Čo je to Štokholmský syndróm a prečo sa tak nazýva?

2588

Štokholmský syndróm je termín, ktorým opisujeme zvláštny psychologický jav, keď sa obeť stáva spojencom svojho únoscu alebo utláčateľa. Poďme spolu zistiť prečo sa tak nazýva a kde sa objavil prvýkrát.

Prvý prípad: Príbeh banky v Štokholme

Štokholmský syndróm získal svoje meno vďaka udalostiam v roku 1973, keď ozbrojení lupiči uzavreli štokholmskú banku na 6 dní. Obeťami tohto únosu boli zamestnanci a klienti banky. No čo sa deje za dverami banky, vás možno prekvapí. Namiesto odporu sa niektorí z rukojemníkov postavili na stranu únoscov, dokonca ich ochraňovali pred políciou.

silhouette of person on window
Foto od Maxim Hopman na Unsplash

Čo stojí za Štokholmským syndrómom?

Tento psychologický jav je komplexný a často ťažko pochopiteľný. Stres, strach a hrozba smrti spôsobujú, že mozog reaguje nezvyčajným spôsobom. Obeť sa môže pokúsiť nadviazať pozitívny vzťah s utláčateľom, aby zvýšila svoje šance na prežitie. Tento spôsob prežitia môže vychádzať z evolučných mechanizmov a snahy človeka prispôsobiť sa ohrozeným situáciám.

The Robbery“ od gfairchild is licensed under CC BY 2.0

Príklady Štokholmského syndrómu v histórii a médiách

Štokholmský syndróm sa nevyskytuje iba v jednej udalosti. Po celom svete boli zaznamenané prípady, kde obeť, z dôvodu dlhého kontaktu s únoscom alebo utláčateľom, začala sympatizovať s ich situáciou.

Komplexný pohľad na Štokholmský syndróm

Štokholmský syndróm je záhadný a komplexný psychologický fenomén, ktorý sa objavuje v extrémnych situáciách. Jeho vznik je spojený s reakciami mozgu na stres a hrozbu smrti, ale tiež s kultúrnymi faktormi. Dôležité je chápať, že Štokholmský syndróm nám ponúka hlboký pohľad na ľudskú psychiku a jej schopnosť prežiť aj v najťažších situáciách. Obeť, ktorá sa stane spojencom utláčateľa, nám pripomína, že ľudská myseľ je záhadná a plná nečakaných reakcií, keď ide o prežitie.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre