V časoch, kedy sa zaznamenávajú rekordné teploty po celom svete, nerecyklovaný plastový odpad sa naďalej zhromažďuje v oceáne a o chvíľu sa z neho stane “plastový kontinent”, je celkom jasné, že čas hrá proti nám a začať konať bolo už včera neskoro. Recyklácia odpadu sa zdá byť riešením, no zatiaľ to nie je také účinné, aké by sme si predstavovali. Je potrebná oveľa radikálnejšia zmena aj v spôsobe, akým konzumujeme a nakladáme s odpadom.

Tom Szaky, generálny riaditeľ a ekologický revolucionár, prišiel s nápadom, ktorý by mohol všetko zmeniť. Napísal aj knihu “Budúcnosť obalov” a snaží sa apelovať na to, aby sa využívali ekologické obaly resp. obaly na opätovné použitie. Za týmto účelom založil veľmi nádejný projekt s názvom Loop, ktorý už čoskoro spustia. 

Foto od boredpanda

Za vzor považuje aj tento, už teraz takmer neexistujúci spôsob predaja mlieka. Kedysi sa vozilo čerstvé mlieko a prázdne fľaše sa vracali a vymieňali za plné.

Foto od boredpanda

Projekt bude fungovať spôsobom, ktorý by sme mohli zhrnúť do jednej vety: “Nakupujte a užívajte si to, potom to vyzdvihneme a opätovne naplníme”.

Foto od boredpanda

Po prvé, tovar, ktorý si objednáte online, vám bude privezený v taške na opätovne použitie:

Foto od boredpanda

A akonáhle sa taška vyprázdni, umiestnite do nej prázdne obaly a tašku vrátite dodávateľovi, aby ju mohol očistiť a opätovne využiť:

Foto od boredpanda

Ak nerozumiete, ako bude obchod fungovať, táto schéma je pre lepšie pochopenie. Takto to navrhol v danom projekte Tom:

Foto od boredpanda

1. Nakúpite si v obchode “Loop”, 2. Tovar vám bude dodaný v ekologickej taške, 3. Tašku vrátite spolu s obalmi späť dodávateľovi, 4. Predajca všetko vyčistí a opätovne naplní.

Do tohto projektu sa zapojilo už 25 svetových značiek. Medzi nimi sú napr. Evian, Oral-B, Clorox, Gillette, Dove, Tide a ďalšie známe spoločnosti. 

Foto od boredpanda

S projektom sa začne v máji 2019 s tým, že v Paríži a v New Yorku ho na začiatok vyskúšajú s iba 5 000 zákazníkmi. Nasledujúce mestá, v ktorých projekt odštartujú budú zrejme Londýn, San Francisco a Tokio.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

A ak bude tento projekt úspešný, do iniciatívy sa zapoja ďalšie svetové značky, čo znamená, že narastie počet obalov na opätovné použitie a tým pádom sa zníži plastový odpad. V prípade úspechu to bude veľký skok pre ľudstvo a veľká nádej do budúcna.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť