Premýšľali ste už aspoň na sekundu o svojej vysnívanej dovolenke, za ktorú nezaplatíte ani cent? Práve naopak, zaplatia vám za to druhí. No nie je to o tom, že si budete užívať pri mori, lyžovať v horách či cestovať po svete, budete jednoducho väčšinu času ležať a spať.

NASA hľadá niekoľko dobrovoľníkov, ktorí budú schopní ležať v posteli dva mesiace a dostanú za to 18 500 dolárov. Je to súčasť zaujímavej štúdie, ktorá pomôže vedcom pochopiť, ako umelá gravitácia ovplyvňuje ľudské telo. Ide vôbec o prvý pokus, počas ktorého budú vedci skúmať, či umelá gravitácia môže zabrániť negatívnym účinkom beztiaže vo vesmíre.

sleeping people fotografia
Foto od xiangying_xu

Štúdia, známa ako AGBRESA, odštartovala v polovici marca. NASA začala spolupracovať aj s Európskou vesmírnou agentúrou sídliacou v Nemeckom leteckom a kozmickom centre. “Vesmírny let bude v budúcnosti naďalej dôležitý a je možné vykonať pokusy v mikrogravitácii, ale musíme zariadiť, aby bol pre astronautov čo najbezpečnejší,” povedal Hansjörg Dittus, člen Výkonnej rady DLR pre vesmírny výskum a technológie. “Táto štúdia týkajúca sa leženia na lôžku, ktorú uskutočnili DLR, NASA a ESA, ponúka výskumníkom z celej Európy a USA možnosť spolupracovať a spoločne získať čo najviac vedeckých poznatkov o ľudskej fyziológii.”

Tím Dittus dodal, že hľadá 12 ženských a 12 mužských dobrovoľníkov. Všetci dobrovoľníci musia byť vo veku od 24 do 55 rokov a musia byť ochotní stráviť 60 dní v posteli v lekárskom výskumnom zariadení, ktoré sa nachádza v Nemeckom leteckom a kozmickom stredisku, presnejšie v meste Kolín nad Rýnom. Poslednou podmienkou ešte je, aby boli adepti schopní hovoriť po nemecky.

Všetci účastníci budú mať obmedzený pohyb a akékoľvek aktivity vo voľnom čase budú v značnom nepomere s strávením času na posteli. Počas svojho pobytu sa dobrovoľníci zúčastnia rôznych testov, vrátane testovania kognitívnych schopností, svalovej sily, rovnováhy aj kardiovaskulárnych funkcií.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť