Archeológovia odhalili v Egypte 4 000-ročnú hrobku a okolité kresby vyzerajú, akoby boli namaľované len včera

5404

Architektonické a umelecké výkony starých Egypťanov nikdy neprestanú udivovať. A to nielen z hľadiska prevedenia, ale aj tým, že majú neuveriteľnú trvácnosť. Dnes už niečo také možno hľadať len márne. Nedávno odhalili v Egypte extrémne zachovalú hrobku zdobenú nápismi a farebnými reliéfmi.

Archeologický nález siaha viac ako 4000 rokov dozadu, no žiarivá farba reliéfov vyzerá takmer rovnako sviežo ako v deň, kedy boli namaľované. O tejto hrobke sa hovorí, že patrí úradníkovi menom Khuwy, ktorý bol šľachticom z piatej dynastie. Tento objav prilákal 52 zahraničných veľvyslancov, rôznych kultúrnych odborníkov aj známu egyptskú herečku Yosry, ktorí si prezreli tieto jedinečné živé obrazy.

Hrobka sa nachádzala v mohutnej nekropole v Saqqare, na juhu Káhiry. Ďalšia unikátna vec, ktorú pri nej našli, bol vstupný tunel, ktorý sa zvyčajne nachádza len v pyramídach. Za ním sa nachádza veľká komora, v ktorej sú namaľované pestrofarebné reliéfy. Archeológovia si po všetkých zisteniach myslia, že Khuwy mal blízky vzťah s Djedkare Isesi – vtedajším faraónom, ktorého pyramída sa nachádza v tesnej blízkosti hrobky.

Archeológovia našli aj múmiu Khuwyho a tiež kanopické nádoby, ktoré slúžili na uskladnenie telesných orgánov. S týmto najnovším objavom vedci dúfajú, že získajú viac informácii ohľadom 40-ročnej vlády Djedkare Isesi. Krajina tiež dúfa, že tieto objavy pomôžu v ich pokračujúcom úsilí o oživenie turizmu, ktoré sa po politických povstaniach v roku 2011 v plnej miere nepodarilo obnoviť.

Zdroj

Foto: youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre