Fenomén Harry Potter. Týchto 6 vecí zmenil príbeh o mladom čarodejníkovi vo svete a kultúre

3193

26. júna 1997 vydavateľstvo Bloomsbury Children’s Books vydalo knihu neznámej slobodnej matky z Edinburghu – rukopis, ktorý predtým osem ďalších vydavateľstiev odmietlo pre príliš dlhý čas – prvý zo série siedmich kníh. S platom 2 500 libier a s radami – nedávajte výpoveď, nikdy si nezarobíte na živobytie písaním pre deti radili Joanne K. Rowlingovej.

Harry Potter
Foto: ZaujimavySvet

Určili jej stať sa bohatšou ako anglická kráľovná s jednou z najobľúbenejších a najvplyvnejších kníh za posledných 100 rokov: „Harry Potter a kameň mudrcov“. Táto kniha a šesť ďalších, ktoré nasledovali, sformovali generáciu a zmenili našu kultúru nespočetnými spôsobmi.

Ukázalo sa, že deti budú čítať dlhšie knihy

Foto: ZaujimavySvet

Existoval predpoklad, že deti budú čítať iba krátke knihy. Knihy o Harrym Potterovi sa naopak prihovárajú deťom aj dospelým. Vďaka tomu sa ukázali ako mimoriadne obľúbené u všetkých vekových kategórií. Z ich strany sa zdalo, že deti si užívajú stratu seba v magickom svete, ktorý vytvorila Rowlingová.

Naučil vydavateľov, že pokiaľ sú knihy DOBRÉ, deti ich budú čítať, bez ohľadu na to, aké sú dlhé alebo koľko ich napíšete. Pred „Harry Potter and the Goblet of Fire“ bola 700-stranová detská kniha neslýchaná. Nájsť jednu pod 300 strán je teraz ako zázrak – najmä ak nemá tri až šesť pokračovaní.

Čítanie sa stalo opäť cool

Foto: ZaujimavySvet

Všetci poznáme stereotypy spojené s niekým, kto rád číta. Takáto osoba je takmer automaticky považovaná za nie cool, ako niečo ako spoločenský vyvrheľ. Jednou z neočakávaných výhod úspechu Harryho Pottera bolo, ako zmenil spôsob, akým ľudia premýšľajú o čítaní a ako je vnímané. Teraz byť videný pri čítaní knihy ako Harry Potter je znakom cool pre širokú škálu ľudí, a nie len izolovanou a „nerdovskou“ aktivitou.

Vek je len číslo

Séria naučila dospelých, že pokiaľ ide o literatúru, vek nie je nič iné ako číslo. Či už ste začali čítať sériu v 12-tich rokoch, aby ste v 22 čakali v rade na radosť z poslednej časti.

Popularita literatúry

Foto: ZaujimavySvet

Explózia popularity literatúry pre deti a mladých dospelých, najmä seriálov. Vedeli ste, že séria Harry Potter je dôvodom, prečo má The New York Times Bestseller List samostatný zoznam pre detské knihy? V júli 2000, pri prvej veľkej zmene formátu zoznamov po 16 rokoch, noviny rozhodli, že je potrebný zoznam pre deti po tom, ako prvé tri knihy o Harrym Potterovi boli na prvých troch pozíciách v zozname bestsellerov The New York Times dlhšie ako jeden rok. Žiadne nové knihy pre dospelých nemohli konkurovať!

Pomohol Pánovi prsteňov naštartovať fantasy boom

pán prsteňov
Foto: ZaujimavySvet

Začiatok roku 2000 bol pre fantasy filmy niečo ako zlatý vek. Koniec koncov, v roku 2001 vyšiel nielen Harry Potter a Kameň mudrcov, ale aj Spoločenstvo prsteňa, prvý diel mimoriadne úspešnej trilógie Petra Jacksona podľa diel J.R.R. Tolkien. Tieto dva obrovské finančné úspechy viedli k množstvu ďalších fantasy filmov, ktoré do istej miery pretrvávajú dodnes. Koniec koncov, je nepravdepodobné, že by sme mali úspech Game of Thrones, keby nebolo Harryho Pottera.

Metlobal sa stal skutočným športom

Foto: wikimedia

Okrem ovplyvňovania skutočného sveta pomocou slovnej zásoby, čarodejnícky šport metlobal tiež urobil skok zo stránky do skutočného sveta. Pre tých, ktorí nevedia, metlobal je hra, ktorá sa hrá na metlach a zahŕňa dva tímy s rôznymi úlohami, niekoľko lôpt, ktoré sa snažia vyradiť jednotlivých hráčov, a najdôležitejšiu Zlatú strelu. Metlobalové hry hrajú veľmi podstatnú úlohu vo väčšine kníh (najmä v tých prvých) a vo filmoch poskytujú skutočne skvelé vizuálne sekvencie.

Zdroje: screenrant, bostonglobe

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre