Ako by vyzeral svet, ak by sme nestarli? Takto ste nad tým neuvažovali

993

Predstavme si svet, kde proces starnutia ľudí je zastavený a náš život trvá donekonečna. Na prvý pohľad to znie ako sen, no ak bližšie preskúmame dôsledky nesmrteľnosti, otvoria sa pred nami vážne problémy.

Rastúca populácia a obmedzené zdroje

Jeden z nich, s ktorým by sme sa museli vysporiadať, je nadmerné zaľudnenie. V takomto svete by populácia neustále rástla, pričom zdroje ako potrava, voda a obytný priestor by ostávali obmedzené. S každým novým jedincom by stúpol tlak na existujúce zásoby.

6780bc64 c36a 4118 a20d ea150714b886
World population“ od Arenamontanus is licensed under CC BY 2.0

Malo pracovných miest

S nesmrteľnosťou by sa aj koncepcia pracovného veku a dôchodku dramaticky zmenila. Ľudia by pracovali dlhé roky, čo by mohlo viesť k nedostatku pracovných príležitostí pre mladšie generácie.

Preplnené mestá a zhoršená kvalita života

Mestá by trpeli nadmerným zaľudnením, čo by viedlo k preplneným uliciam, nedostatku bytov a dlhším dojazdom. Kvalita života by sa mohla výrazne znížiť.

d091c030 4872 40ff ac12 ee33e82643f1
Healthy, drought tolerant maize is life for Tanzanian farmer“ od CIMMYT is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Míňanie prírodných zdrojov

Rastúca populácia by rýchlejšie míňala prírodné zdroje, čo by mohlo mať vážne dôsledky pre životné prostredie a ekosystémy. Voda, ropa, plyn atď. by s rastúcou populáciou mohlo viesť k problémom.

Ekonomický tlak

S nekonečným životom by sa zmenila aj ekonomika. Dôchodkové systémy a sociálne zabezpečenie by potrebovali revíziu, aby zvládli nárast obyvateľstva. 

a3bdd24a 32bb 4fb7 b09c 94e19d63916e
31351-013: Smallholder Development Project in Lao PDR | 37579-032: Sustainable Natural Resource Management and Productivity Enhancement Project in Lao PDR“ od Asian Development Bank is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Riešenia a vyvážený prístup

S nesmrteľnosťou prichádzajú komplexné problémy, no tiež by sme mali možnosť hľadať inovatívne riešenia. Môže to zahŕňať lepšiu správu zdrojov, investície do technológií a trvalo udržateľných riešení.

Záver

Nesmrteľnosť by priniesla množstvo výziev, ktorým by sme čelili, vrátane problémov spojených s nadmerným zaľudnením, nedostatkom pracovných miest, a znížením kvality života. Aj keď nesmrteľnosť znie ako skvelý nápad, pre našu planétu a život na nej by to mohlo znamenať problémy.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.