Fascinujúci Čínsky múr a čo ti o ňom pravdepodobne nikto nepovedal

13269

Veľký čínsky múr je všeobecne považovaný za jednu z najdôležitejších turistických atrakcií a pamiatok v Číne, ktorá bola postavená na ochranu Čínskej ríše pred nepriateľmi na severe. Okrem dlhej histórie má Čínsky múr dychberúcej scenérie. Všetko čo o tejto gigantickej stavbe ešte nevieš, sa dozvieš tu!

Stavba Čínskeho múru trvala viac ako 2 tisíc rokov

Prvé časti múru boli postavené už v období jari a jesene medzi 8. a 5. storočím pred Kristom. Tieto steny boli konštruované väčšinou s utláčanou zeminou a štrkom medzi doskovými rámami, aby odolali útoku mečov, kopijí a iných ručných zbraní. 

Steny na horských masívoch boli vyrobené z kameňov z hôr a steny v rovinách boli vyrobené z utlačenej zeme. Stavalo ho až šesť dinastií a jeho stavba sa skončila v roku 1644. Do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO ho zapísali v roku 1987.

pexels photo 6294690
Zdroj: Pexels

Múr nie je jedna dlhá súvislá stena

Mnoho ľudí si myslí, že Čínsky múr je jedna neprerušovaná dlhá stavba, zatiaľ čo v skutočnosti je to súbor rôznych častí postavených rôznymi dynastiami pozdĺž línie východ-západ cez severnú hranicu starovekých a cisárskych čínskych území.

V múroch možno nájsť nezvyčajný materiál

Väčšina častí múru je postavená z kameňa, tehál, utlačenej zeminy, dreva a iných bežných materiálov. Zaujímavejšie je, že múka z lepkavej ryže sa používala pri výrobe malty už za dynastie Qin, pretože lepkavá ryža dobre spájala materiály.

Čínsky múr je najdlhšia stavba, akú kedy ľudia postavili

Je ťažké povedať presnú dĺžku múru, ktorý bol postavený v starovekej Číne. Odborníci sa domnievali, že múr je dlhý 8851 kilometrov. Ale archeologický prieskum vykonaný čínskou Štátnou správou kultúrneho dedičstva v roku 2012 ukazuje, že Čínsky múr sa tiahne až 21 199 kilometrov.

pexels photo 2304791
Zdroj: Pexels

Viditeľnosť Veľkého múru z vesmíru je mýtus

Mýtus, že Čínsky múr možno vidieť z Mesiaca voľným okom, je nepravdivý. Tento mýtus pochádza z obdobia dvoch storočí predtým, ako ľudia mohli cestovať vesmírom. Mýtus bol mnohokrát vyvrátený, ale stále je zakorenený v populárnej kultúre. NASA tvrdí, že je sotva viditeľný iba za takmer dokonalých podmienok.

Čínski trestanci boli za trest zapojení do výstavby 

Konštrukcia stien sa používala ako bežný trest pre čínskych trestancov už od dynastie Qin, pretože práca bola veľmi nebezpečná. Podľa odhadov prišlo pri stavbe múru Qin o život 400 000 robotníkov. Dá sa povedať, že ide o najväčší cintorín na svete, kde prílšlo o život mnoho ľudí. Pod stenami múru našli archeológovia ľudské pozostatky.

Múr nie je dostatočne silný na to, aby odvrátil útočníkov

Veľký múr bol postavený ako dôležitá súčasť čínskeho vojenského obranného systému, aby zabránil inváznym silám. Napriek všetkému úsiliu jeho rôzni nepriatelia v histórii úspešne prešli cez múr.

pexels photo
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.