Ako začať investovať: 5 základných krokov pre začiatočníkov

278

Investovanie môže byť kľúčom k budovaniu finančnej stability a dlhodobého bohatstva. Ak ste začiatočník v investovaní, nebojte sa! Nasledujúce kroky vám pomôžu začať na správnej ceste.

Začnite investovať čo najskôr

Začať investovať v mladom veku má neoceniteľné výhody. Čím skôr začnete, tým dlhší máte čas využiť moc zloženého úroku. Aj malé pravidelné investície môžu narásť na pôsobivé sumy v priebehu rokov.

man sitting on chair beside laptop computer and teacup
Foto od Icons8 Team na Unsplash

Stanovte si sumu, ktorú môžete pravidelne investovať

Pred začatím investovania si určte sumu, ktorú môžete pravidelne odvádzať zo svojho príjmu. Je dôležité nestrácať finančnú stabilitu kvôli investíciám. Zamerajte sa na rozumnú časť vášho príjmu.

fan of 100 U.S. dollar banknotes
Foto od Alexander Mils na Unsplash

Pochopte základné pojmy a typy investícii

Základná znalosť investičných pojmov je nevyhnutná. Zoznámte sa s pojmami ako akcie, dlhopisy, ETF, komodity a nehnuteľnosti. Porozumenie rôznym typom investícií vám pomôže vytvoriť diverzifikované portfólio.

black android smartphone displaying google search
Foto od Markus Spiske na Unsplash

Vyberte si investičnú stratégiu

Investičných stratégií je veľa: od pasívneho sledovania trhu cez dlhodobé držanie akcií, až po aktívne obchodovanie. Zvážte svoje ciele, toleranciu k riziku a investičný horizont pri výbere stratégie.

pen om paper
Foto od Isaac Smith na Unsplash

Otvorte si investičný účet

Na investovanie budete potrebovať investičný účet u makléra alebo investičnej spoločnosti. Vyberte si spoľahlivého poskytovateľa s nízkymi poplatkami a pohodlným rozhraním na obchodovanie.

macbook pro on brown wooden table
Foto od Joshua Mayo na Unsplash

Investovanie môže byť zložité, ale s týmito 5 krokmi získate pevný základ na začatie svojej investičnej cesty. Pamätajte, že konzultácia s s finančným poradcom môže byť užitočná, najmä ak sa cítite neistí. Teraz je ten správny čas začať budovať svoje finančné bohatstvo prostredníctvom investovania.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.