Ako na zimnú údržbu textílií auta?

96

Na starostlivosť o interiér auta sa v zime vzťahujú takmer tie isté zásady ako po iné obdobia. Vykonávame pravidelnú údržbu v závislosti od frekvencie a dĺžky trás. Avšak v zime si na údržbu interiéru vyčleníme podstatne viac času. Dôležité je hĺbkové čistenie na odstránenie zanesenej špiny ako vo vnútorných plastoch, tak aj na textíliách.

shutterstock 1662624544
Zdroj obrázku: Velimir Zeland / Shutterstock.com

Najviac vyťažené miesta ochránia univerzálne autopoťahy

Špecifikom pre zimné obdobie je zanášanie blata a iných tuhších nečistôt. Najviac rizikové miesta sú v oblasti nôh, čo však neznamená, že sa nedostávajú vyššie. Na ich usádzanie a prenikanie do hlbších štruktúr vplýva taktiež rozdiel teplôt a vlhkosti medzi vonkajším a vnútorným prostredím auta.

Ako získať efektívne hygienické prostredie?

Nečistoty si nevedomky prenášame na oblečení. Ohrozujeme tým najmä textilné časti sedačiek. Vhodnou prevenciou sa tak stávajú autopoťahy so zárukou maximálnej čistoty a jednoduchej údržby. Vynikajú odolnosťou a nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. V zimnom období treba aj ich precíznejšie ošetrovať. Základom je odpudzovať vodu a iné nečistoty z povrchu. Čistiace práce vám uľahčia prípravky s konzervačnými látkami a schopnosťou dostať nečistoty na povrch. Potom stačí autopoťahy a iné textilné časti povysávať, resp. len zotrieť vlhkou mikrovláknovou utierkou. Vždy smerom k hlavnému vláknu.

Pozor na špecifické vlastnosti textílií do auta

Zotretím nečistôt sa celý proces ešte nekončí. Niektoré textílie treba občas preprať na nízkych teplotách. Pri kontakte s vodou sa každý druh správa špecificky. Tak je tomu aj pri moderných autotričkách s rozdielnou sacou schopnosťou. Preto si musíme v návode od výrobcu nájsť odporúčanie na najvhodnejší čistiaci prípravok. Mnohé totiž vytvárajú penu. Tým sa zvyšuje čas schnutia aj na niekoľko hodín. Počas celej doby zabezpečíme textíliám prísun čerstvého vzduchu. Textílie používame, až keď sú suché po celom svojom povrchu.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.