.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre