Archeológom sa podarilo objaviť vzácny nález na Sibíri – predmet starý vyše 2000 rokov, ktorý prirovnali k iPhonu

5261

Archeológovia počas nedávneho prieskumu objavili mimoriadny nález. Podarilo sa im totiž odhaliť 2 137 rokov starý predmet, ktorý označili za staroveký „iPhone“. Tento objav „natrafili“ v hrobe mladej ženy v Rusku. Išlo o ženu zvanú „Natasha“, ktorá žila počas obdobia Xiongnu v vtedajšom starom Mongolsku. Nález bol objavený počas vypustenia rozsiahlej umelej nádrže na Sibíri.

Aj keď to na prvý pohľad vyzerá ako smartfón, v skutočnosti ide o akýsi kus drahokamu, ktorý je pokrytý drahými kameňmi a šperkami. Archeológ Dr. Pavel Leus povedal: „Pohreb Natashy s „iPhonom“ v ére Hunnu (Xiongnu) zostáva na tomto pohrebisku jedným z najzaujímavejších.“ Odborníci si myslia, že tento predmet nosila žena ako pracku na opasku. „Je zdobený čínskymi mincami, čo nám pomohlo určiť dátum, čiže to, aký starý predmet je,“ uviedol akademik.

 

Tento nález pochádza z obrovskej nádrže Ala-Tey Necropolis, ktorá sa nachádza v takzvanom Sayanskom mori v horskej ruskej Tuve, ktorá je obľúbeným dovolenkovým miestom Vladimíra Putina. Poklad bol objavený vo vodnej nádrži, ktorá sa dočasne vypúšťa každý rok v lete na niekoľko mesiacov, no k tomuto nálezu sa dostali až teraz. „Je to vedecká senzácia. Máme neuveriteľné šťastie, že sme našli tieto pohrebiská bohatých Hun nomádov, ktorých neokradli hrobári,“ uviedla Dr. Marina Kilunovskaya z Petrohradského inštitútu kultúry materiálovej histórie, ktorá vedie archeologickú expedíciu v Tuve. Toto však nie je prvý objav, ktorý má tím archeológov na svedomí – predchádzajúce expedície odhalili ďalšie dve prehistorické mŕtvoly pochované so vzácnymi predmetmi.

Vodná priehrada zaberá 620 kilometrov štvorcových, no v lete je hladina vody na úrovni iba 30 centimetrov, čo dáva nádrži vzhľad púšte. Celá oblasť však obsahuje množstvo starovekých pohrebísk z doby bronzovej a doby Čingischána. Vedci prezradili, že síce ide o preteky s časom, no pokúsia sa preskúmať miesta a zachrániť neoceniteľné poklady pred ďalším poškodením vodou skôr, ako sa hladina vody opäť zdvihne.

 

Zdroj

Foto: Facebook

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre