Bola homosexualita dôležitým prvkom v boji tvrdých sparťanských vojakov proti nepriateľovi?

2737

Sparťania sú dnes známy ako symbol odolnosti a boja po celej Európe. Vďaka dejinám vieme, že nebyť odvážnych bojovníkov zrejme by dnešok vyzeral úplne inak. O sparťanskej vojenskej kultúre sa vie, že bola naozaj tvrdá a drsná, čo však možno do predstavy o neuveriteľnom víťazstve nad Peržanmi až tak nesedí je fakt, že drvivá väčšina tvrdých bojovníkov boli homosexuáli a zrejme aj vďaka tomu faktu vedeli bojovať „do posledného dychu“.

Sparta
Foto: Youtube.com

Homosexuálny vzťah tvoril jadro vtedajších armádnych vzťahov. Mladých chlapcov odvádzali od rodín už vo veku 7 rokov a následne sa o ich výchovu starala armáda.  V armáde takýto chlapci mali bežne svojho milenca (patróna), ktorí sa mimo ich sexuálny život angažoval aj  v ich právach  a tento vzťah si udržiavali celý život.  Tieto vzťahy zmieňuje napríklad aj filozof Platón vo svojom diele Symposium, kde vzťah muža k mužovi vyzdvihuje ako popredný benefit v boji proti nepriateľovi . Nešlo však len o Spartu, rovnaké vzťahy nájdeme napríklad aj u japonských samurajov.

Ako by ste bojovali po boku vášho „milovaného“?

Falanga
Falanga bol útvar, kde každý muž musel byť 100% lojálny . Používali ho ako Gréci tak aj Japonci . Foto: wikimedia

Sparťanský bojový útvar falanga, spočíval v tom, že si vojaci museli prejaviť absolútnu dôveru . Ak by čo i len jeden muž z falangy utiekol, ohrozil by tým celé vojsko. Utiekli by ste však ak viete, že kvôli vášmu rozhodnutiu stratíte niekoho na kom vám naozaj záleží?  Práve láska a puto jednotlivých mužov medzi sebou sa stalo jedným z dôležitých prvkov sparťanskej armády.

Sparta bola zrejme aj jediným štátnym útvarom, kde vám homosexualitu doslova prikazoval zákon. Ak ste odmietli vzťah so starším mužom, zákon vás mohol potrestať.

 

zdroje: theguardian, natgeo

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre