Ako sa lepšie sústrediť? Môžete obmedziť kávu alebo skúste neznáme látky menom Nootropiká

387

Pozná to každý. Po určitej hodine dňa už nám sústredenie nejde najlepšie. Naša schopnosť sústrediť je ovplyvniteľná niektorými faktormi. Napríklad vek, nálada, hladina hormónov či jedlo. Existuje našťastie niekoľko spôsobov a techník ako zlepšiť naše sústredenie v priebehu dňa. Zisite ako sa lepšie sústrediť v nasledujúcich riadkoch.

Zbavte sa rušivých elementov

Odstráňte rozptýlenie. Samozrejme, že sa nedá odstrániť všetko. Ako autá v premávke. Ale veľa vecí sa dá eliminovať. Čím menej rušivých vplyvov tým lepšie. Začnite jednoduchými vecami, ako napríklad:

 • Práca v tichej miestnosti
 • Vypnutie notifikácií na mobile (ideálne ho vypnite)
 • Zatvorte dvere do miestnosti v ktorej pracujete
 • Upozornite okolie na to aby vás nerušili
 • Ukončite aplikácie a programy v PC, ktoré nie sú nevyhnutné

 

Káva a kofeín v malých dávkach

Pitie kávy alebo iných kofeínových nápojov v malom množstve môže mať pozitívny vplyv na schopnosť sústrediť sa. Je dôležité si kofeín dávkovať opatrne a s rozvahou. Ak to preženiete a vypijete toho až príliš môže začať nervozita ale úzkosť. Čo bohužiaľ znižuje šancu sústrediť sa.

Nootropiká

V niekoľkých článkoch sme sa venovali týmto doplnkom výživy. Účinky nootropík pomáhajú s učením a sústredením. Správna voľba produktu pomôže pri štúdiu alebo náročnej práci. Ak sa pre nich rozhodnete urobte si malý prieskum o tom ktorý výrobok by bol pre vás najvhodnejší.

Praktikujte pomodoro techniku

Menej niekedy znamená viac. Znie to jednoducho, že? Avšak nie je vždy jednoduché to praktikovať. Študenti iste vedia o čom hovorím. Koľko krát ste mali maratón učenia bez prestávky? Nabudúce skúste pomodoro techniku.

Táto metóda pomáha trénovať mozog na to, aby ostal sústredený v krátkych časových intervaloch. Princíp fungovania je nasledovný:

 1. Nastavte si čas po 25 minútových intervaloch na prácu
 2. Po zaznený signálu dajte si pauzu 5 minút
 3. Nastavte budík znova a pokračujte v práci
 4. Keď zopakujete štyri kolá môžete si dať dlhšou pauzu (20 až 30 minút)

Preč sociálne médiá

Pokiaľ každých 5 minút kontrolujete Facebook alebo Instagram veľa toho nespravíte. Našťastie pre tieto prípady existuje pomoc. Už je niekoľko aplikácií, ktoré vám zabránia chodiť na sociálne média po určitú dobu. Dokonca vedia blokovať aj Netflix či Youtube.

Zdravá strava pre podporu sústredenia

Hlad a hnev z neho nevplýva dobre na naše sústredenie. Aby bol mozog sústredený, hladina energie musí byť tiež v rovnováhe. Preto nikdy neodkladajte a nevynechávajte jedlo. A nie je jedlo ako jedlo. Malo by byť výživné a nutrične vyvážené a obsahovať také látky, ktoré podporujú naše sústredenie. Snacky riešte čerstvým ovocím, orieškami či semienkami. Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín.

Majte dostatok spánku a budete sa lepšie sústrediť

Je dokázané, že nedostatkom spánku trpí veľké množstvo ľudí. Niekoľko dní bez dostaočného spánku je v poriadku, ale nie je to možné praktikovať dlhodobo. Nie nedá sa to dohnať za jeden víkend v posteli. Odporúčané množstvo spánku pre dospelého človeka je 7 a viac hodín denne.

Na zlepšenie spánku vyskúšajte

 • Na záver dňa sa vyhýbajte kofeínovým nápojom
 • Hodinu pred spánkom vypnite elektroniku a obmedzte modré svetlo
 • Vypnite tiež svetlo, ktoré vie stimulovať mozog a brániť v ospalosti
 • Prečítajte si knihu alebo si dajte teplý kúpeľ
 • Neprehrievajte svoju spálňu. Ideálna teplota je maximálne do 20 °C

Vytvorte si TO DO list

Zostaňte sústredený. Mať zoznam vecí, ktoré chcete mať hotové je dobrý spôsob ako mať veci usporiadané a môžete sa na nich sústrediť bez toho, aby ste boli rozptyľovaný. Zvoľte si 2 až 3 dôležité body a umiestnite ich na top pozície. Budete svieži pri ich plnení.

 

Slovo na záver o lepšom sústredení

Pohoda a správny životný štýl nepomáha len s fyzickým zdravým. Je prospešná aj na lepšie sústredenie a tým lepšie učenie a prácu nášho mozgu. Kvalitný oddych, prioritné určenie dôležitých bodov na zozname prác alebo vyvážená strava. To všetko má na naše sústredenie veľmi priaznivé účinky.

 

 

Zdroje

https://www.healthline.com/health/mental-health/how-to-stay-focused

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre