Čo sú Nootropiká a ako pomáhajú tieto látky nabudiť mozog? Toto sú najlepšie prírodné povzbudovače mozgu pre lepšie sústredenie ale aj pamäť

2256

Súčasný rýchly životný štýl vyvíja na naše telo a mozog vyššiu záťaž ako kedysi. Vyššia produktivita a kreativita je požadovaná z každej strany. Ľudia neraz siahajú po látkach a doplnkoch, ktoré podporujú sústredenie sa a tým aj výkon. Tieto látky sú známe ako nootropiká.

Týmto pojmom sú označované látky napomáhajúce prirodzenú činnosť mozgu a podporu myslenia. Pomáhajú riadiť mentálne a telesné funkcie pomocou metabolických procesov. Slovo pochádza z gréckeho slova noos v preklade rozum, myseľ.

Nootropika
Nootropiká sú v jednoduchosti látký, ktoré stimlujú náš mozog a myseľ.

Kde sa vyskytujú nootropiká?

Nootropiká nájdeme v rôznych druhoch potravín, ale na trhu samozrejme nájdeme aj ich farmaceutickú úpravu v podobe doplnkov stravy. To znamená, že existuje ich prirodzený variant ale aj syntetický, ktorý môžeme konzumovať na povzbudenie myslenia.

V dnešných časoch naberajú na popularite, keďže náš novodobý rýchly svet občas žiada nabudiť pamäť, sústredenie, kreativitu či motiváciu. Preto majú zvyšujúcu popularitu u študentov. Patria medzi nich produkty ako stimulanty, dopamínergiká, cholinergiká, blokátory GABA, glutamátové aktivátory, serotónergiká a hormóny, avšak nie všetky sú zdraviu prospešné a bezpečná na bezpečné užívanie.

Najbezpečnejšie kognitívne zosilňovače obsahujú bylinné výťažky dostupné aj ako doplnky stravy. Väčšinou obsahujú vitamíny, mastné kyseliny, antioxidanty, aminokyseliny, minerály a iné rastlinné výťažky.

Ako užívať nootropiká

 • Vytvor si cieľ – čo chceš užívaním dosiahnuť ?
 • Urob si prieskum
 • Zoznám sa so svojím životným štýlom resp. je potrebné si uvedomiť aký je tvoj životný štýl
 • Začať zľahka – nekonzumuj hneď viacero doplnkov naraz, začni pomaly, urob si prieskum a v prípade obáv sa poraď s lekárom

Najlepšie nootropiká

Medzi známe posilňovače mysle a koncentrácie patria látky a byliny zmienené nižšie. Avšak existuje ich ešte oveľa viac. Ajurvédska medicína využíva niekoľko rastlín známych práve pre ich nabudzujúce účinky. Samozrejme sa jedná o exotickejšie exempláre, ale množstvo druhov je známych aj v našich končinách.

stimulant mozgu

 

Aminokyseliny a proteíny

Dospelý človek prijíma aminokyseliny z potravy bohatej na bielkoviny, využíva ich pri tvorbe enzýmov slúžiacich na transport molekúl v organizme. Konzumovanie jedla s vysokým obsahom bielkovín a nízkym objemom tukov prispieva ku bdelosti a pozornosti organizmu. Príjem veľkého množstva proteínov môže mať aj negatívny vplyv. Nie je dobré to preháňať ale konzumovať všetko s mierou (L-cysteine, L-carnitine, L-phenylalanine, L-glutamine, L-tryptophan, L-tyrosine).

Antioxidanty

Najčastejší účinok antioxidantov v mozgu je ich ochrana pred oxidačným poškodením. Listová zelenina môže napomáhať s udržiavaním koncentrácie a mentálnych schopností mozgu. Medzi ďalšie potraviny, ktoré obsahujú antioxidanty patrí napr drobné ovocie ako čučoriedky, maliny, jahody alebo červená kapusta či hrozno. Prečítajte si viac o antioxidantoch v potravinách.

Dimetylaminoetanol (DMAE)

Prírodná látka zvyšujúca produkciu acetylcholínu, vyskytujúca sa v daroch mora. Užívanie vyšších dávok preukázalo zlepšenie učiacich schopností a pamäte. Taktiež povzbudzujú náladu a spánok. Nadmerná konzumácia môže spôsobovať bolesti hlavy, napätie a nespavosť.Prečítajte si o DMAE viac.

Glukóza

Neustáli prísun glukózy do mozgu je dôležitý pre jeho fungovanie. Ideálna situácia nastáva ak je hladina stabilná. Jednoduché cukry zvyšujú jej hladinu ale len na krátku dobu. Ideálne by ich bolo nahradiť komplexnými sacharidmi prijímanými z potravy bohatej na vlákninu, bielkoviny. Sú z organizmu odbúravané pomalšie a tým hladina glukózy nekolíše.

Hormóny

Dehydroepiandrosterone (DHEA)

Steroidný hormón s najhojnejším výskytom v ľudskom organizme. Zlepšuje činnosť mozgových buniek a udržiavať schopnosť ukladať a vyhľadávať informácie v krátkodobej pamäti. Podieľa sa na ochrane mozgových neurónov pred degeneratívnymi stavmi spojených so senilitou.

Vazopresín

Zlepšuje pozornosť, koncentráciu a pamäť krátkodobú aj dlhodobú. Napomáha zasadiť nové informácie do pamäťového centra mozgu a tým uľahčuje efektívne učenie.

Železo

Potrebný na  udržiavanie mozgu v strehu. Vyskytuje sa v proteíne hemoglobín, ktorý transportuje kyslík do celého tela. Kyslík pre mozog je životne dôležitý, napomáha s metabolizovať glukózu. Železo rovnako pomáha syntetizovať dôležité hormony šťastia a motivácie ako dopamín a serotonín.  Odporúčaná denná dávka železa je pre mužov 8mg denne a pre ženy 18mg denne pre tehotné ženy až 27mg denne.

Vitamíny

Životne dôležitá pre kognitívne funkcie je skupina B vitamínov. Nie všetky majú priamy vplyv na mozgovú aktivitu. Túto funkciu má B1, B12, B3, cholín a kyselina listová.

 • B vitamíny –  Vyššie uvedené vitamíny skupiny B dokážu odbúravať homocysteín, ktorý je spojený s Alzheimerom. Rovnako pomáhajú produkovať energiu na tvorbu nových mozgových buniek.
 • Vitamín E – Vitamín E je zároveň aj antioxidant. Podľa výskumov sú vysoké dávky vitamínu E spojené s lepším priebehom Alzheimerovej choroby hlavne v krátkodobom horizonte.

 

Amla

„Indický egreš“  alebo aamla je listnatý strom. Produkuje ovocie známe pod rovnakým názvom. Anwala churna – ajurvédsky prípravok z amly, ktorý zvyšuje efektivitu pamäte pretože znižuje aktivitu cholínesteázy v mozgu a hladinu cholesterolu.

Ženšen proti stresu

V prípade, že potrebujete znížiť psychický stres, siahnite po ženšeni. Vďaka jeho priaznivým účinkom na činnosť mozgu sa radí do kategórie nootropík. Ľudia, ktorí užívali ženšen počas 8 dní, prejavili zvýšený pokoj a lepší výkon v matematike.

Výhody ženšenu:

 • Liečba stresu
 • Zlepšená funkcia mozgu
 • Antioxidačná podpora

Ženšen možno konzumovať v prírodnej forme ako koreň, ktorý môžete jesť surový podobne ako mrkvu, alebo ho mierne zapariť, aby ste ho zjemnili. Odporúča sa konzumovať 2 plátky hrubé 1 cm. Môžete ho pridať do domácich polievok alebo čajov. Má zemitú chuť.

Možno ho tiež nájsť vo forme prášku, kapsúl, tabliet alebo olejovej forme. Najlepšie je začať s 200 až 400 mg extraktu a postupne množstvo zvyšovať.

 

Brahmi

brahmi

Ajurvédska bylina používaná ako kognitívny posilňovač. Udržiava mozog v bezpečí pred voľnými radikálmi. Stimuluje zlepšovanie učenia a kognitívnych schopností. Účinky brahmi na mozog potvrdilo viacero štúdií. Napríklad u myší sa rastlina postarala o zlepšenie priestorového vnímania. Rovnako u ľudí napríklad táto štúdia potvrdila zlepšenie učenia sa u skupiny, ktorá užívala bakopu drobnolistú. Iné štúdie boli vykonané na starších ľuďoch, ktorým sa vďaka brahmi zlepšila pamäť aj sústredenie.

 

Kokosový olej a MCT olej

Kokosový olej a mastná triglyceridy napomáhajú spomaleniu kognitívnych reakcií. Napomáhajú telu resp. mozgu metabolizovať glukózu a využívať kyslík. Takzvané triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCT) sú súčasťou kokosového oleja. Sú zaujímavé tým, že obchádzajú zažívací trakt a idú priamo do pečene.  Kde sa menia na ketóny a vďaka ketónom zase vzniká Adenozíntrifosfát (ATP) ten zlepšuje kognitívne funkcie a pamäť.

Doplnky  s MCT podľa jednej štúdie z roku 2013 pomohli zvýšiť energiu mozgu o 9 percent. Najpozoruhodnejší je však výskum, ktorý naznačuje, že MCT doplnky môžu dodávať energiu odumierajúcim mozgovým bunkám a udržať neuróny nažive pri Alzheimerovej chorobe.

Výhody MCT:

 • Všeobecné zdravie mozgu
 • Energia mozgu
 • Pôsobí antistresovo
 • Antioxidant

Kurkumín

kurkumín

Kurukumín ako vyplýva z názvu je prirodzená zložka korenia kurkuma. Samozrejme v samotnom korení ho neskozumujete toľko aby ste pocítili niektoré z potencionálnych účinkov. Nutné dodať, že kurkumín je sám o sebe zle vstrebateľný a najefektívnejšie sa vstrebáva spolu s piperínom (zložka čierneho korenia. Účinky kurkumínu sú teda najlepšie ak suplementujete doplnok, ktorý obsahuje aj piperin. Má schopnosť zlepšovať mentálne funkcie. Pôsobí ako silný antioxidant a neuroprotektor.  Viac o kurkumíne sa dočítate v osobitnom článku.

Škorica

Je výnimočným zdrojom antioxidantov, obsahuje fytochemikálie, ktoré pomáhajú pri metabolizovaní glukózy v mozgu – základ energie pre duševné funkcie

Ginkgo biloba

Listy rastliny Ginkgo biloba zvyšujú prietok krvi v mozgu a tým zlepšujú jeho lepšie zásobenie kyslíkom. Tým sa zvyšuje mozgový metabolizmus glukózy. Výťažky urýchľujú nervový prenos a zlepšujú produkciu a využitie neurotransmiterov.

Guggul (myrth tree)

Je to ker prípadne malý strom záleží na uhle pohľadu dosahujúci výšku 4 m. produkuje miazgu známu ako guggulová guma. Extrakt z gumy sa využíva v ajurvédskej medicíne už skoro 3000 rokov.

Zázvor

Alebo ďumbier ? Áno presne takto sa nazýva podzemok tejto rastliny nazývanej tiež ďumbier lekársky. Pochádza s juhovýchodnej Ázie. Skopolamín v ňom obsiahnutý významne zvyšuje inhibičnú schopnosť acetylcholínesterázy v celom mozgu. Zingiber Officinale výrazne zlepšuje učenie a pamäť.

Extrakt zo zeleného čaju

Extrakty zeleného čaju obsahujú vysoké množstvo polyfenolov a antioxidantov. Konzumáciou znižujeme riziko kognitívnych deficitov. Obsahuje tiež theanín, špecifickú aminokyselinu premieňajúcu sa v mozgu na neurochemickú látku podieľajúcu sa na inhibícií aktívnej psychiky. Narozdiel od bylín účinky theanínu nespôsobujú ospalosť alebo útlm. Pomôcť vám môže aj zelený čaj všeobecne. Konkrétne čaj matcha vykazuje skrz viaceré štúdie schopnosť nabudiť mozog a zlepšiť pozornosť. Matcha čaj môžete konzumovať aj v podobe tyčiniek alebo ako súčasť rôznych doplnkov. Ideálne ale je konzumovať samotný japonský čajový prášok matcha.

 

Lecitín

lecitín

Lecitín je látka, ktorá sa vyskytuje vo vašom tele prirodzene. Ako výživový doplnok je tiež zdrojom cholínu. Práve cholín tvorí acetylcholín, ktorý už priamo ovplyvňuje napríklad pamäť.  Lecitín sa prirodzene vyskytuje v potravinách ako sú sójové bôby alebo vajíčka. Obsahujú ho ale aj ryby. Ak potrebujete doplniť lecitín vo forme doplnku výživy tak môžete skúsiť sójový lecitín.

Sezam

Pôvodná domovina je v tropických regiónoch po celom svete. Látky obsiahnuté v semenách chránia proti poruchám učenia a pamäte.

Maca (Lipidium meyenii)

maca

Rastlina pôvodom z Ánd v Peru a Bolívie. Užívanie vykazuje benefity v zlepšení učenia a pamäte. Maca alebo Peruánsky ženžen sa využíva v Južnej Amerike tradičnými kmeňmi, ktoré dávajú koreň maca svojím deťom pre podporu ich učenia v škole. Skúsenosti užívateľov na internete sa týkajú predovšetkým zlepšenia nálady, prívalov energie a zvýšenie libidia. Dajte si ale pozor! Rôzne druhy koreňa maca môžu mať rôzne účinky.

Maca pôsobí priamo na dve oblasti mozgu – hypotalamus a hypofýzu, aby pomohla zvýšiť sústredenie. Môže zároveň zvýšiť fyzickú a duševnú energiu, znížiť stres, zmierniť depresiu, upokojiť úzkosť a zároveň stimulovať činnosť mozgu.

Výhody Maca:

 • Zvýšená duševná energia
 • Lepšia sústredenosť
 • Zlepšená celková pamäť
 • Zvýšený pocit pokoja

V prírodnej forme je možné koreň maca variť tak, ako by ste varili zemiak, alebo ho pridať do polievky alebo čaju. Koreň je možné aj vysušiť a zomlieť do formy prášku, ktorý je možné pridať do jedla, ovsených vločiek či smoothies. Maca je dostupná aj vo forme kapsúl,

Vo všeobecnosti je užívanie maca bezpečné, no v každom prípade je dobre poradiť sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať maca, obzvlášť, ak máte problémy so štítnou žľazou, ste tehotná alebo dojčíte.

Na popoludňajší útlm skúste Rozhodnicu ružovú (Rhodiola rosea)

Rozchodnica ružová je adaptogénne nootropikum, ktoré môže zlepšiť kognitívne funkcie, zlepšiť pamäť a učenie, a chrániť mozog. Pomáha tiež pri emočnom upokojení a chráni pred emočným stresom. Skúmanie účinkov tejto rastliny zistilo, že môže byť užitočná pri zmierňovaní „mozgovej hmly“. Štúdia z roku 2012 zistila, že užívanie 400 mg Rozchodnice ružovej po dobu štyroch týždňov významne prispelo k zlepšeniu príznakov stresu ako je únava, vyčerpanie, úzkosť.

Výhody Rozchodnice ružovej:

 • Zmierňuje únavu mozgu
 • Poráža stres

V prírodnej forme je Rozchodnica ružová k dispozícii v čaji. Takéto užívanie sa však veľmi neodporúča, pretože dávkovanie je zvyčajne veľmi komplikované. Jej doplnky sú dostupné ako tinktúry, pilulky, extrakty a prášok. Odporúča sa nekonzumovať Rozchodnicu ružovú pred spaním, pretože by to mohlo vyvolať akési rozrušenie.

Pri nakupovaní doplnkov sa odporúča hľadať také, ktoré obsahujú štandardizované množstvo 3 percent rosavínov, 1 percento salidrosidov, čo je pomer, v akom sa tieto zlúčeniny prirodzene nachádzajú v koreni.

Vo všeobecnosti je užívanie Rozchodnice ružovej bezpečné a je dobre znášaná u väčšiny ľudí. Dôležité je kupovať overený produkt.

 

Yerba mate

Listy maté obsahujú účinné látky polyfenoly a xantény (kofeín, teobrobín a teofylín). Rôzne modely ukazujú vplyv rastliny na zvýšenú aktivitu pamäti pri demencii. Má tiež hypocholestremickú, hepatoprotektívnu a stimulačnú funkciu na nervový systém.

Piracetam

Je voľnopredajný liek, ktorý nájdete v interentovej lekárni. Piracetam je lepšie preskúmaný ako iné nootropiká. Jeho účinky sa zdajú byť silnejšie u starších a duševne chorých ľudí. Môže sa používať na liečbu dyslexie alebo na zmiernenie príznakov Alzheimera. Štúdie boli vykonané ako na dospelých tak aj na senioroch a výsledky sú naozaj sľubné. Niektorí vo svojích skúsenostiach na internete opisujú, že im piracetam dokonca privodil euforické stavy.

Doplnky a tabletky na pamäť a sústredenie určené pre seniorov

senior

Kognitívny pokles je prirodzenou súčasťou procesu starnutia. Avšak aj seniori môžu urobiť niečo preto, aby si s pribúdajúcim vekom zachovali svoj mozog zdravý. Tu je niekoľko skvelých doplnkov, ktoré zlepšujú bystrosť a pamäť:

Zinok (aj ako tabletky)

Podľa štúdie uskutočnenej na Oregonskej štátnej univerzite, viac ako 40 percent staršej populácie má nedostatok zinku. To spôsobuje, že neurotransmitery v mozgu nie sú schopné navzájom spolu komunikovať, čo vplýva na pracovnú pamäť. Všeobecne platí, že seniori by mali užívať minimálne 40 mg zinku denne. Okrem toho sa odporúča jesť veľa orechov, mliečnych výrobkov, varených mäkkýšov a iných potravín s vysokým obsahom zinku.

Tiamín (vitamín B1)

Nedostatok tiamínu súvisí s Korsakoffovým syndrómom, Alzheimerovou chorobou a rôznymi ďalšími poruchami kognitívneho zdravia. Doplnky tiamínu môžu minimalizovať príznaky demencie Väčšina vysokokvalitných multivitamínov je plná tiamínu, ale niektoré spoločnosti predávajú komplexné doplnky vitamínu B samostatne.

Vápnik

Mnoho neurológov tvrdí, že vápnik je jedným z najdôležitejších minerálov pre kognitívne funkcie. Vápnik reguluje prenosy buniek, prenáša nervové signály, stimuluje produkciu zdravých mozgových buniek. U seniorov je nedostatok vápnika veľmi častý, a preto lekári často odporúčajú užívanie doplnkov vápnika.

Vitamín E

Vitamín E obsahuje antioxidanty, ktoré vyhľadávajú a ničia voľné radikály v mozgu. Ak voľné radikály nie sú zničené, môžu poškodiť mozgové bunky a zvýšiť riziko demencie. Relatívne zdravý senior bez príznakov demencie by mal prijať okolo 15 mg vitamínu E denne napríklad vo forme tabletiek.

Horčík (Magnézium)

Nedostatočný prijem horčíka môže telu sťažiť odbúravanie základných vitamínov a minerálov. Horčík premieňa vo vnútri tráviaceho traktu rôzne živiny na ich aktívne formy. Niekoľko štúdií odhalilo, že doplnky horčíka môžu zlepšiť dlhodobú aj pracovnú pamäť. Užívať ho možno v tekutej forme ale aj ako tabletky.

 

Skúsenosti s nootropikami a vedľajšie účinky

Existuje množstvo diskusií, kde sa užívatelia delia o svoje skúsenosti s užívaním nootropík. Môžeme konzumentov rozdeliť do dvoch skupín. Jedna väčšinou berie farmaceutické suplementy v tabletke. Napríklad  L-teanín, piracetám, antiracetám, L-tryptofán a cholín. Druhá skupina dáva prednosť rastlinným extraktom či už v podobe tabletiek alebo  uprednostňujú viac pitie čajov (zelený, zázvorový, mate) prípadne pridávanie jednotlivých zložiek (väčšinou v práškovej podobe, napr. ashwaganda, maca, škorica) do jedál.

Ľudia popisovali tiež negatívne vplyvy na ich organizmus. Nespavosť, vyšší krvný tlak, búšenie srdca či roztržitosť. Každý jedinec má iné prejavy a nie vždy sa prejavia pozitívne.

Na koniec

Novodobé užívanie takzvaných ,,chytrých drog´´ naberá na popularite. Netreba zabúdať na pravidlo – všetko s mierou.  Je potrebné si dávať pozor na množstvo, aké prijímate do tela. Pokiaľ trpíte nejakým vážnejším zdravotným problémom vždy sa najprv poraďte so svojím lekárom. Nezabúdajte, že ani tie najlepšie nootropiká nenahrádzajú zdravý životný štýl, dostatok spánku a zdravú vyváženú stravu.

 

 

Zdroje

 

Literatúra

PRANAV J. 2013: A Review on Natural Memory Enhancers (Nootropics). Unique Journal of Engineering and Advanced Sciences 1, 8-18.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre