4 zákazy, o ktorých by si si nemyslel, že sú skutočné

1198

Viete si predstaviť, že by vám niekto zakázal mať sex, pozerať sa na prasiatko Peppa, hovoriť „kamoš“ alebo sledovať film podľa slávnej knihy? Znie to ako absurdný scenár, ale v skutočnosti sa to stalo. Prečo?

Spojené kráľovstvo zakázalo mužovi mať sex

V roku 2013 sa v Spojenom kráľovstve stal prípad, keď súd rozhodol, že 41-ročný muž s IQ 48 nesmie mať sex, pretože nerozumie jeho dôsledkom a rizikám. Súd rozhodol, že nemá kapacitu rozumieť sexu a nariadil mu, aby sa zdržal akejkoľvek sexuálnej aktivity. Ak by porušil tento zákaz, mohol by byť obvinený z trestného činu a uväznený.

woman in white dress lying on white bed
Autor tejto fotografie je Womanizer Toys

Epizóda prasiatka Peppa bola v Austrálii zakázaná

Išlo o epizódu s názvom „Pán Dinosaurus je stratený“, v ktorej Peppa a jej kamaráti hľadajú plyšového dinosaura, ktorý zmizol. Počas pátrania sa stretávajú s rôznymi zvieratami, vrátane pavúka, ktorého Peppa nazve „veľmi malým a roztomilým“ a povie, že „pavúci sú veľmi dobrí pri tkaní sietí“. Táto epizóda bola v Austrálii zakázaná, pretože sa obávali, že by mohla povzbudzovať deti k tomu, aby sa dotýkali pavúkov, ktorí môžu byť v tejto krajine veľmi nebezpeční a jedovatí.

Autor tejto fotografie je duncan

Austrálsky parlament sa pokúsil zakázať slovo kamoš

Slovo „kamoš“(mate) je v austrálskej angličtine bežne používané ako priateľské oslovenie medzi ľuďmi, ktorí sa poznajú. Nie je to však vždy vhodné v oficiálnych situáciách, ako napríklad v parlamente. V roku 2005 sa austrálsky parlament pokúsil zakázať používanie tohto slova v parlamentných rozpravách, pretože ho považovali za nezdvorilé a neformálne.

Návrh zákazu prišiel od konzervatívnej strany, ktorá tvrdila, že slovo „kamoš“ je „vulgárne“ a „ponižujúce“ a že by sa malo používať len „v krčmách a na futbalových zápasoch“. Návrh však narazil na odpor zo strany opozície, ktorá ho označila za „smiešny“ a „hlúpy“ a argumentovala, že slovo „kamoš“ je súčasťou austrálskej identity a kultúry. Nakoniec bol zákaz zrušený.

brown wooden chairs on blue and brown wooden floor
Autor tejto fotografie je Hansjörg Keller

Film Na západe nič nové bol zakázaný

Na západe nič nové je slávny román nemeckého spisovateľa Ericha Maria Remarqua, ktorý opisuje hrôzy prvej svetovej vojny z pohľadu mladého nemeckého vojaka. Kniha bola prvýkrát publikovaná v roku 1929 a stala sa celosvetovým bestsellerom. Film však tiež vyvolal veľkú polemiku a bol zakázaný v niektorých krajinách, ktoré ho považovali za nevhodný a propagandistický.

Nemecko, ktoré bolo v tom čase pod vplyvom nacistov, zakázalo film za to, že je protinemecký a znevažuje nemeckú armádu a národ. Poľsko, ktoré bolo v tom čase susedom a nepriateľom Nemecka, zakázalo film za to, že je pronemecký a zobrazuje nemeckých vojakov ako ľudských a sympatických.

Autor tejto fotografie je roberthuffstutter

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre