Austrálske mesto nadobro zakáže héliové balóny kvôli ich nepriaznivému vplyvu na životné prostredie

375

V austrálskom meste nadobro odzvoní balónom naplneným héliom. Tieto nafukovacie párty predmety sú síce často vnímané ako celkom neškodná zábavka, no ľudia si začínajú uvedomovať, že tomu tak v skutočnosti nie je. Mesto nachádzajúce sa u „protinožcov“, ako Austráliu prezývajú, zakáže ich používanie.

balloon fotografia
Foto od Tama66

Rada vo Fremantle v Západnej Austrálii hlasovala o tomto zákaze len v týchto dňoch. Zmenou zákona budú ľudia, ktorí vypustia balóny naplnené héliovým plynom, sankcionovaní pokutou vo výške 125 dolárov. Zákon nadobudne účinnosť v priebehu nasledujúcich niekoľkých mesiacov. Starosta mesta Brad Pettitt povedal, že dúfa, že tento zákaz bude čoskoro platiť v celej krajine. „V našej komunite existuje veľké očakávanie, že veci, ako je uvoľňovanie héliových balónov do ovzdušia, ktoré majú jasne vedecky dokázaný nepriaznivý vplyv na morský život, sú niečo, čo sa musí brať do úvahy a začať voči tomu konať,“ povedal starosta. „Boli by sme radi, keby sa tento zákaz rozšíril v širšom meradle, ako sú napr. plastové vrecká, a to po celom štáte,“ dodal.

Keď zákon vstúpi do platnosti, Fremantle sa stane druhým mestom na celom kontinente, ktoré zakáže balóny, pričom prvým bolo mesto Cottesloe, ktoré ich zakázalo už v roku 2017. Tento zákon vtedy prijali v tom najlepšom záujme najmä smerom k voľne žijúcim živočíchom. Dôvodom je to, že existujú reálne obavy týkajúce sa životného prostredia.

Okrem tohto mesta zasiahol aj Southampton v New Yorku, ktorý prijalo rovnaký zákon. Je nutné zmeniť správanie a nájsť lepšie alternatívy k produktom, ktoré poškodzujú životné prostredie. Balóny sa stávajú veľkým nebezpečenstvom pre morský život, ale aj pozemské zvieratá. Zaberajú priestor na našich skládkach a nie sú vôbec potrebné, keďže existujú k ním iné životaschopné alternatívy.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre