Ako vznikli peniaze a čím sa platilo keď žiadne neboli?

538

Peniaze sú v dnešnom svete nevyhnutnou súčasťou nášho života. Bez nich by sme nemohli nakupovať tovary a služby, ani sa podieľať na ekonomike. Ale ako vlastne peniaze vznikli? A čím sa platilo, keď žiadne neboli?

Barter

Predtým, ako ľudia používali peniaze, platili za tovar a služby barterom. Barter je výmena tovaru alebo služieb za iný tovar alebo služby. Napríklad, ak ste chceli chlieb, mohli ste si ho vymeniť za vajcia alebo za prácu na poli.

Barter bol však nepraktický. Bolo ťažké nájsť niekoho, kto mal to, čo ste chceli, a kto bol ochotný si to vymeniť za to, čo ste vy mali. Napríklad, ak ste boli roľník a chceli ste si kúpiť topánky, museli by ste nájsť niekoho, kto mal topánky a kto chcel váš chlieb.

woman seated on concrete pavement
Foto od Steve Rybka na Unsplash

Prvé peniaze

Aby sa barter stal praktickejším, ľudia začali používať ako peniaze komodity. Komodity sú tovary, ktoré majú hodnotu a ktoré sú ľahko prenosné. Napríklad, v Mezopotámii sa ako peniaze používalo zlato a striebro. V Číne sa používala soľ a v Afrike sa používali mušle.

Prvé peniaze boli zvyčajne v tvare mince. Mince boli vyrobené z drahých kovov, ako je zlato alebo striebro. Mali rovnakú hmotnosť a hodnotu, takže ich bolo ľahké používať na výmenu.

selective focus photography of coins on white surface
Foto od udit saptarshi na Unsplash

Vývoj peňazí

V priebehu času sa peniaze vyvíjali. V stredoveku sa začali používať papierové peniaze. Papierové peniaze boli ľahšie prenosné ako mince a ľahšie sa s nimi obchodovalo.

V súčasnosti sa používajú rôzne druhy peňazí. Okrem papierových peňazí sa používajú aj elektronické peniaze, ako sú kreditné karty a debetné karty.

woman standing and holding smartphones
Foto od Clay Banks na Unsplash

Peniaze sú nevyhnutnou súčasťou modernej ekonomiky. Umožňujú ľuďom obchodovať a výmenou tovaru a služieb si zabezpečiť to, čo potrebujú.

ZAUJÍMAVOSTI

  • Prvé mince boli vyrazené v Číne okolo roku 640 pred Kristom.
  • V Číne boli vytlačené prvé papierové peniaze okolo roku 700 nášho letopočtu.


Aký druh peňazí si myslíte, že bude v budúcnosti najpoužívanejší?

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.