Už ste sa niekedy zamysleli nad tým prečo je Európa Európou? Kde až siaha pôvod tohto názvu?

432

Otázka, prečo sa Európa nazýva Európou, môže byť trochu komplexná. Pôvod názvu nie je úplne jasný ani dnes. Existuje však niekoľko teórií a hypotéz o jeho vzniku.

Európa je fascinujúcou súčasťou našej histórie a kultúry. Od staroveku až po súčasnosť evokuje obraz bohatstva, rozmanitosti a významných udalostí, ktoré sa odohrali na jej území. Pôvod názvu je však zahalený tajomstvom. Hoci existuje niekoľko teórií, žiadna z nich nie je úplne presvedčivá. Veď posúďte sami.

Kde siahajú korene Európy?

v starovekom Grécku poznali ľudia slovo „Európa“. A to aj napriek tomu, že ich svet bol zväčša obmedzený len na známe časti Stredozemného mora a okolitých oblastí.

Autor fotografie je Christian Lue

Pozrime sa na niekoľko teórií o názve „Európa“

  • Jedna z nich hovorí, že názov Európa pochádza z gréckych slov „eurys“ (široký) a „ops“ (tvár alebo oko). Tie mohli odkazovať na „širokouhlý pohľad“ na európske pobrežie z perspektívy gréckych námorníkov.
  • Ďalšia z možnotí spája pôvod Európy so semitským akkadským jazykom, v ktorom slovo „erebu“ znamená západ slnka. Z tohto hľadiska by Európa mohla byť chápaná ako miesto, kde slnko zapadá, pričom slovo „asú“ označuje východ slnka a mohlo by sa použiť na označenie Ázie.
  • Jednou z najinšpiratívnejších teórií o pôvode názvu je spojenie s gréckou mytológiou. Pre antické civilizácie bola zdrojom mnohých dôležitých príbehov a symbolov. Jedna z najstarších verzií spája kontinent s bohyňou Európou, ktorá bola považovaná za Oceanidu, morskú nymfu. Podľa legendy sa Zeus prezliekol za bieleho býka a uniesol ju na Krétu.
Autor fotografie je Pat Whelen

Ako to teda s pôvodom európskeho názvu je?

Legenda o bohyni Európe je príkladom toho, ako sa mýtus a reálny svet prelínali a vytvárali podklady pre pomenovanie kontinentu.

Európa, dcéra fenického kráľa Agenora, bola zosobnením krásy a mladosti. Príbeh, v ktorom ju uniesol najmocnejším grécky boh má hlboké korene v antickom svete. Zeus sa zamiloval do Európy a premenil sa na bieleho býka, aby ju cez more do Kréty uniesol na svojom chrbte. Toto rozprávanie, zachytené v mýtoch a legendách, bolo pravdepodobne dôležitým prvkom pri formovaní pojmu „Európa“ ako symbolu pre nový kontinent.

Napriek tomu, že existuje niekoľko teórií o pôvode názvu Európa, žiadna z nich nie je jednoznačne potvrdená. Pravdepodobne však najviac zaváži spojenie s gréckou mytológiou, jazykovými koreňmi a geografickými charakteristikami kontinentu, ktoré prispeli k jej vzniku.

Okrem toho existujú domnienky, že názov mohol byť odvodený z jazykových koreňov, ktoré odkazujú na geografické charakteristiky kontinentu.

Názov Európa sa postupne začal používať na označenie konkrétnej časti sveta, najmä počas starovekých a stredovekých období. Dnes sa termín bežne používa na označenie jedného zo šiestich svetadielov.

Autor fotografie je Jakob Braun

Tieto teórie a legendy spolu vytvárajú pestrý a zaujímavý obraz o vzniku názvu Európa. Bez ohľadu na jeho pôvod a historické súvislosti je dnes synonymom bohatej kultúry, histórie a geografickej rozmanitosti. Európa sa stala súčasťou mnohých príbehov a jej meno je dôležitým symbolom pre celý svet.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre