Ako sa vysporiadať s patologickým klamárom vo vzťahu

614

Keď ste už identifikovali, že váš partner je patologický klamár, je čas niečo s tým urobiť. Koniec koncov, ste to vy, kto najviac trpí v tomto vzťahu. Ak sa s tým chcete popasovať, nebude to jednoduché. Bude si to vyžadovať odbornú pomoc. Vy sa na to musíte pripraviť tiež.

Urobte rozhodnutie

3 8
Zdroj: canva

Predtým, ako sa do niečoho pustíte, potrebujete hovoriť so svojim vnútorným ja. Dajte si dokopy všetky pre a proti, aby ste sa rozhodli správne. Či už sa vzťah rozhodnete zachrániť alebo nie, dobre si to zvážte. Nie je nutné sa nikam ponáhľať. Máte pred sebou dlhú cestu. Hlavne si sami vopred zhodnoťte, či ešte je čo zachraňovať alebo ste už urobili maximum a ďalej to pre vás nemá zmysel.

Porozprávajte sa s partnerom

4 5
Zdroj: canva

Vystihnite partnera v dobrej nálade a vtedy sa s ním porozprávajte. Viete s kým máte dočinenia. Nebude to bez problémov. Hneď, ako začnete hovoriť sa hodí do svojho klasického módu lží a manipulácií. Buďte na to pripravení. Po fyzickej aj psychickej stránke.

Musíte sa pripraviť na všetko, čo príde

5 7
Zdroj: canva

Ak sa chcete niekam pohnúť, musíte byť vyrovnaní a psychicky stabilní. Iba malé zaváhanie a podľahnutie manipulácii zo strany partnera a všetko vaše doterajšie úsilie vyjde na vnivoč. Váš pokoj a vyrovnanosť spraví v tomto prípade za vás polovicu práce. Ak to vydržíte, možno sa vám tento vzťah podarí zachrániť.

„Zbierajte“ presvedčivé dôkazy

6 5
Zdroj: canva

Aj keď sa vás bude snažiť zastrašiť a zmanipulovať, so silnými dôkazmi nemá proti vám šancu. Predtým, ako dôjde ku konfrontácii s vašim partnerom, vyzbrojte sa všetkým, čo sa dá. Rozprávajte sa s ľuďmi, overte si kde bol a dajte si to celé dokopy. Nesmie jednoducho tento rozhovor ukončiť tým, že vy ste šialení, ale musíte ho zahnať do úzkych.

Poproste o vysvetlenie

7 5
Zdroj: canva

Vďaka poruche, ktorá spôsobuje ich luhanie, nie sú schopní vám povedať čistú pravdu, aj keby chceli. Akonáhle ich začnete konfrontovať, zaktivuje sa ich porucha a budú sa cítiť v ohrození. Preto začnú zase hovoriť jednu lož za druhou. Ako vždy. Pokiaľ im však na vašom vzťahu záleží, aspoň sa pokúsia vám to vysvetliť.

Skúste pátrať po prvotnej príčine

8 2
Zdroj: canva

Možno existuje riešenie, len sa na celú vec pozeráte z nesprávneho uhla. Skúste porozmýšľať o pôvodnej príčine. Čo mohlo spôsobiť jeho poruchu a následné patologické luhanie. Mohla to byť trauma z detstva, týranie, v podstate hocičo. Musíte prísť na to, čo je spúšťačom toho správania. Skúste si s vaším partnerom pohovoriť úprimne o možných príčinách. Spolu možno nájdete dôvod.

Môžete to všetko vyriešiť

9 2
Zdroj: canva

Mali by ste dať partnerovi jasne najavo, že ste tím a chcete mu pomôcť, aby ste zachránili váš vzťah. Musíte mu vysvetliť, že jedine spolu tieto veci dokážete vyriešiť. Musí sa cítiť v bezpečí, nie v ohrození. Potrebuje vás brať ako partnera a podporu, nie ako nepriateľa. Akonáhle zacíti diskomfort a nebezpečenstvo, začne klamať zase a ste na začiatku.

Zapojte rodinu a kamarátov

10 2
Zdroj: canva

Je fajn zapojiť aj rodinných príslušníkov a priateľov, nakoľko sa to týka všetkých, nielen vás a vášho vzťahu. Váš vzťah totiž nie je jediný, v ktorom klame. Ľudia okolo vášho partnera pravdepodobne bojujú s podobným problémom, ale nevedia ako ďalej. Keď spojíte sily, bude to mať väčší efekt. Nášho klamára to možno značne motivovať a bude sa snažiť niečo zmeniť. Lebo to nebude už len o vás, ale aj o iných ľuďoch.

Vyhľadajte odbornú pomoc

11 1
Zdroj: canva

Keď sa podarí dosiahnuť aspoň aký – taký výsledok prostredníctvom spojencov, je najvyšší čas vyhľadať odborníka. Ako to býva aj s inými poruchami alebo závislosťami, človek má problém, si ťažko prizná, že má problém. Preto bude veľmi ťažké dotiahnuť ho k odborníkovi. Musí to skúšať trpezlivo a opatrne. Dajte mu čas na to, nech o tom popremýšľa, poriadne si zváži, spracuje to a potom sa následne rozhodne. Bude lepšie ak s tým bude 100% súhlasiť sám, ako naňho robiť nátlak.

Musíte vedieť, kedy to už nemá zmysel

12 1
Zdroj: canva

Ak ste vyskúšali všetko, fakt všetko, čo bolo vo vašich silách, aby ste zachránili váš vzťah a nič nefungovalo, je čas sa na to vykašľať. Niekedy to jednoducho nejde. Je úplne jedno ako veľmi daného človeka milujete, takýto vzťah vás nakoniec zničí úplne. Neriskujte svoje psychické zdravie a opustite taký vzťah.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.