Aký kraj, taký mrav. Prečítajte si niekoľko zaujímavých zvykov a tradícii z rôznych krajín, ktoré udivujú

6692

Aký kraj, taký mrav. V každej jednej kultúre sa nájdu také zvyky, aké inde nenájdete. V tomto smere je svet skutočne pestrý a zaujímavý. Určite sa aj vám stalo, že ste niekedy došli do nejakej krajiny a niečo vás prekvapilo alebo rovno zaskočilo. Napriek tomu nás každá tradícia môže naučiť o krajine niečo cenné.

V Indii nepoužívajú toaletný papier

Foto od wikimedia

Mnohých cestujúcich prekvapí, keď zistia, že v Indii sa toaletný papier bežne v kúpeľniach nenachádza. Ľudia tam v skutočnosti využívajú vodu z malého vedra nachádzajúceho sa vedľa toalety. Použitie toaletného papiera je zlý nápad, pretože by mohol ľahko upchať rúry.

V Indonézii nemôžu využívať mladomanželia kúpeľnu

Foto od wikimedia

V komunite Tidong v Indonézii manželský pár nemá dovolené ísť do kúpeľne po dobu 3 dní po tom, čo sa oficiálne vezmú. Prináša to totiž smolu. Novomanželia sú sledovaní ich rodinnými príslušníkmi, ktorí zabezpečujú, aby túto tradíciu neporušili.

Pľuvanec ako pozdrav a prejav úcty

Foto od wikimedia

Zatiaľ čo pľuvanie je považované v mnohých kultúrach za hrubé, tak v kmeni Keňských maasai je to obvyklý spôsob pozdravu a dokonca prejav úcty. Člen kmeňa si napľuje do ruky a potrasie si rukou s iným členom. Taktiež to robia novorodencom alebo dokonca neveste, aby im tak požehnali a priniesli veľa šťastia.

V Mexiku sa nedarujú žlté ruže

Foto od wikimedia

Ruže sú skvelým darčekom, ktorým sa prejavuje úcta takmer všade na svete. Pri výbere farby by ste mali byť však v niektorých krajinách opatrní. V Mexiku by ste mali darovať iba červené ruže, pretože žltá farba značí v mexickej kultúre smrť.

Rozbíjanie tanierov po svadbe

Foto od youtube

Aj na Slovensku máme jeden zaujímavý zvyk, ktorému iní veľmi nerozumejú. Pred vstupom do svadobnej haly, v ktorej sa koná hostina rozbijú pred mladomanželským párom tanier, ktorý musí pár pozametať. Verí sa totiž, že črepiny prinášajú šťastie.

Na Blízkom východe nepoužívajte ľavú ruku

V mnohých krajinách Blízkeho východu možno privítanie niekoho alebo jedenie s ľavou rukou považovať za hrubé a nehygienické. A to z toho dôvodu, že ľavá ruka sa používa na umývanie.

Slobodní majú v Dánsku problém

Foto od youtube

Stará tradícia zo 16. storočia v Dánsku pretrváva dodnes. Ak je osoba slobodná na svojich narodeninách, priatelia ju zahádžu škoricou. Tradícia je odkazom na dánskych obchodníkov s korením, ktorí často nemali čas na manželstvo kvôli svojim cestám po kontinente.

Maďarsko má zvláštny zvyk

Foto od wikimedia

Pri návšteve Maďarska by vás mohlo prekvapiť, že ľudia v bare nepoznajú štrnganie. Táto historická tradícia pochádza ešte z roku 1848 a pretrváva dodnes.

Kusnutie mravcom v Brazílii

V brazílskom kmeni Sateré-Mawé je taký zvyk, že keď chlapec príde do určitého veku, musí zatancovať tradičný tanec, zatiaľ čo má na rukách nasadené rukavice plné mravcov. Tento obrad je mimoriadne náročný, pretože je to veľmi bolestivé.

Skok pre dobrú úrodu

Na ostrove Pentecost Vanuatu sa vykonáva zaujímavý rituál, ktorý vykonávajú muži. Ide o to, že skáču z vysokých drevených veží s viničmi omotanými okolo ich členkov. Domnievajú sa, že to môže zlepšiť fyzické zdravie človeka a priniesť dobrú úrodu.

Vyhadzovanie nábytku z okna v Južnej Afrike

Na Silvestra oslavujú mnohé krajiny ohňostrojom, zatiaľ čo v Južnej Afrike pretrváva úplne iná tradícia. Ľudia oslavujú Nový rok tak, že vyhadzujú nábytok z okna, pričom v plnej pohotovosti sú aj policajné zložky, aby sa ubezpečili, že nikto sa nezraní.

Obchodné stretnutia v saune

Foto od wikimedia

Sauna je neoddeliteľnou súčasťou fínskej kultúry. Neslúži však iba na oddych, ale ľudia v nej diskutujú aj o obchodných záležitostiach alebo dokonca o politike. V skutočnosti je to taká celkom bežná tradícia.

V Číne nevesty plačú mesiac pred svadbou

Kým v mnohých kultúrach je svadba najmä o radosti, v Číne to tak nie je. Nevesta plače mesiac pred svadbou. Po niekoľkých dňoch sa k neveste pripája jej matka aj iní členovia rodiny, aby tak prejavili radosť z budúceho manželstva.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre