Top 5 najbizarnejších vojen v dejinách, o ktorých si ešte nepočul

885

Vojny sú často spájané s vážnymi konfliktmi, ale niektoré z nich sú také bizarné, že by sa dali považovať za komické. Tu je prehľad piatich najbizarnejších vojen, ktoré sa kedy viedli

Vojna Emu (1932)

V Austrálii sa odohrala nezvyčajná vojenská operácia, ktorá sa stala známou ako Vojna Emu. Dôvodom bolo veľké množstvo vtákov emu, ktoré pustošili polia v okrese Campion v Západnej Austrálii. Napriek pokusom zredukovať ich populáciu, emu stále ničili úrodu. Táto vojna je jednou z najbizárnejších vojenských konfliktov v histórii.

gray ostrich on green grass field during daytime
Foto od Melissa Keizer na Unsplash

Vojna o dubové vedro (1325-1328)

V roku 1325 sa stretli vojská dvoch talianskych mestských štátov, Bologne a Modeny. Vojaci počas útoku na bolognu ukradli vedro zo studne na námestí. Bolončania požadovali vedro späť no márne. Vedro je dodnes vystavené v Modene. Tento malý vojenský konflikt sa odohral v meste Romagna a je jedným zo zaujímavých historických momentov. 

216736cb cc04 49b6 994f eb93f6d84200
Whaling bucket Inupiat Alaska wood ivory baleen quartz“ od mharrsch is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Vojna s pečivom (1838-1839)

V roku 1838 sa Francúzsko a Mexiko stretli v tzv. Vojne s pečivom. Konflikt vznikol po tom, čo francúzskemu pekárovi vyplienili obchod mexický dôstojnící. Pekár sa nevzdal a išiel so sťažnosťou až k Francúzkemu kráľovi. Táto sťažnosť bola poslednou kvapkou a Francúzi sa rozhodli zaútočiť. Konflikt sa skončil keď nakoniec Mexiko súhlasilo so splatením škôd ktoré spôsobili.

grayscale photo of man in black jacket and hat
Foto od Daniel na Unsplash

Prasacia vojna (1859)

V roku 1859 sa stretli Spojené štáty a Spojené kráľovstvo v tzv. Prasacej vojne na San Juan Islands. Konflikt vznikol po streľbe na prasa, ale na oboch stranách neboli žiadne ľudské obete. Zachovali si chladné hlavy a uzavreli mier.

white pig
Foto od Pascal Debrunner na Unsplash

335 ročná vojna (1651-1986)

Táto vojna medzi Nizozemskom a Scillyskými ostrovmi trvala neuveriteľných 335 rokov. Po vyhlásení vojny obe strany na konflikt akosi zabudli a nikto z nich nezaútočil. Na vojnový stav sa zabudlo a až po 300 rokoch si historici uvedomili, že nebola medzi nimi oficiálne podpísaná žiadna mierová zmluva. Oficiálne ju teda podpísali až v roku 1986.

two person handshaking
Foto od Cytonn Photography na Unsplash


Tieto vojny nám pripomínajú, že dejiny sú plné nečakaných a často smiešnych udalostí. Ako by ste inak nazvali vojnu, ktorá vznikla kvôli prasiatku alebo vedru? 

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.