38 spôsobov, ako zabezpečiť, aby vás ľudia mali radi a aby vás rešpektovali

1113

Všetci túžime po tom, aby nás mali radi a aby sme boli rešpektovaní – najmä na pracovisku. Rešpekt je veľmi dôležitý, pokiaľ ide o rozvoj Vašej kariéry. Spôsob, ako Vás v práci vnímajú, hrá rozhodujúcu úlohu, keď Vaši nadriadení premýšľajú o povýšení alebo zvýšení platu. 

3 80
Zdroj: canva

1. Robte svoju prácu a robte ju dobre

pexels andrea piacquadio 3760069 scaled
Zdroj: pexels/Andrea Piacquadio

Netrávte svoj čas starosťou o získanie rešpektu a namiesto toho robte svoju prácu dobre, naozaj dobre. Získajte si dobrú povesť na základe toho, že ste naozaj dobrý v tom, čo robíte.

2. Nikdy nemeškajte, ani nepremeškajte žiaden termín

Získate tak povesť neuveriteľne spoľahlivého človeka. To znamená, že akýkoľvek sľub, ktorý dáte aj dodržíte.

3. Správne sa obliekajte

Poznáte ten názor, že si máte dať oblečenie na prácu, ktorú chcete, nie ktorú máte? Aj keď sa toho pridržiavate, skúste sa obliecť ešte trochu krajšie. Určite sa vyhnite výstrednému obliekaniu a oblečeniu, ktoré je totálne mimo Vašej firemnej kultúry.

4. Správajte sa ku každému s úctou

4 51
Zdroj: canva

Ak chcete získať rešpekt, musíte ho dať – a to nielen Vašim nadriadeným. To ako správate, napríklad k pani upratovačke alebo vrátnikovi, veľa vypovie o Vašom charaktere. 

5. Začnite sa priateliť so správnymi ľudmi

Hľadajte vzťahy s ostatnými vo vašej organizácii, ktorí sú uznávaní a obľúbení. A nehovoríme tu len o vyšších pozíciách – myslite na každého, kto má v kancelárii skvelú povesť. 

6. Buďte ten, kto spája ľudí

Poznáte niekoho z inej spoločnosti, kto by mohol byť schopný pomôcť s problémom, ktorému čelí kolega? Priateľa, ktorý môže byť skvelým obchodným lídrom, alebo kohokoľvek iného, ​​kto by podľa vás mohol posunúť spoločnosť vpred? Predstavte ich! Týmto dokazujete, že máte pôsobivú sieť  známych a že chcete každému pomôcť.  

7. Pozývajte ľudí so sebou

pexels cottonbro 3201718 scaled
Zdroj: pexels/ Cottonbro

Ak ste dostali pozvánku na skvelú párty alebo plánujete jedného dňa nadviazať kontakt, zvážte pozvanie niekoho z práce. Kolegovia budú nadšení, že ste na nich mysleli, a vy budete mať možnosť spoznať jedného zo svojich kolegov o niečo lepšie. 

8. Menej používajte „Ja“.

Štúdie ukázali, že ľudia majú tendenciu používať slovo „ja“ častejšie, v komunikácii so silnejšími jedincami. Sledujte si preto používanie „Ja“. Ľudia, s ktorými sa rozprávate, Vás budú považovať za silnejšieho bez toho, aby vedeli prečo. 

9. Požiadajte o pomoc

Hoci si mnohí ľudia môžu myslieť, že žiadanie o pomoc naznačuje, že neviete, čo robíte. Je to však práve naopak. To, že niekoho požiadate o pomoc ukazuje, že si vážite jeho názor a že ho rešpektujete. Svedčí to aj o tom, že Vám na Vašej práci záleží. 

10. Pomôžte Vášmu kolegovi

Máte trochu času navyše? Opýtajte sa svojho šéfa alebo iného kolegu, či by ste im sniečím mohli pomôcť. Vaša proaktívna ochota pomôcť nezostane nepovšimnutá. 

11. Počúvajte, ale počúvajte naozaj

pexels alexander suhorucov 6457490 scaled
Zdroj: pexels/Alexander Suhorucov

Zaručene najrýchlejšie stratíte rešpekt, pokiaľ vôbec nebudete vnímať človeka, s ktorým hovoríte.  Keď sa budete nabudúce s niekým rozprávať, uistite sa, že ste skutočne zaujatí. Osvojte si otvorenú reč tela, nenechajte sa rozptyľovať inými vecami a klaďte potvrdzujúce alebo objasňujúce otázky.  

12. Opýtajte sa ľudí „Ako sa máš?“

Za to, že budete neustále pracovať, Vás nebudú mať príliš v láske. Nájdite si preto čas a spýtajte sa ľudí aj na ich životy! Boli by ste prekvapení, aké čarovné dokáže byť jednoduché „Ako sa máš?“.

13. Pamätajte si veci o ľuďoch

Všímajte si malé detaily o ľuďoch – mená ich manžela/manželky a detí, čo robia cez víkend, ich záľuby, kde plánujú dovolenku a podobne. Ukazuje to, že ste si našli čas na zapamätanie a celkovo vám na nich ako na ľuďoch záleží.  

14. Priznajte sa svoje chyby

Ak sa priznáte ku chybe, ukážete  všetkým, že ste dostatočne sebavedomí a pokorní, aby ste čelili následkom. Je to vlastnosť, ktorú väčšina ľudí rešpektuje. 

15. Vypýtajte si spätnú väzbu

pexels antoni shkraba 6322360 scaled
Zdroj: pexels/Antoni Shkraba

Ukážte všetkým, akú máte sebareflexiu a viete o sebe, že nie ste dokonalí. Chcete sa zlepšovať a napredovať. Preto potrebujete spätnú väzbu.

16. Dajte spätnú väzbu aj vy!

Nezaškodí z času na čas poskytnúť spätnú väzbu. Je zrejmé, že sa nechcete stať kritikom kancelárie, ale tým, že občas kolegom poskytnete dávku konštruktívnej kritiky, ukazuje, že ste odhodlaní pomáhať všetkým okolo rásť a byť tými najlepšími profesionálmi. 

17. Nikdy nehovorte „To nie je moja práca“

Všimli ste si, že odpadkové koše sú preplnené? Vyneste ich. Vidíte, ako sa váš kolega snaží odniesť všetky veci do konferenčnej miestnosti? Pomôžte mu. Ukazuje to, že nie ste namyslení a že ste ochotní pomôcť. 

18. Predvídanie potrieb

Buďte o krok vpred. Začnite s reportom alebo obvolávaním klientov ešte pred tým, ako Vás o to požiada manažér. Je zrejmé, že nemôžete predvídať všetko, ale premýšľať o veciach, ktoré Váš šéf požaduje alebo ktoré mu uľahčia život, budú viac ako ocenené. 

19. Robte malé pekné veci pre ľudí

pexels chevanon photography 324028 scaled
Zdroj: pexels/Chevanon Photography

Či už ide o kávu navyše na ceste do práce pre svojho šéfa  či stážistu alebo o kvety na stôl pre kolegyňu, keď viete, že mala ťažký deň…malé gestá, ako je toto, dokážu urobiť zázraky. 

20. Častejšie hovorte„Nie“.

Aj keď si možno myslíte, že skákanie pri každej príležitosti je spôsob, ako získať väčší rešpekt, opak je v skutočnosti pravdou. Takže ak nemáte čas, ukážte, že rešpektujete svoj čas a kvalitu svojej práce až príliš na to, aby ste súhlasili. Ďalší ľudia Vás budú nasledovať.  

21. Vyjadrite svoj názor

Ak budete súhlasiť so všetkým, čo všetci hovoria, neprinúti vás to, aby Vás  považovali za lídra. Namiesto toho majte na veci dobre premyslený názor a nebojte sa ho priniesť na stôl.  

22. Rešpektujte iné uhly pohľadu

Nebuďte príliš úzkoprsí, pokiaľ ide o Vaše nápady. Namiesto toho zvážte aj názory iných ľudí a buďte ochotní robiť kompromisy a spolupracovať, aby ste dosiahli riešenie, ktoré bude vyhovovať čo najväčšiemu počtu ľudí. 

23. Hovorte

pexels athena 2962135 scaled
Zdroj: pexels/Athena

Nič nepreukazuje nedostatok dôvery v seba viac, ako mrmlanie. Tak sa ozvite! Hovorte jasne, pevne a dostatočne nahlas, aby vás ľudia počuli.  

24. Vyhnite sa rozširovaniu klebiet

Nestrácajte preto čas špekuláciami o životoch iných. Namiesto toho strávte čas pri chladiči vody skutočným spoznávaním svojich kolegov – stále budete zapojení do sociálnej stránky kancelárie bez toho, aby ste si poškodili povesť. 

25. Nikdy nestrácajte nikoho čas

Získajte viac rešpektu tým, že ľuďom ukážete, že si vážite ich drahocenný čas. Čo to znamená? Nepýtajte sa otázky, na ktoré si viete odpovedať sami, neplánujte si stretnutia, ktoré nepotrebujete. 

26. Zabezpečte, aby Vaše mítingy boli produktívne

pexels fauxels 3184660 scaled
Zdroj: pexels/fauxels

Ľudia sú dosť skeptickí voči stretnutiam a nebudú nadšení z toho, ak Vaše stretnutia sú mrhaním času. Uistite sa, aby Vaše stretnutia boli k veci a ľudia ich budú považovať za hodnotné. 

27. Príďte sami na riešenie

Pokiaľ nastane vo Vašej práci nejaký problém, skúste nájsť riešenie skôr, než pobežíte za šéfom. Aj keď v konečnom dôsledku potrebujete schválenie, je lepšie prísť za manažérom s plánom. 

28. Nikdy nehovorte „Neviem“

Jednoduchým vyslovením „neviem“ necháte osobu, ktorá Vám položí otázku, v slepej uličke a nezdá sa, že by ste boli veľmi ochotní pomôcť. Namiesto toho mu ponúknite pomoc, získajte viac informácií alebo ho nasmerujte na správnu osobu, ktorá vám pomôže.  

29. Staňte sa hviezdnym verejným rečníkom

pexels mikhail nilov 8872482 scaled
Zdroj: pexels/mikhail nilov

Keď sa naučíte dobre hovoriť, získate rešpekt v mnohých smeroch. Budete mať schopnosť prezentovať sa na stretnutiach sebavedomejšie. Budete pohodlne hovoriť na väčších podujatiach, čím získate uznanie ako lídra vo svojom odbore. 

30. Majte jasné hranice medzi pracovným a súkromným životom

Ľudia budú s Vami viac komunikovať, ak pochopíte, aké dôležité je neustále nepracovať. Stanovte si teda jasné hranice pracovného a súkromného života – a potom sa ich držte!  

31. Neodchádzajte hneď o 17:00

Neodchádzajte z kancelárie každý deň, keď hodiny odbíjajú piatu, najmä ak existuje práca, ktorú naozaj treba urobiť. Majte hranice, ale ukážte, že ste ochotní zabrať, ak je to dôležité. 

32. Naučte sa pracovné preferencie svojich kolegov – a riaďte sa nimi

Porozprávajte sa s ľuďmi, s ktorými najbližšie spolupracujete, o tom, ako najlepšie fungujú, a nájdite spôsoby, ako im to pomôcť dosiahnuť. Možno niekto potrebuje ráno pokojný pracovný čas a Vy preto nebudete plánovať stretnutie s ním v tomto čase.  

33. Buďte učiteľom

Keď má kolega alebo priamy podriadený problémy alebo robí niečo zlé, namiesto hnevu mu pomôžte. Získate lepších zamestnancov a budú vás rešpektovať za to, že im pomáhate rásť. 

34. Buďte mentorom

pexels christina morillo 1181487 scaled
Zdroj: pexels/Christina Morillo

Vezmite pod svoje krídla mladších zamestnancov a poraďte im vo všetkom od firemnej politiky až po kariérny rast. Nielenže zamestnanci, ktorým radíte, k Vám získajú väčší rešpekt, ale toto gesto si všimnú aj ostatní. 

35. Podporujte svojich podriadených

Či už ide o usporiadanie stretnutia so šéfom, že chcú v spoločnosti rásť, alebo o pomoc pri hľadaní príležitostí na rozvoj dôležitých zručností, hľadajte spôsoby, ako im pomôcť uspieť. 

36. Nesťažujte sa

Ste unavení po dlhom dni a stále máte čo robiť? Nikdy nefňukajte, aspoň nie na pracovisku. Pozitívny prístup k vašej práci je rozhodujúci pre to, aby si o Vás ostatní ľudia mali vysokú mienku.  

37. Inšpirujte sa a vzdelávanie aj mimo firmu

Snažte sa držať krok s tým najnovším a najlepším vo svojom odvetví. Choďte na podujatia a konferencie a podávajte správy o tom, čo ste sa naučili. Prečítajte si relevantné články a zdieľajte ich, aby ste pomohli ostatným. 

38. Opýtajte sa sami seba

pexels olia danilevich 4974915 scaled
Zdroj: pexels/olia danilevich

Veľkí lídri sú dobrí v sebareflexii. Pravidelne sa kontrolujte podobnými otázkami a vždy hľadajte spôsoby, ako byť lepší. 

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.