Zaujímavosti a fakty o majestátnych no aj desivých aligátoroch

7629

Zvierací druh- aligátora netreba príliš predstavovať. Zvyknú dorastať až do 5,5 metra, majú temné veľké oči a obrovskú mohutnú hlavu. Ich končatiny a chvost oplývajú enormnou silou. Sú perfektní plavci a po súši vedia na krátku vzdialenosť rýchlo behať. Existujú dva druhy aligátorov – čínsky a americký.

Animals - National Geographic
Animals – National Geographic

 

Aligátor severoamerický v teplej Floride

Aligátora amerického nájdete v naozaj početnom zastúpení na Floride. Napriek tomu, že obrovskí aligátori žijú priamo pri ľudských mestách a obydliach sa s nimi ľudia snažia žiť v harmónii. Na Floride žije viac ako milión aligátorov. Tak ako krokodíly, tak aj aligátory sa vyvinuli z predka z čias dinosaurov. Aligátory zostali takmer bez zmeny v ich vývoji takmer 37 miliónov rokov.

Človek verzus aligátor?

Polícia má povolené zasahovať usmrtením aligátora iba v ojedinelých prípadoch, v ktorých by aligátor mohol smrteľne ublížiť človeku. Frekvencia závažných, človekom nevyprovokovaných atakov aligátora sa na Floride rozrástla spolu s nárastom populácie štátu. Smrteľné útoky však zostávajú vzácne.

Everglades Holiday Park
Everglades Holiday Park

Kŕmenie aligátorov je zakázané

Aligátory jedia to, čo je ľahko dostupné a uloviteľné. Na Floride je nezákonné kŕmiť divokých aligátorov, pretože to spôsobuje stratu ich plachosti z ľudí. Aligátory lovia svoju korisť na pobreží a vo vode, neexistuje žiadny dôkaz, že by sa aligátor snažil na súši uloviť zviera alebo človeka.

Zriedkavé útoky

Na Floride od roku 1973 bolo aligátormi usmrtených len 23 ľudí a obeťami útoku sa stalo 383 ľudí, ktorých aligátor uhryzol. V priemere je ročne napadnutých 7 ľudí aligátormi.

Snopes
Snopes

Aligátorove obete

Väčšina z detských obetí do 15 rokov bola usmrtená v sladkovodných plochách. Ostatné obete zahŕňajú: 2 ročné dievčatko, ktoré sa vzdialilo od svojho domu k pobrežiu vôd, 3 ročného chlapca, ktorého zabudli na kúpalisku, 36 ročného muža plávajúceho cez rybník, keď sa snažil uniknúť polícii.

Výlet za aligátormi

Na Floride sa nachádza viacero fariem a parkov, kde pod špeciálnym dohľadom chovajú tieto nebezpečné tvory a sprístupňujú širokej verejnosti pohľad na ne. Pred zrakmi turistov ich kŕmia, či predvádzajú nebezpečné triky. Taktiež sa špeciálnou loďou môžete vydať do sladkých vôd a mokradí preskúmať tieto tvory v ich prirodzenom prostredí pod vedením skúseného personálu.

Florida Youth Conservation Centers Network
Florida Youth Conservation Centers Network

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre