Černobyľ aj po 33 rokoch od jadrovej katastrofy udivuje. Udomácnili sa tam rôzne zvieratá, najmä psy

4298

Študent Alex Hendriks očakával bezduché spustošenie, keď navštívil centrum černobyľskej havarijnej zóny v severnej Ukrajine so svojimi priateľmi. Nebolo tomu celkom tak, ešte stále tam žije niekoľko zvierat.

Turisti vstúpili do nebezpečnej zóny, ktorá zahŕňa aj mesto Pripyat cez dva kontrolné miesta, ktoré ležia 30 a 10 km od stredu reaktora. Pobyt nie je nijako časovo ohraničený, no v zóne je zakázané spať. Musíte mať taktiež dlhé rukávy pre prípad ochrany pred žiarením, no návšteva zóny nie je nebezpečná. Akonáhle prešiel Alex prvým kontrolným bodom, privítalo ho niekoľko polodivokých psov. Títo psi sú potomkami domácich zvierat, ktoré opustili tamojší obyvatelia pred 33 rokmi.

chernobyl fotografia
Foto od IDBancroft

Psov je tam veľmi veľa a častokrát sa potulujú okolo kontrolných stanovísk, pričom očakávajú, že dostanú nejaké jedlo od vojakov. Niektoré z charít dokonca založili špeciálne fondy určené na pomoc a ochranu práve týchto túlavých zvierat. Odhaduje sa, že v celej zóne žije viac ako 250 psov. „Po poslednom kontrolnom bode sme naozaj cítili, že sme vstúpili do akejsi temnoty a to nepreháňam. Bolo to naposledy, čo sme sa cítili 100% bezpečne,“ povedal turista. Alex a jeho priatelia preskúmali aj opustené lunaparky, centrá voľného času či škôlky.

Foto od spoilt.exile

„Keď sa na týchto miestach ocitnete, budete sa kúpať v tichu. Nie je to desivé, ale nie je to ani veľmi ľudské,“ povedal turista Alex. „Môžete navštíviť napr. kostol, no vždy tu bude niekoľko ďalších. No je tu len jeden Černobyľ a je to naozaj jedinečný zážitok,“ dodal.

Foto od youtube

K havárii v Černobyle došlo 26. apríla 1986 a patrí k tým najväčším jadrovým katastrofám v histórii. Následná evakuácia mesta vytvorila veľmi jedinečné scenérie a tamojšia krajina sa stala domovom rôznych druhov zvierat. Počiatočná explózia v jadrovom reaktore č. 4 okamžite zabila dvoch ľudí. Greenpeace tvrdí, že viac ako 200 000 úmrtí bolo spôsobených dôsledkami jadrovej katastrofy.

chernobyl fotografia
Foto od IDBancroft

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre