Brazílsky pár sa rozhodol riešiť problémy s extrémnym odlesňovaním krajiny. Za pár rokov to prinieslo takéto obrovské výsledky

4282

Podľa Organizácie Spojených národov pre poľnohospodárstvo sa od roku 1990 navždy stratilo takmer 130 miliónov hektárov lesa, čo je oblasť, ktorá sa takmer rovná veľkosti Južnej Afriky. A takáto obrovská plocha sa stratí každý rok.

Približne 15% všetkých emisií skleníkových plynov pochádza z odlesňovania a nespočetné množstvo rastlín aj živočíchov stráca svoje biotopy každý jeden deň. To sú absolútne zničujúce čísla pre zdravie našej planéty. Ale čo robiť s takýmto masívnym environmentálnym masakrom? Ako jednotlivci sa možno cítime malí a bezmocní, keď premýšľame o vplyve, ktorý v skutočnosti máme. Preto je potrebné sily spájať. Tento príbeh je však dôkazom, že dá sa všetko, čo si človek zmyslí.

Foto od boredpanda

Brazílsky fotograf Sebastião Salgado a jeho manželka Lélia Deluiz Wanick Salgado sa rozhodli ukázať, čo môže urobiť malá skupina vášnivých a oddaných ľudí, keď začne s procesom zalesňovania. Matka príroda je vytrvalá a vždy nájde spôsob, ako odraziť či už pozitívny alebo negatívny zásah.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Salgado je renomovaný fotograf, ktorý získal veľmi veľa významných ocenení vo fotožurnalistike a vydal viac ako pol tucta kníh. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia bol už fyzicky aj emocionálne absolútne vyčerpaný po tom, čo dokumentoval hrozné barbarstvo genocídy vo Rwande. Keď sa vrátil do svojej rodnej Brazílii, konkrétnejšie do oblasti, ktorá bola kedysi pokrytá tropickým pralesom, zostal šokovaný. Zistil totiž, že oblasť je neplodná a bez divokej zveri. Azda iba jeho žena Lélia verila, že by oblasť dokázali obnoviť do jej bývalej slávy. „Krajina bola rovnako chorá ako ja – všetko bolo zničené,“ povedal Salgado v The Guardian v roku 2015. „Len asi 0,5% územia bolo pokrytých stromami. Moja žena však prišla so skvelým nápadom, ako tento les znovu obnoviť. A keď sme s tým začali, vrátil sa všetok hmyz, vtáky aj ryby a vďaka tomuto nárastu stromov som sa aj ja akoby znovuzrodil,“ dodal fotograf.

Foto od boredpanda

Manželia neskôr založili aj malú organizáciu – Instituto Terra, ktorá odvtedy zasadila 4 milióny stromčekov a vzkriesila les. Oblasť začala prekvitať. Celkovo sa vrátilo približne 172 druhov vtákov, ako aj 33 druhov cicavcov, 293 druhov rastlín, 15 druhov plazov a 15 druhov obojživelníkov. Celý ekosystém prestavali od nuly. Tento projekt inšpiroval milióny ľudí tým, že poskytol konkrétny príklad pozitívnych ekologických opatrení a ukázal, ako rýchlo sa môže prostredie zotaviť, stačí k tomu „len“ správny postoj.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre