Celý Island smúti a búri sa – to, čo sa tam udialo v uplynulých dňoch si história nepamätá

1545

Ľudia žijúci na Islande sú zdevastovaní po tom, čo sa objavili správy, že jeden z ich obrovských ľadovcov zmizol z dôvodu zmeny klímy. A niet sa čomu čudovať. Je to totiž obrovská a veľmi smutná ekologická zmena, ktorú si história nepamätá.

Satelitné fotografie ukazujú, ako sa ľadovec s názvom Okjokull zmenil na malý kúsoček ľadu na vrchole sopky. Podľa BBC bola v roku 2014 oficiálne vyhlásená za „mŕtvu“, pretože vedci zistili, že nie je dosť silná na to, aby sa pohla. No nedávne fotografie NASA ukazujú opak, došlo totiž k masívnemu roztopeniu ľadovca. Na jeho počesť tak skupina ľudí odcestovala na toto miesto, kde usporiadala „pohreb“. Okrem toho tam postavili aj pamätnú dosku, na ktorej je pripojená pekná, no smutná správa, na ktorej sa píše toto:

Ok je prvý islandský ľadovec, ktorý stratil svoj štatút ľadovca. Očakáva sa, že v nasledujúcich 200 rokoch bude osud všetkých ostatných ľadovcov rovnaký. Táto pamiatka má pripomenúť, že vieme, čo sa deje a čo treba urobiť. Iba vy viete, či sme to urobili.“

Okrem tohto strašidelného odkazu je tam zaznamenaná aj súčasná úroveň CO2 v atmosfére, aby sa budúce generácie mohli opierať o tieto fakty. Ľudia začali chodiť na toto miesto s nápismi ako „Vyhláste núdzový stav podnebia“ či „Zatiahnite núdzovú brzdu“. Tento ľadovec mal viac ako 15 kilometrov štvorcových, takže tu nejde o nijaký malý kúsok ľadu.

Islandská premiérka, Katrín Jakobsdóttir sa k tejto situácii vyjadrila takto: „Toto je prvý islandský ľadovec, ktorý bol formálne vyhlásený za bývalý ľadovec. Ale ak budú predpovede vedcov správne, tak v nasledujúcich desaťročiach a storočiach zmiznú ďalšie ľadovce, čo je samozrejme veľmi veľká vec pre našu krajinu, prírodu, ekosystém, ale aj pre náš energetický systém, keďže vyrábame elektrinu z obnoviteľných zdrojov, akými sú ľadovcové rieky. Myslím si, že je nesmierne dôležité, aby si vážnosť situácie uvedomil každý svetový líder. Klimatické krízy sú po celom svete a my potrebujeme medzinárodnú spoluprácu, aby sme ich mohli riešiť.“ Aj keď otázkou zostáva či už nie je príliš neskoro.

V roku 2000 vytvoril glaciológ Oddur Sigurdsson mapu všetkých ľadovcov nachádzajúcich sa okolo Islandu, pričom ich našiel viac ako 300. Už o sedemnásť rokov neskôr ich zmizlo 56!

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre