Čo by sa stalo, keby Zem stratila kyslík na 5 sekúnd? Takýto scenár by si asi nečakal.

1261

Čo by sa stalo, keby Zem stratila kyslík na 5 sekúnd? Malo by to katastrofálne následky, ktoré by ti zrejme ani neprišli na um. A čo by sa stalo po návrate kyslíka? Čítaj a dozvieš sa.

Všetko by sa zrútilo

Absencia kyslíka by spôsobila kolaps štruktúr. Kyslík je súčasťou mnohých materiálov. To by znamenalo, že by sa zrútili všetky budovy, mosty, cesty a iné stavby. Okrem toho by sme stratili aj kovové predmety, ktoré obsahujú kyslík, ako napríklad autá, lietadlá, bicykle, náradie a zbrane.

Autor tejto fotografie je rijans

Popáleniny od slnka

Stratili by sme aj ozónovú vrstvu, ktorá chráni Zem pred škodlivým ultrafialovým žiarením zo slnka. To by znamenalo, že by sme boli vystavení vysokým dávkam UV žiarenia, ktoré by mohli spôsobiť popáleniny, rakovinu kože, poškodenie očí a oslabenie imunitného systému.

Zatmenie oblohy

Kyslík je jednou z hlavných zložiek vzduchu, ktorý tvorí asi 21 % jeho objemu. Kyslík je tiež dôležitý pre šírenie svetla v atmosfére. Ak by zmizol, svetlo by sa odrážalo a lámalo menej, čo by spôsobilo, že by sa obloha zmenila na tmavomodrú alebo čiernu.

Autor tejto fotografie je 96dpi

Návrat kyslíka

Po návrate kyslíka by všetko explodovalo, pretože vodík by reagoval s kyslíkom a spustil by sa proces spaľovania.

brown and white smoke on brown rock formation
Autor tejto fotografie je Luke Jernejcic

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre