Ako sa zneužívajú naše dáta na sociálnych sieťach: Na čo si dať pozor?

623

V dnešnej dobe sú sociálne siete súčasťou našich životov, no často si neuvedomujeme, že poskytovaním osobných informácií na týchto platformách môžeme byť vystavení zneužitiu našich dát. V tomto článku sa pozrieme na dôvody, prečo sa to robí, prípady zneužitia dát a spôsoby, ako im predchádzať.

Dôvody prečo sa zneužívajú naše dáta:

Reklamy

Reklamné spoločnosti používajú naše osobné informácie na základe toho, čo hľadáme alebo na čo klikáme na sociálnych sieťach, aby mohli zobraziť relevantnejšie reklamy, ktoré sa nám budú zdať zaujímavé a prilákať nás.

Sledovanie a analýza

Naše dáta na sociálnych sieťach môžu byť použité na sledovanie a analýzu našich aktivít na internete, aby sa zistili naše záujmy, nákupné návyky a správanie, ktoré môžu byť využité v rôznych oblastiach, od marketingu až po politiku.

Manipulácia a zneužitie

Niekedy sa náš obsah a informácie, ktoré zdieľame na sociálnych sieťach, používajú na manipuláciu s nami, aby sa nás získalo pre určitú myšlienku alebo politické presvedčenie. Ďalšou možnosťou zneužitia môže byť predaj našich dát neznámym spoločnostiam alebo nezákonným aktivitám.

Zdroj: Pexels

Prípady zneužitia dát:

Cambridge Analytica

V roku 2018 sa objavili informácie o tom, že britská politická konzultačná spoločnosť Cambridge Analytica získala údaje o viac ako 50 miliónoch používateľov Facebooku, ktoré následne využila na manipuláciu s verejnou mienkou v rámci amerických prezidentských volieb v roku 2016.

Facebook a emocionálne skúsenosti

V roku 2014 bola zverejnená štúdia, ktorú vykonala spoločnosť Facebook v spolupráci s výskumníkmi, ktorá merala, ako sa menia emocionálne stavy používateľov na základe toho, aký druh obsahu im Facebook zobrazuje. Štúdia bola kritizovaná za to, že používatelia nevedeli, že sa v nej zúčastňujú, a za to, že Facebook používal ich osobné dáta bez súhlasu.

Zdroj: Pexels

Uber

V roku 2016 americká spoločnosť Uber oznámila, že zaznamenáva polohu svojich zákazníkov aj keď s nimi nie sú v kontakte a že používa tieto informácie na vylepšenie svojej služby. Neskôr sa ukázalo, že tieto informácie boli použité aj na sledovanie novinárov a kritikov služby Uber.

Prečo sa naše dáta zneužívajú

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa naše dáta zneužívajú. Jedným z dôvodov je, že osobné údaje sú cenné a môžu byť využité na zlepšenie služieb a produktov. Avšak niektoré spoločnosti sa rozhodnú použiť tieto údaje na cielenú reklamu a marketing bez súhlasu používateľa. Ďalším dôvodom je, že mnohé spoločnosti majú slabé zabezpečenie dát, čo umožňuje, aby boli dáta skompromitované a zneužité.

Na čo si dať pozor?

Sociálne siete často umožňujú používateľom nastaviť úroveň svojho súkromia. Môžeme zmeniť nastavenia tak, aby naše dáta neboli viditeľné pre verejnosť alebo pre iných používateľov. Mali by sme si tiež prečítať a pochopiť, aké informácie sa zdieľajú s tretími stranami a aký súhlas sme s týmto zdieľaním dali.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre