Záhadné Machu Picchu mohlo mať úplne iný účel ako sme si mysleli. Dokazujú to archeologické vykopávky

184

Zdá sa, že tajomstvá starovekého mesta Machu Picchu sú ešte hlbšie, než sme si kedy mysleli. Nedávne archeologické štúdie odhalili, že až 80% kostrových pozostatkov nájdených na tomto fascinujúcom mieste patrilo ženám. Toto prekvapivé zistenie otvára nové otázky o úlohe, ktorú ženy zohrávali v tejto vyspelej andskej civilizácii.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je 6-10.png

Vedci dlho predpokladali, že Machu Picchu, postavené v 15. storočí Inkami, slúžilo ako kráľovský odpočinkový komplex alebo ako posvätné pútnické miesto. Avšak, dominancia ženských pozostatkov v týchto vykopávkach naznačuje, že môže ísť o niečo viac. Možno sme narazili na dôkazy o dôležitej ceremónii alebo dokonca o mieste s výnimočným postavením žien v inkskej spoločnosti.

green and brown mountain under blue sky during daytime
Autor fotografie je Eddie Kiszka

Machu Picchu = mesto žien ?

Predstavte si to: záhadné a zručne vybudované mesto, skryté hlboko v peruánskych Andách, obklopené hustou džungľou a strmými horami. Machu Picchu zostáva až do dnešných dní jedným z najúžasnejších architektonických a inžinierskych diel sveta. A teraz, keď sa dozvedáme, že tento úžasný komplex možno kedysi obývala prevažne ženská populácia, náš údiv ešte viac narastá.

green grass field under white sky during daytime
Autor fotografie je Gabriel Rojas

Táto nová teória podnecuje predstavivosť a núti nás premýšľať o sociálnej štruktúre a dennom živote Inkov. Ako vyzeral ich deň? Aké rituály a tradície mohli mať? Ako v tej dobe dokázali ženy dosiahnuť taký vplyv a rešpekt, ktorý im umožnil dominovať v tak významnom mieste, ako je Machu Picchu?

Stále nezodpovedané otázky

Na tieto otázky možno zatiaľ nemáme jednoznačné odpovede, ale jedno je isté: história Machu Picchu a jeho obyvateľov je oveľa komplexnejšia a fascinujúca, než sme si kedy mysleli. Toto odhalenie nám otvára dvere k novému pochopeniu a oceneniu hlbokého vplyvu, ktorý mali ženy na civilizáciu Inkov.

 

zdroj, zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre