Bežný internet je iba špička ľadovca, zvyšok tvoria Deep Web a Dark Web. Na čo slúžia?

1521

Aj keď nie si počítačovo zdatný človek, na internete sa pohybuješ asi často. Určite si už teda počul pojmy Deep web alebo Dark web. Sú to nebezpečné hlbiny internetu, do ktorých sa cez bežný prehliadač nedostaneš. O čom teda sú tieto weby? 

Internet má niekoľko vrstiev

Dark web je najväčší globálny systém, ktorý uchováva informácie o všetkom (a takmer o každom). Internet má tri vrstvy:

  • Povrchový Web
  • Deep Web
  • Dark Web

Každá z vrstiev disponuje určitými informáciami a údajmi. Povrchový web je internet, na ktorom bežne surfujeme a je len špičkou ľadovca toho, čo všetko sa na internete nachádza.

Screenshot 20221122 1254572
Zdroj: YouTube Screenshot

Internet s ktorým sa stretávame každý deň

Internet je oveľa hlbší a širší, než si ktokoľvek z nás dokáže predstaviť. Príkladom je, že povrchový web – ktorý poznáme ako World Wide Web – predstavuje podľa odhadov iba 10 % celého webu.

Takže takmer dve miliardy verejných webových stránok, ku ktorým máte prístup prostredníctvom vyhľadávacích nástrojov – od Wikipédie po webové stránky verejného sektora a spravodajské stránky – sú len špičkou ľadovca. Aj keď sa toto číslo každú sekundu mení, väčšina webových stránok na internete zostáva skrytá pred priemerným každodenným používateľom.

Prečo? Pretože nie všetky informácie, ku ktorým máme prístup online, patria do verejnej sféry.

Deep Web

Obrovské množstvo informácií existuje na Deep Webe (alebo „skrytom webe“), kde prebiehajú takmer všetky online aktivity.

V skutočnosti používaš Deep Web ako súčasť svojej každodennej rutiny. Zakaždým, keď sa prihlásiš do svojho e-mailového účtu, skontroluješ svoje online bankové údaje alebo použiješ sociálne médiá, si na Deep Webe.

Deep Web hostí informácie, ktoré si na prístup zvyčajne vyžadujú používateľské meno a heslo, najmä z dôvodov bezpečnosti a ochrany súkromia.

Čo je Dark Web a prečo existuje?

Aj keď nikto nemôže presne určiť pôvod temného webu, teraz sa v bežných rozhovoroch o technologickej a digitálnej bezpečnosti uvádza, ako zákerný zdroj mnohých bezpečnostných problémov. Je to posledná vrstva internetu, ktorá je anonymná vďaka prehľadaču Tor. Kvôli nemu je to úrodná pôda aj pre nelegálne činnosti. 

Tí, ktorí chcú prehliadať a používať Dark Web, musia používať tento špecializovaný softvér, ako je prehliadač Tor. Ako funguje?

Screenshot 20221122 1257252
Zdroj: YouTube Screenshot

Prehliadač Tor

Projekt Tor, ktorý bol vyvinutý v polovici 90-tych rokov, aby zabránil zvedavým očiam spravodajských komunikácií USA, je preferovanou metódou prístupu k obsahu Dark Webu.

Používa tri vrstvy šifrovania a špecifický mechanizmus smerovania internetového prenosu, aby bola zaistená anonymita. Kombinuje silné vrstvy šifrovania so schopnosťou náhodne odrážať internetový prenos cez sieť prenosov Tor.

Toto slúži na ochranu identity používateľov, ich aktivity a polohy. Vďaka tomu môžu ľudia na Dark Webe komunikovať a zdieľať čokoľvek bez rizika, že sa bude možné dostať k ich identite. Niektorí sa dokonca prihlasujú do tejto siete cez virtuálnu súkromnú sieť (VPN), aby mali dvojitú istotu, že nikto nevystupuje ich polohu.

Screenshot 20221122 1259352
Zdroj: YouTube Screenshot

Čo nájdeš na Dark Webe?

Na Dark Webe sa nachádzajú trhoviská kde sa dá dostať k ukradnutým prihlasovacím údajom, či kúpiť si nelegálne zbraň alebo dokonca aj detská pornografia.

Podrobnosti o kreditných kartách so zostatkom do 1 000€ stoja v priemere 150€, zatiaľ čo ukradnuté prihlasovacie údaje do online bankovníctva, pre účet so zostatkom aspoň 100€, stoja iba 40€.

Trhoviská na temnom webe dokonca obsahujú systémy hodnotenia a kontroly, takže potenciálni kupci môžu identifikovať „dôveryhodných“ predajcov. So všetkými týmito funkciami a príťažlivosťou bohatstva v oblasti počítačovej kriminality niet divu, že tieto čierne trhy zažívajú obrovský nárast ponuky podľa indexu cien na Dark Webe.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.