Ako sa zachovať v život ohrozujúcich situáciách? Tu je 5 tipov

1687

Život je nepredvídateľný a plný nečakaných situácií. Často sa ocitneme v extrémnych podmienkach, kde závisí na našich schopnostiach a pripravenosti, či prežijeme. V tomto článku sa pozrieme na päť neobyčajných situácií a zistíme, aké veci ti môžu zachrániť život.

Ako prežiť auto visiace z útesu

Obyčajná jazda po horskej ceste sa môže rýchlo zmeniť na nočnú moru, ak sa tvoje auto dostane do nebezpečnej situácie visiacej z útesu. Nerob žiadne rýchle pohyby. Pomaly nakloň operadlo dozadu a snaž sa dostať na zadné sedadlá. Ak sa ti to podarí otvor zadné dvere a uteč.

IMG 2711
Zdroj: YouTube

Ako prežiť lavínu

Lavíny sú jedným z najstrašnejších scenárov v horských oblastiach. Ak sa dostaneš do situácie, kde ťa zasype sneh, snaž sa zotrvať na povrchu. Zostaň pokojný a snaž sa držať ruky hore, aby si zostal na vrchu a vytvoril si tak možný prívod vzduchu. Nezabudni na rýchlu signalizáciu pre záchranu. Dôležité je mať so sebou lavínový vysielač, lavínovú sondu a lopatku na vykopávanie, aby ti tieto nástroje mohli zachrániť život.

59e81ccc ad5e 44d8 be3d 78752f633cff
Chinook Avalanche Control“ od WSDOT is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Ako prežiť rýchly riečny prúd

Rýchle riečne prúdy sú tichí zabijaci. Nikdy nepodceňuj ich silu. Ak sa ocitneš v rýchlom riečnom prúde, snaž sa plávať na bok, aby si sa vyhol nebezpečným zrážkam so skalami a inými prekážkami. Plávaj diagonálne k prúdu, čo ti umožní dosiahnuť breh. Vždy nos so sebou plavák, ktorý ti môže zachrániť život.

a94d4402 8b50 428d a14b 98fd382addc6
fast-flowing-river“ od ingridkhadijah is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Ako prežiť stretnutie s vlkom

Stretnutie sa s vlkom v divočine môže byť dôsledkom nepredvídateľných situácií. Ak ho stretneš, snaž sa držať pokoj a nesnaž sa utiecť, môže ho to podnietiť aby ťa naháňal. Nepozeraj sa mu priamo do očí. Použitie obranných nástrojov, ako je obrovská palica alebo sprej na medveďov, môže byť rozhodujúce pre tvoju obranu.

e9ca0d87 a6ae 4b66 9c03 ae806dda713e
Feb 5, 2009 – Grey Wolf“ odDennis from Atlanta is licensed under CC BY-SA 2.0

Ako prežiť prepadnutie cez ľad do vody

Ak prepadneš pod ľad vo vode, buď kľudný. Drž sa ľadu a snaž sa dostať do vodorovnej polohy. Zbav sa akýchkoľvek ťažkých predmetov. Keď dostaneš väčšinu tela nad vodu počkaj pár sekúnd a nechaj odkvapkať oblečenie. Zníži to tvoju váhu a uľahčí ti vystupovanie z vody.

275a258d 09ed 4f92 bcbc 1ed4c4d487c4
Spree Ice Floes“ od ANBerlin [Ondré] is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.