Takmer kdekoľvek na svete sa dohovoríte anglicky. Prečo je to tak?

678

Angličtina je dnes bezpochyby jedným z najrozšírenejších a najdôležitejších jazykov na svete. Prečo je však angličtina svetovým jazykom? Pozrime sa na niektoré dôležité faktory, ktoré prispeli k tejto výnimočnej pozícii.

Britské impérium a kolonizácia

Angličtina získala svoju svetovú rozšírenosť vďaka britskému impériu, ktoré bolo niekdajším najväčším koloniálnym impériom na svete. Britskí osadníci a vojenské invázie rozšírili angličtinu do mnohých častí sveta, vrátane Severnej Ameriky, Austrálie, Indie, Afriky a ďalších oblastí. Týmto spôsobom sa angličtina stala dôležitou pre komunikáciu medzi rôznymi národnosťami a kultúrami.

us a flag on pole under blue sky during daytime
Foto od Aleks Marinkovic na Unsplash

Povojnové USA

Po druhej svetovej vojne sa USA stali vedúcou svetovou veľmocou a kultúrnym centrom. Hudba, ako jazz a rock’n’roll, začala ovládať svetové hudobné scény a s ňou sa šírila aj angličtina. Texty týchto populárnych piesní boli často v angličtine, čo prilákalo fanúšikov z celého sveta, ktorí sa snažili porozumieť ich hudobným textom.

photo of people inside concert venue
Foto od Rocco Caruso na Unsplash

Technológie a počítačová terminológia

V súčasnej dobe je angličtina neoddeliteľnou súčasťou technologického sveta. Mnoho významných technologických inovácií, ako je internet a počítačový softvér, vzniklo v anglicky hovoriacich krajinách. Terminológia v týchto oblastiach sa stala štandardom a používa sa po celom svete. Znalosť angličtiny je pre odborníkov v oblasti IT a technológií nevyhnutná.

black and silver laptop computer on table
Foto od Clément Hélardot na Unsplash

Najbežnejší jazyk vo filmovom priemysle

Hollywood, ktorý sídli v Spojených štátoch, je epicentrom svetového filmového priemyslu. Väčšina svetových seriálov a filmov je vytvorená v angličtine. Angličtina nie je len jazykom týchto filmov, ale aj jazykom, v ktorom sú produkovane filmy pre medzinárodné publikum. Týmto spôsobom sa angličtina stala najrozšírenejším jazykom v kinematografii a umožnila globálnu distribúciu filmov.

brown and white hollywood sign
Foto od Vincentas Liskauskas na Unsplash

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.