10 bizarných starovekých liekov, o ktorých nebudete veriť, že existovali

1824

Svet starovekej medicíny nám otvára dvere do zaujímavej ríše, kde liečebné metódy často prekračovali hranice moderného chápania. História nám priniesla nezvyčajné a bizarné postupy, ktoré boli kedysi považované za liečebné či uzdravujúce. V tomto článku sa vydáme na prieskum starovekých liekov a liečebných postupov, ktoré vzbudzujú údiv a prekvapenie.

Od neobvyklých ingrediencií až po postupy, ktoré dnes pôsobia takmer nezmyselne, tu je 10 zázračných liekov, o ktorých nebudete veriť, že boli niekedy považované za liečivé.

1. Masť z výkalov

Áno, je to presne tak, ako to znie – v časoch starovekého Egypta bolo používanie zvieracích exkrementov na liečenie zaznamenané v Eberovom papyruse. Pochádza z roku 1500 pred naším letopočtom a množstvo výkalov, od psov a gazel až po osla, sa dalo použiť nielen na liečenie rán, ale aj na odpudzovanie zlých duchov. Niektoré ženy si dávali krokodílí trus do vagíny a verili, že by mohol slúžiť ako antikoncepcia.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

2. Krviprelievanie (Prepúšťanie krvi)

Prepúšťanie krvi je proces odvádzania krvi, ktorý sa stal prominentným okolo roku 460 až 370 pred Kristom. Egypťania, Gréci, Arabi, Ázijci a nakoniec aj Európania používali túto metódu na vyváženie toho, čo považovali za štyri hlavné tekutiny ľudského tela – krv, hlien, čiernu žlč a žltú žlč. Myslelo sa, že z nerovnováhy je človek chorý; migrény a horúčka patrili medzi problémy, ktoré sa liečili odtokom krvi zo žily alebo tepny. Túto metódu si mohol dokonca vyžiadať život Georgea Washingtona v roku 1799. Netrvalo dlho, keď bola prax z veľkej časti ukončená.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

3. Terapia pijavicami

Pijavice boli kľúčom k procesu prepúšťania krvi a v priebehu rokov sa používali ako liečba infekcií, kožných chorôb, zubných ochorení a abnormalít nervového systému. Ale možno ich najzázračnejšia vlastnosť ich udržala relevantné aj v dnešnej medicíne – pijavice vylučujú špecifické peptidy a proteíny, ktoré zvyšujú prietok krvi v rane tým, že zabraňujú zrážaniu. Healthline.com poznamenal, že terapia pijavicami dokáže liečiť všetko od rakoviny, artritídy, hemoroidov, vysokého krvného tlaku až po srdcové choroby.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

4. Popíjanie moču

V starovekom Egypte, Grécku a Ríme bolo pitie moču populárnou formou liečby mnohých chorôb. Staroveká indická jogínska a čínska dokumentácia ospevovali zlatistý mok pre jeho neuveriteľné účinky, no používal sa dokonca aj mimo medicínske účely. Pojednáva sa o jeho starodávnom použití ako pracieho prostriedku a bielidla zubov.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

5. Trepanácia 

Keď máte migrénu, máte niekedy pocit, že by vám uľavila pekná diera v hlave? Mnohí z našich historických predkov považovali vŕtanie otvoru do lebky za rozumný spôsob liečby bolesti a neurologických problémov. Chirurgia v skutočnosti viedla k menšiemu počtu úmrtí, ako by ste si mysleli, a to aj napriek tomu, že mozog zostal odhalený. Najstaršie náznaky trepanácie sa datujú pred 7 000 rokmi, najmä v Grécku, Afrike, Polynézii a dokonca aj v Amerike, ale táto šokujúca prax pokračovala až do začiatku 20. storočia.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

6. Lieky z mŕtvoly

Od Rimanov až po anglického kráľa Karola II. sa rôzne kanibalistické prípravky považovali za liečivé a regeneračné. Egyptské hrobky boli často vykrádané, aby jej „obyvateľ“ mohol byť rozomletý a použitý na lieky. Richard Sugg, profesor na Durhamskej univerzite, ktorý o tejto téme rozsiahlo napísal, uviedol: „Ľudské telo bolo široko používané ako terapeutické činidlo s najpopulárnejšími spôsobmi liečby zahŕňajúcimi mäso, kosti alebo krv. Kanibalizmus sa našiel nielen v Novom svete, ako sa často verilo, ale aj v Európe.“

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

7. Čuchanie prdov

Zúfalá doba si vyžaduje zúfalé opatrenia. Keď v roku 1600 Londýn pustošila čierna smrť, lekári sa obrátili na telesné výpary. Experti tvrdili, že silný plyn by mohol pôsobiť proti moru, takže obyvatelia si buď dýchali prdy z pohárov, alebo držali smradľavé zviera vo svojom dome. Vzhľadom na rozsiahlu devastáciu Bubonického moru vieme s určitosťou povedať, že tento „liek“ nefungoval.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

8. Ortuťový elixír

Dnes už vieme, že ortuť je vysoko toxická – je to silný neurotoxín, ktorý spôsobuje príznaky ako strata zraku, neuropatia, nedostatok koordinácie, zhoršený sluch a svalová slabosť. Predtým, ako to bolo všeobecne známe, starí Peržania, Gréci a Číňania verili, že pitie alebo aplikácia ortuti na pokožku môže predĺžiť životnosť alebo dokonca vyliečiť choroby, ako je syfilis. Qin Shin Huang, čínsky cisár, zomrel na konzumáciu ortuti v snahe získať večný život.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

9. Vaginálne kadidlo

V starovekých egyptských časoch sa na liečbu vaginálnych problémov používalo množstvo podivných spôsobov liečby, vrátane vkladania kadidla. Vzhľadom na to, že na určenie tehotenstva bola vložená aj cibuľa (ak bolo vôňu cítiť z dychu ženy ráno, predpokladalo sa, že je tehotná), je možné, že kadidlo bolo použité aj ako osviežovač vzduchu pre chúlostivé oblasti.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

10. Hemiglosektómia

Za krutý liek na koktanie zo 40. rokov 19. storočia, hemiglosektómiu, môžeme vďačiť pruskému chirurgovi J. F. Dieffenbachovi. Barbarský postup znamenal čiastočné odstránenie jazyka pacienta – čo sa uskutočnilo bez anestézie. Napriek povahe liečby chirurg veril, že skutočne lieči ľudí zastavením kŕčov hlasiviek. Dnes máme American Speech Language Hearing Association, ktorá podrobne opisuje pozitívny vplyv, ktorý môže mať rečová terapia na tých, ktorí majú problémy s rečou.

zdroj: TATIANA AYAZO/RD.COM, SHUTTERSTOCK

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre