Archeológovia predpokladajú, že sa im podarilo odkryť pozostatky mesta Emmaus, v ktorom sa Ježiš zjavil po zmŕtvychvstaní

581

Archeológovia tvrdia, že s najvyššou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou našli zrúcaniny biblického mesta Emmaus, o ktorom sa píše aj v Biblii. O tomto meste sa hovorí, že práve tam sa Ježiš prvýkrát zjavil dvom apoštolom po svojom zmŕtvychvstaní.

Foto od wikimedia

Ide o projekt, v ktorom spolupracovala univerzita v Tel Avive a Collège de France v oblasti Kiriath-Jearim, ktorá sa nachádza na kopci na okraji dediny Abu Ghosh, neďaleko Jeruzalema. Archeológom sa podarilo odhaliť zvyšky pevnosti, ktoré môžu byť podľa profesora Izraela Finkelsteina pozostatkami mesta. „Dôležitosť tohto miesta, jeho dominantné postavenie nad Jeruzalemom, sa znovu a znovu prejavovalo v čase – v ôsmom storočí pred n.l., neskôr v helenistickom období a potom znova po prvom židovskom povstaní v Jeruzaleme ešte v roku 70 n.l.,“ povedal profesor.

Foto od youtube

Nájdené pozostatky presne zapadajú do zákona, v ktorom sa o meste píše. V Lukášovi 24: 13-35 sa dočítate, že je to opevnenie nachádzajúce sa 11 km západne od Jeruzalema. Benjamin Isaac, emeritný profesor antickej histórie z Tel Avivskej univerzity však zastáva názor, že Finkelstein a Thomas Römer (ktorí spoločne vedú projekt), ešte nemôžu definitívne a s určitosťou povedať, že skutočne našli zrúcaniny mesta Emmaus. „Finkelsteinovi a Römerovi sa síce podaril veľmi nádejný objav z archeologického, geografického aj topografického hľadiska, je to však stále hypotéza a zatiaľ to tak aj zostane.“

Mesto je opísané ako miesto, v ktorom Ježiš po svojom ukrižovaní vstal z zmŕtvych, no píše sa tam o ňom aj ako o mieste, kde archa zmluvy bola ešte predtým, ako ju kráľ Dávid vzal do Jeruzalema. Ak ste sa už nejaký čas nezaoberali biblickými štúdiami, tak Archa zmluvy je posvätná truhlica, ktorú na Boží príkaz zhotovili starovekí Izraeliti. Boh im dal pokyny, ako má táto truhlica vyzerať. V nej boli bezpečne uložené kamenné tabuľky Svedectva, na ktorých bolo napísaných Desať prikázaní. Najnovšie zistenia archeológov a vedcov budú čoskoro uverejnené aj vo vedeckých časopisoch.

Foto od youtube

Profesor Finkelstein v rozhovore uviedol: „Nálezy v Kiriath-Jearim naznačujú jeho dlhodobú úlohu v strážení prístupu k Jeruzalemu. Bolo to možné vidieť v období železnej, helénistickej a tiež ranej rímskej. Pri čítaní Biblie je dôležité rozlišovať historické fakty od ideologických/teologických postojov autorov. Z geografického hľadiska si myslím, že vzdialenosť od Jeruzalema sedí dokonale, takže si myslím, že Kiriath Yearim by skutočne mohol byť vtedajším mestom Emmaus, ktoré sa spomína v Novom zákone.“

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre