Bláznivý svet mliečnych výrobkov: Niekoľko podivných experimentov a faktov o mliečnych výrobkoch

634

Mliečne výrobky sú už dlho základom jedálnička na celom svete, ale vedeli ste, že okolo týchto obľúbených potravín existujú skutočne bizarné experimenty a fakty? Výskumníci nemajú pri testovaní schopností mliečnych výrobkov žiadne hranice. Ponorte sa do bizarného sveta mliečnych výrobkov vďaka týmto zvláštnym experimentom a faktom, ktoré vás prinútia spochybniť to, čo ste si mysleli, že viete o mlieku, syroch a ďalších výrobkoch.

3D tlačený syr

Ľudia milujú trojrozmernú tlač. Trojrozmerná tlač spočíva vo vytláčaní materiálu, napríklad gélu alebo pasty, cez dýzu, aby sa vytvaroval objekt. Schopnosť syra prejsť z pevnej do poddajnej formy a potom opäť do pevnej formy z neho urobila ideálneho kandidáta. Nedávno vedci zistili, že najlepšie funguje tavený syr. Dôvodom bolo pravdepodobne to, že metóda výroby bežného taveného syra je podobná 3-D tlači. V oboch prípadoch sa ingrediencie zmiešajú a vytvarujú do nového tvaru. Tím skvapalňoval tavený syr pri teplote 75 stupňov Celzia niekoľko minút a potom roztavený mliečny výrobok vytláčal cez striekačku rôznymi rýchlosťami. Výsledky porovnávali s taveným syrom vyrobeným bežným spôsobom. Syr vytlačený 3D technológiou bol z nejakého dôvodu tmavší, ale až o 49 percent mäkší. V pevnom stave bol pružnejší a po roztavení pri rovnakej teplote ako bežný tavený syr oveľa lepkavejší. Bohužiaľ, vzorky boli príliš malé na to, aby sa dali ochutnať. Nie je však dôvod, prečo by chuť nemala zostať rovnaká.

Zdroj Önder Örtel

Najautentickejšie falošné mlieko

Náhrady mlieka sa zvyčajne lisujú z mandlí, ryže a sóje. Problémom je, že vyžadujú veľa vody. Napríklad mandľové mlieko potrebuje približne 5 litrov vody na jeden orech. V roku 2016 istá spoločnosť vymyslela niečo, čo by mohlo nahradiť pravé aj replikové mlieko. Najpozoruhodnejšie je, že táto nová tekutina sa stále vyrába z mliečnych bielkovín. Namiesto získavania týchto bielkovín od kráv výskumníci vyvinuli kmeň kvasiniek, ktorý premieňa cukor na mliečnu bielkovinu kazeín. Neobsahuje laktózu ani cholesterol a je plný všetkých živín normálneho mlieka. Tento novší proces tiež spotrebuje o 98 percent menej vody. Keďže sa vyrába v laboratóriu, nie je potrebná takmer žiadna pôda. Netreba azda ani dodávať, že sa tým dobre vyvažujú environmentálne záujmy, ktoré sa pri masovej výrobe potravín často dostávajú do úzadia.

Zdroj Anita Jankovic

Vaginálny jogurt

V roku 2015 sa výskumníčka Cecilia Westbrooková rozhodla vyrobiť jogurt pomocou baktérií z vlastnej vagíny. Westbrooková si prebrúsila svoje intímne oblasti drevenou lyžicou a nechala náčinie cez noc v miske s mliekom. Výsledný jogurt chutil štipľavo a kyslo a spôsoboval jej mravčenie na jazyku. Celá vec znie šialene, ale Westbrooková si uvedomila, že neexistujú žiadne štúdie o obrovskom množstve baktérií, ktoré žijú vo vnútri vagíny. Súčasný výskum je viac posadnutý prínosom črevných baktérií pre naše zdravie. Niektorí mikrobiológovia sú si však natoľko vedomí pozitívnych účinkov vaginálnych baktérií, že týmito tekutinami natierajú vlastných novorodencov. Hoci jesť to bolo možno príliš odvážne (existujú aj zlé genitálne baktérie), iní výskumníci sa inšpirovali a pustili sa do pôvabnejších experimentov. Čoskoro tiež dokázali, že baktérie môžu byť kultivované.

Zdroj Julian Hochgesang

Kampaň proti margarínu

Keď Francúzsko v roku 1869 vynašlo margarín, stal sa lacnou alternatívou masla. Bol to hit v Spojených štátoch, kde sa farmári vyrábajúci mlieko rozhodli bojovať škaredým spôsobom. Ich kampaň trvala na tom, že margarín je nezdravý, spôsobuje duševné choroby a ohrozuje morálny poriadok. Tvrdenia kampane o pochybných zdrojoch zložiek margarínu boli také úspešné, že právny systém vytvoril v roku 1886 zákon o margaríne. Bol to prvý z mnohých zákonov, ktorých cieľom bolo zdanenie tejto náhrady, aby sa podriadila. To takmer zničilo margarínový priemysel. Do hry sa zapojili karikaturisti a zobrazovali výrobcov margarínu, ako do svojich výrobkov vkladajú nepomenovateľné veci vrátane arzénu a túlavých mačiek. Najbizarnejšie bolo, že štát New Hampshire nariadil, že margarín musí byť ružový. Keďže to vyzeralo zvláštne, predaj klesol. Ale vzoprieť sa ružovému zákonu znamenalo dva mesiace väzenia. Nakoniec Najvyšší súd povedal, že to bol hlúpy zákon a zrušil ho.

Zdroj: Andrew Filer/Flickr

Vesmírny jogurt

V roku 2006 odletela z kozmodrómu Bajkonur raketa s dvoma nezvyčajnými pasažiermi. Mliečna spoločnosť Himawari z Japonska umiestnila na palubu dva kmene baktérií. Oba sa používali pri výrobe mliečnych potravín. Kmene boli baktérie mliečneho kvasenia a unikátna línia Lactobacillus paracasei. Očakávalo sa, že kozmické žiarenie nejakým spôsobom zvýši chuť baktérií a ich prínos pre imunitný systém v jogurtoch. Po 10 dňoch na obežnej dráhe takmer polovica chúlostivých baktérií uhynula. Spoločnosť Himawari Dairy tvrdí, že organizmy, ktoré prežili vo vesmíre, dodali ich výrobku silnejšiu chuť ako jogurty vyrobené len pozemskými baktériami. Dokonca ho nazvali „Uchu O Tabi Shita Yogurt“ („jogurt, ktorý cestoval vo vesmíre“).

Zdroj Jeremy Thomas

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre