Arktická líška zlomila doterajší rekord – za 76 dní prebehla 4 416 km z Nórska až do Kanady

1483

Arktická líška prešla z Nórska do Kanady za 76 dní, pričom prešla až neuveriteľných 4 416 km. Podľa prieskumu, ktorý zverejnila spoločnosť Polar Research, toto mladé zviera začalo svoju púť 26. marca 2018 v Spitzbergene, čiže na najväčšom ostrove nachádzajúcom sa na súostroví Svalbard.

Svalbard sa nachádza medzi Nórskom a severným pólom. Líška precestovala v priemere 46,3 km denne. Líška sa pohybovala veľmi rýchlo a predpokladá sa, že jej zvýšená rýchlosť mohla byť spôsobená nedostatkom potravín v tejto oblasti. Niekedy dosiahla rýchlosť až 155 km/h. „Je to najrýchlejšia zaznamenaná rýchlosť pre tento druh,“ uviedli výskumníci Eva Fuglei a Arnaud Tarroux vo svojej štúdii. Líška sa dostala na kanadský Ellesmere Island v Nunavut.

Vedci z Nórskeho polárneho inštitútu boli schopní sledovať migráciu líšky po tom, čo jej v júli 2017 aplikovali satelitný vysielač s cieľom začať s najrozsiahlejšou štúdiou polárnej líšky. Začali ju sledovať 1. marca 2018, keď opustila oblasť v západnom Spitzbergene. Po dosiahnutí Kanady zostala líška v Fosheim Peninusla. Satelitný vysielač prestal pracovať 6. februára 2019, a tak vedci nevedia, čo s ňou je teraz.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

5 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
nepodstatné
8. júla 2019 21:18

4416/76=58,11km priemerne za deň a nie 46,3km. A ako mohla líška dosiahnúť rýchlosť 155km/h? Aj čítate po sebe čo píšete?

Krusty
8. júla 2019 21:42
Odpovedať  nepodstatné

Sla letecky… Alebo rychloclnom

preklad
11. júla 2019 18:41
Odpovedať  nepodstatné

článok, z ktorého je to prekladané je napísaný normálne, takže asi niekto nevie poriadne prekladať

Tomáš
15. júla 2019 7:31
Odpovedať  nepodstatné

V originálnej verzii je napísané iba 3506km za 76 dní, preto nesedí ten prepočet, km zmenili, ale prepočet už nie ?

Tomáš
15. júla 2019 7:34
Odpovedať  nepodstatné

A tých 155km rýchlosť je v tom článku napísané, že to bol jej najväčší úsek ktorý za jeden deň prešla, takže autor článku to asi len hodil do google translate a vôbec si nepozrel obsah článku v anglickom jazyku ?