Evolučný mág Charles Darwin a jeho 7 prekvapivých faktov

3375

Meno Charles Darwin je všeobecne známe. V roku 1859 spôsobilo dielo britského prídovedca revolúciu v biológii akú svet doposiaľ nepoznal. Jeho život je však rovnako zaujímavý a plný kontrastov. Okrem vedeckých príspevkov je tu niekoľko detailov, kvôli ktorým ho budete vidieť v úplne inom svetle.

Busta Charlesa Darwina v okuliaroch
Zdroj Logan Moreno Gutierrez

Charles Darwin Rád „degustoval“ exotické zvieratá

Darwin svoju charakteristickú vedeckú zvedavosť aplikoval aj na zvieratá na tanieri. Keď žil v Cambridge, predsedal „Glutton Clubu“, týždennému stretnutiu milovníkov jedla, ktorí hodovali na „zvláštnom mäse“. Klub často jedol dravé vtáky, ako sú napríklad jastraby. Darwin údajne zamlčal mäso zo sovy hnedej, ktorá podľa jeho slov chutila „neopísateľne“. Najodvážnejšie chúťky sa však prejavili na cestách po Južnej Amerike, kde si pochvaľoval pásavce a veľké hlodavce agoti. Tento záujem o exotické lahôdky ho neskôr inšpiroval k myšlienke „Phylum Feast“, biologicky rozmanitého bufetu.

Oženil sa so svojou sesternicou

K manželstvu zaujal vedomý analytický prístup. Pred tým ako sa rozhodol zaviazať napísal si svoj zoznam kladov a záporov manželstva. Medzi jeho výhody patrili napríklad deti a stály spoločník. Nevýhodami boli: strata času a menej peňazí na knihy. Nakoniec dospel k záveru, že by sa mal oženiť so svojou sestrenicou Emmou. Napriek nezvyčajnej voľbe zostali Darwinovci manželmi 43 rokov až do Charlesovej smrti v roku 1882. Ich vzťah bol dlhé roky predmetom zaujímavých diskusií, ktoré sú obsahom knihy „Charles and Emma: The Darwins´ Leap of Faith.

Darwin bol fanúšikom backgammonu

Darwin po väčšinu svojho dospelého života trpel záhadnou chorobou. V čase stresu alebo vyčerpania ho trápili bolesti hlavy, nespavosť, zvracanie a časté pľuzgiere. Pokúsil sa s tým bolovať svojským spôsobom. Dodržiaval prísny denný rozvrh, ktorý zahŕňal veľa čítania, výskum v domácom prostredí a dva zápasy backgammonu s manželkou Emmou. A ako to vieme? Každú hru si starostlivo zaznamenával.

Nezniesol pohľad na krv

Dlho pred tým, ako prevrátil poznatky z biológie hore nohami navštevoval Edinburskú univerzitu s úmyslom stať sa lekárom ako jeho otec. To však netrvalo dlho, pretože Darwin mladší údajne nezniesol pohľad na krv. Keďže nedokázal čeliť brutalite chirurgie 19. storočia, rozhodol sa namiesto toho študovať náboženstvo a nakoniec sa stal pastorom malého zboru. Naturalizmus bol v tom čase bežnou snahou vidieckych duchovných. Ponúkli Darwinovi, aby slúžil ako prírodovedec na plavbe kapitána Roberta Fitzroya, ktorý sa v rokoch 1831 až 1836 plavil do Južnej Ameriky.

Bol neochotným revolucionárom

Aj keď Darwin priniesol obrovskú zmenu v biológii, bol neochotným revolucionárom. Publikovanie svojej teórie „O pôvode druhov“ zdržal o viac ako dve desaťročia, pretože sa obával reakcie v náboženských kruhoch. Aj keď bol presvedčený, že je správna. Až keď sa dozvedel, že jeho kolega britský prírodovedec Alfred Russel Wallace vyvíja podobnú teóriu, rozhodol sa dielo publikovať. Nakoniec boli Linnejskou spoločnosťou v Londýne ocenení obaja, ale Darwin neskôr získal na tejto myšlienke oveľa väčšiu zásluhu.

S Abrahamom Lincolnom zdieľal viac ako narodeniny

Je tiež zaujímavé, že Charles Darwin a Abraham Lincoln sa narodili 12. februára 1809. Obaja viedli životy, ktoré zmenili históriu. Zdieľali nie len dátum narodenia, ale aj spoločné presvedčenia. Obaja boli abolicionistami a bojovali proti otroctvu. (abolicizmus – politické hnutie snažiace sa dosiahnuť zrušenie otroctva a obchodu s otrokmi).

Počas ciest po Južnej Amerike videl otroctvo z prvej ruky a často písal o svojom želaní, aby táto prax skončila. V roku 1833 napísal: „Už som videl dosť otroctva… Som úplne znechutený.“ Vyjadril pochybnosti o tom, že by nejaký boh dovolil takéto zverstvá a predpokladá sa, že tieto skúsenosti – spolu s tragickou smrťou dvoch z jeho detí – zohrali úlohu v neskoršej konverzii Darwina z kresťanstva na agnosticizmus.

Darwin dostal od anglikánskej cirkvi oneskorené ospravedlnenie

Napriek svojej postupnej odchýlke od kresťanskej viery, Darwin nikdy úplne neodmietol kresťanstvo a ani neprijal ateizmus. Aj keď cirkev jeho vedecké dielo nepochopila, 125 rokov po jeho smrti mu anglikánska cirkev poskytla oneskorené ospravedlnenie.

„Charles Darwin: 200 rokov od vášho narodenia vám anglikánska cirkev dlhuje ospravedlnenie za to, že vás nepochopila. Snažíme sa praktizovať staré cnosti „viery hľadajúcej porozumenie“ a nádeje, ktorá niečo napraví. Dobré náboženstvo musí konštruktívne spolupracovať s dobrou vedou – a trúfam si tvrdiť, že opak môže byť tiež pravdou.“

Zdroj gds

Tieto aspekty Darwinovho života môžu hlbšie vysvetliť jeho osobnosť. Pridávajú ďalší rozmer k pochopeniu dedičstva nielen v oblasti vedy, ale aj človeka ako takého.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre