Baltské more je skutočne veľmi zaujímavé a krásne za každého počasia. Toto sú niektoré z faktov aj fotografií, ktoré to dokazujú

2487

Baltské more je veľmi zaujímavé a dnes vám to dokážeme. Okrem zopár zaujímavých faktov uvidíte aj niekoľko nádherných záberov šikovného fotografa z rôznych ročných období a za rôzneho počasia.

Fakt č. 1: Je to jedno z najmladších morí na svete. Vzniklo pred 12 000 rokmi po poslednej dobe ľadovej.

Fakt č. 2: Priemerná hĺbka Baltského mora je 55 metrov a najhlbší bod sa nachádza 459 metrov pod hladinou mora.

Fakt č. 3: Dĺžka pobrežia Baltského mora je 8 000 kilometrov.

Fakt č. 4: Baltské more sa využíva hlavne na komerčný rybolov, ktorý má dlhoročnú tradíciu v okolitých krajinách.

Fakt č. 5: Toto more má jantárové ložiská, ktoré sa nachádzajú zväčša na južných brehoch na hraniciach Ruska, Poľska a Litvy. Jantár sa tam ťaží už od 12. storočia.

Fakt č. 6: Okrem iného je Baltské more obľúbeným miestom na stavbu lodí. V okolí Baltského mora sú početné lodenice, z ktorých najväčšie sú: Gdansk v Gdyni, Štetín v Poľsku, Kiel v Nemecku, Petrohrad v Rusku či Malmö vo Švédsku a ďalšie.

Fakt č. 7: Zaujímavé je, že Baltské more je oveľa menej slané ako iné moria. Je to kvôli mnohým sladkovodným prúdom, ktoré do neho vnikajú.

Fakt č. 8: Počas raného stredoveku bol baltský región obchodným impériom Nórska. Dané obdobie sa nazýva Vikingským vekom.

Fakt č. 9: Od roku 1720 sa Baltské more úplne zmrazilo 20-krát.

Fotograf žijúci pri Baltskom mori chcel dokázať, že nie je také nudné, ako si mnohí myslia, práve naopak. „Milujem fotografovanie tohto miesta a zakaždým, keď sa tam vyberiem, presvedčím sa, že Baltské more je krásne! V každom ročnom období a za každého počasia ukazuje mnohé z jeho tvárí: pokoj a ticho, hnev aj dynamiku. Dokáže byť romantické, ale aj hlučné,“ povedal fotograf.

Tieto jeho fotografie sú o to zaujímavejšie, že nevytvoril ho za krátky čas, ale strávil tým až 10 rokov.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj: scienceforkidsclub.com, boredpanda.com, softschools.com

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre