7 dôležitých bodov pre rast svalov: Toto sa deje s telom keď cvičíme

593

Ak si niekedy položil otázku, ako svaly rastú, a čo sa vlastne deje s tvojím telom, keď cvičíš, si na správnom mieste. Prejdeme fyzikálnymi a biologickými aspektmi svalového rastu, spolu s dôležitosťou odpočinku, vplyvom hormónov a stravy. Po prečítaní tohto článku budeš mať hlbšie porozumenie procesu rastu svalov a ako efektívne využívať svoj tréning.

Svalové vlákna a hypertrofia

Svalový rast, známy aj ako hypertrofia, je proces, pri ktorom sa zvyšuje veľkosť svalových vlákien v reakcii na zvýšené požiadavky na výkon. Pri cvičení, ktoré zahŕňa záťaž alebo odpor, sa v svalových vláknach vytvára mikrotrauma. Toto poškodenie spúšťa reakciu organizmu, ktorá vedie k oprave a posilneniu svalových vlákien.

Poškodenie svalov

Pri intenzívnom cvičení dochádza k mikrotrhlinám v svalových vláknach. Tieto mikrotrhliny spúšťajú zápalovú reakciu v tele, ktorá je súčasťou procesu hojenia a rastu svalov. Telo aktivuje imunitný systém, ktorý sa snaží odstrániť poškodené tkanivo a stimulovať rast nových buniek.

topless man in black shorts holding orange bar
Photo by Anastase Maragos on Unsplash

Svalové napätie

Pri cvičení dochádza k opakovaným kontrakciám svalov, čo spôsobuje napätie svalových vlákien. Toto napätie je signálom pre telo, že svaly musia byť schopné zvládnuť danú záťaž. Svaly sa prispôsobujú opakovanému napätiu tým, že zvyšujú svoju silu a veľkosť, aby bola záťaž ľahšie znášateľná. Preto je dôležité po čase zvýšiť záťaž.

 

Metabolický stres

Počas intenzívneho cvičenia dochádza k nahromadeniu metabolických odpadových produktov v svaloch. Tieto produkty zahŕňajú mliečnu kyselinu a iné látky, ktoré sa hromadia vo svaloch a spôsobujú „horúčkovitý“ pocit. Tento metabolický stres je jedným z faktorov, ktorý podporuje rast svalov.

person about to lift the barbel
Photo by Victor Freitas on Unsplash

Ako hormóny ovplyvňujú rast svalov?

Hormóny majú dôležitú úlohu pri regulácii rastu svalov. Testosterón a rastový hormón sú dva hlavné hormóny, ktoré ovplyvňujú svalový rast. Testosterón podporuje syntézu bielkovín a rast svalových vlákien, zatiaľ čo rastový hormón stimuluje delenie buniek a rast tkanív. 

Regenerácia a adaptácia

Aj keď je cvičenie dôležité pre rast svalov, rovnako dôležitý je aj odpočinok. Počas odpočinku telo opravuje poškodené svalové vlákna a prispôsobuje sa väčšej záťaži. Bez primeraného odpočinku a obnovy sa môže stať, že svaly budú vyčerpané a rast bude obmedzený. Preto je dôležité poskytnúť svalom dostatok času na regeneráciu a adaptáciu, aby mohli rásť efektívne.

woman sleeping on blue throw pillow
Photo by bruce mars on Unsplash

Správna výživa a dostatok bielkovín

Okrem cvičenia a odpočinku je správna strava nevyhnutná pre rast svalov. Bielkoviny sú základným stavebným blokom svalových vlákien, preto je dôležité zabezpečiť dostatočný príjem bielkovín v strave. Ideálne je zahrnúť do jedálnička kvalitné zdroje bielkovín, ako sú mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny a rastlinné proteíny.

Zabezpečenie primeranej kalorickej bilancie je kľúčové, pričom kalórie by mali pochádzať z kvalitných zdrojov, ako sú celé zrná, orechy, ovocie, zelenina a zdravé tuky.

cooked food on black ceramic bowls
Photo by Eiliv Aceron on Unsplash

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.