Cyprus – ostrov dvoch tvárí a slnka, spoznajte so stručným dovolenkovým sprievodcom jeho krásy

1263

Cyprus je miestom narodenia bohyne Afrodity, križovatkou troch kontinentov, ale taktiež aj dovolenkovou destináciou, kde si turisti môžu vychutnať príjemné podnebie s 300 slnečnými dňami v roku. Nájdete tu nádherné pláže, chutné jedlo, ale aj bohatú históriu. Nazýva sa aj „ostrov dvoch tvárí” či „ostrov slnka”. Aj takto býva často krát označovaný ostrov Cyprus, na ktorom môžete stráviť príjemnú letnú dovolenku.

Základné informácie o Cypre

Vo východnej oblasti Stredozemného mora sa rozprestiera krásny ostrov Cyprus. Po Sicílii a Sardínii je to tretí najväčší ostrov Stredozemného mora. Aj napriek tomu, že územne Cyprus patrí do Ázie, kultúra je užšie spätá s tou európskou.

pixabay.com

Ostrov sa delí na dve časti, grécku a tureckú. Deliacu čiaru tvorí Zelená a Attilova línia. Aj vďaka tejto skutočnosti sa krajina nazýva „ostrovom dvoch tvárí”. Cyperská republika, ktorú tvorí južná časť ostrova, je medzinárodne uznávaná, o čom svedčí aj jej členstvo v Európskej únii a je aj viac vyhľadávaná dovolenkármi. Severocyperskú tureckú časť uznáva jedine Turecko.

Najlepší čas na návštevu Cypru je jún alebo až jeseň (v mesiacoch september a október už nie je počasie také horúce). V júli a auguste sa môže teplota vyšplhať až na extrémnych 35 – 39 stupňov. Aj napriek tomuto faktu navštevuje Cyprus najviac turistov počas letných mesiacov júl, august. Nebude žiadnym prekvapením, že pláže sú v tomto období preplnené. V tomto turistickom centre nájdete všetky druhy ubytovania, od malých chatiek až po luxusné hotelové komplexy. Pobyt vám spríjemnia aj cyperskí domáci, ktorí sú známi svojou pohostinosťou.

Turisti, ktorí hľadajú aj niečo viac ako piesočné pláže, sú na Cypre na správnom mieste. Najmä vďaka strategickej polohe má ostrov bohatú históriu. Nachádzajú sa tu archeologické náleziská, múzeá, byzantské kostoly a kláštory. Cyprus je taktiež tým pravým miestom pre turistiku. Aktívni dovolenkári môžu objavovať jedinečné bohatstvá fauny aj flóry.

Na vycestovanie do tejto európskej krajiny vám stačí občiansky preukaz. Pred vycestovaním sa nemusíte zdržiavať zámenou peňazí, platí sa tu eurom. V lete treba počítať s jednohodinovým časovým posunom (SELČ + 1 hod.). Pre tých, čo sa rozhodnú precestovať krajinu autom, nezabudnite, že na Cypre sa jazdí vľavo.

Ako sa dostať na Cyprus – Letecky no môžete skúsiť aj loď !

Základné informácie o Cypre by sme mali za sebou. Ale ako sa dostať do tejto dovolenkovej destinácie?

Najčastejšie využívaným spôsobom, ako sa dostať na Cyprus, je pomocou leteckej dopravy. Na ostrove sú dve medzinárodné letiská, a to v Larnake a Pafose. Letisko Larnaka je prístupné z dvoch našich letísk,a to z Bratislavy a Košíc. Spoločnosť Smartwings vás na ostrov prepraví za niečo vyše 3 hodín. Za jednosmernú cestu bez prestupu, či už z Bratislavy alebo z Košíc, zaplatíte 180 €.

Pafos je zo slovenských letísk prístupný priamym letom jedine z Bratislavy. Let trvá 3 hodiny a 5 minút. Potrebné je počítať s cenou od 140 €. Na toto miesto ostrova vás prepraví nízkonákladová spoločnosť Ryanair pravidelnými linkami v utorok a sobotu.

Tí, ktorí nemajú morskú nemoc, by mohli vyskúšať prepraviť sa na Cyprus aj lodnou dopravou, ktorá však časovo trvá podstatne dlhšie a je aj finančne náročnejšia. Na Cyprus existuje lodné spojenie z Grécka a to konkrétne do Limassolu. Do Larnaky sa pomocou lode dostanete z Libanonu a Izraelu.

Na presun po ostrove využíva veľa turistov auto, ktoré sa dá bez problémov prenajať. Treba však pamätať na to, že na Cypre sa jazdí vľavo. Tento zvyk tu zostal po Angličanoch.

Najobľúbenejšie dovolenkové letoviská na Cypre

Stredozemné more so svojou čistou vodou a podmorským svetom je výborným miestom, kde stráviť letnú dovolenku. Cyprus, ako jeho tretí najväčší ostrov, ponúka mnohé letoviská. Medzi najpopulárnejšie patrí Ayia Napa, Protaras, Limassol, Pafos či Larnaka.

Ayia Napa

Letovisko Ayia Napa sa rozprestiera na juhovýchode ostrova. Mesto bolo pôvodne rybárskou dedinkou, ktoré sa premenilo na obľúbené letovisko s nádhernými plážami a rušným nočným životom.

Vďaka svojej blízkej polohe pri Afrike je možné sa tu kúpať už od marca a sezóna trvá až do októbra. V letovisku Ayia Napa nájdete aj najkrajšiu pláž ostrova Nissy Beach. Biely piesok sa tiahne až po tyrkysové more. Voda je pri pobreží plytká, čiže je vhodná najmä pre rodiny s deťmi. Nissy Beach je najznámejšou plážou ostrova, čiže počas letnej sezóny musíte počítať s tlačenicou.

Táto dovolenková destinácia Cypru je známa aj svojím nočným životom. Ayia Napa je známym klubovým miestom s množstvom reštaurácii, barov, ale aj nočných klubov. Práve tu sa nachádza najväčší klub na Cypre The Castle Club. Takže ak máte radi zábavu a slnenie sa, je pre vás toto letovisko to pravé.

pixabay.com

Protaras

Necelých 10 kilometrov od strediska Ayia Napa sa nachádza mestečko Protaras, ktoré taktiež patrí medzi obľúbené cyperské destinácie. Toto mesto je o niečo pokojnejšie ako Ayia Napa, pretože sa tu nachádza menej hotelov. Je to obľúbený rezort, vyhľadávaný predovšetkým rodinami s deťmi.

Pláže sú piesočné, more tyrkysové. Najznámejšou plážou tohto rezortu je Pláž pod figovníkom. Názov je trošku zavádzajúci, žiaden figovník by ste tu nenašli. Protaras má výborné podmienky pre milovníkov vodných športov. Popri hlavných plážach sa tu nachádzajú aj malé zátoky, ktoré sú ideálne pre potápanie a šnorchlovanie.

Aj napriek tomu, že Protaras je hlavne rodinné letovisko, život tu začína západom slnka. Mesto sa vyznačuje veľkým počtom herní, čím pripomína Las Vegas.

pixabay.com

Limassol

Limassol, alebo taktiež nazývaný Lemesos, je druhým najväčším mestom Cypru. Je to prístav, ktorý je dôležitým dopravným uzlom a taktiež kľúčovým hráčom v stredomorskom obchodnom priemysle. Hospodársky vývoj vyniesol toto mesto na turistické a kultúrne výslnie.

Svojimi pamiatkami konkuruje susedným turistickým oblastiam. Nachádzajú sa tu staroveké zrúcaniny, archeologické pamiatky. Významnými pamiatkami sú divadlo Kourion a staré mesto Amathus. Obľúbenou destináciou sa stal aj vďaka vysokej kvalite turistických služieb a hotelov. Ako ostatné rezorty ponúka krásne čisté piesočné pláže rozprestierajúce sa pozdĺž celého svojho pobrežia.

Mesto preslávil aj karneval vína, počas ktorého turisti môžu ochutnať miestne vína. Tento vínny festival sa koná v septembri.

pixabay.com

Pafos

Pobrežné mesto Pafos sa rozprestiera na juhozápade Cypru. Vďaka svojmu kultúrnemu bohatstvu získalo toto mesto postavenie hlavného mesta kultúry na Cypre a v roku 2017 bol Pafos Európskym mestom kultúry.

V porovnaní s ostatnými letoviskami je more na pobreží tohto rezortu hlbšie a chladnejšie. Letná sezóna je tu preto o niečo kratšia. Podľa mytológie sa v jeho blízkosti narodila bohyňa lásky a krásy Afrodita. Niet divu, že si vybrala práve túto časť, keďže more je tu priezračne čisté.

Čo sa týka kultúrnej sezóny, tá je v tomto meste aktívna po celý rok. Medzi hlavné atrakcie Pafosu patria Hrobky kráľov, Dom Dyoníza či Vila Theseusa. Celé mesto Pafos je vďaka svojim starobylým pamiatkam zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

pixabay.com

Larnaka

Larnaka, nazývaná aj bránou ostrova, je turistické letovisko nachádzajúce sa na juhovýchodnom pobreží Cypru a je jeho tretím najväčším mestom. Mesto je obľúbené vďaka ľahkému prístupu, keďže medzinárodné letisko Larnaka, najväčšie na Cypre je vzdialené len pár kilometrov.

Pláže v tomto rezorte sú čisté, more krásne tyrkysové. Obľúbenou časťou mesta je Palmová promenáda, ktorá láka množstvom barov, kaviarní a reštaurácií. Mesto je plné historických pamiatok a kultúry. Významný je Kostol sv. Lazara či Hala Sultan Tekke – miesto moslimskej púte. Medzi obľúbené atrakcie Larnaky patrí aj Slané jazero, ktoré je v zimnom období útočiskom plameniakov. V lete je vyschnuté, turisti ho však spoznajú podľa vrstvy soli, ktorá po ňom zostáva.

pixabay.com

Čo by ste mali na Cypre počas dovolenky vidieť?

Tí, ktorí od dovolenky očakávajú viac než len vylihovanie na pláži, zavítali na Cyprus správne. Závideniahodná poloha tohto ostrova sa podpísala nielen na jeho dlhej histórií ale aj na prírodnom bohatstve, ktoré ukrýva. Pri návšteve Cypra rozhodne nevynechajte mesto Nikózia, Hrobky kráľov, poloostrov Akamas, Agios Lazaros či pohorie Troodos.

Nikózia

Hlavné a zároveň najväčšie mesto Cypru sa nachádza v centre ostrova. Celosvetovou raritou tohto mesta je fakt, že je rozdelené na dve časti. Stredom mesta prechádza takzvaná Zelená línia, ktorá oddeľuje Cyperskú republiku od Severocyperskej tureckej republiky. Prechod medzi týmito dvomi časťami bol otvorený v roku 2008. Pri ich návšteve je však veľmi ľahko badateľný rozdiel. Na jednej strane vás ohromia moderné budovy, v tureckej časti na vás čaká typické trhovisko a pouličné stánky. Oboje má však svoje čaro.

Centrum mesta je obkolesené benátskym opevnením s jedenástimi baštami, nájdete tu múzeá, staré kostoly či stredoveké stavby. Pri návšteve Nikózie by ste určite nemali vynechať Cyperské múzeum (Národné archeologické múzeum), kde je zaznamenaná celá história ostrova.

Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Hrobky kráľov

Hrobky kráľov sú jednou z najväčších a najhodnotnejších historických pamiatok na Cypre. Archeologické nálezisko leží asi dva kilometre západne od prístavu Pafos. Hrobky, ako aj celé mesto, patria do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Boli ste na dovolenke na Cypre? Podeľte sa o skúsenosť v komentároch pod článkom !

Kráľovské hrobky predstavujú komplex podzemných katakomb. História hrobov siaha až do 4. storočia pred naším letopočtom. Sú vyrezávané z pevných kameňov, niektoré obsahujú dórske stĺpy a fresky. Ako by sa mohlo zdať z názvu tejto pamiatky, hrobky neboli pohrebiskom kráľov, ale sú tu pochovaní aristokrati a vysoko postavení úradníci.

pixabay.com

Poloostrov Akamas

Poloostrov Akamas sa rozprestiera na západe Cypru. Podľa starých mýtov práve na tomto mieste trávila bohyňa Afrodita čas so svojím milencom Adonisom. Na polostrove sa nachádzajú Afroditine kúpele, ktoré tvorí malé jazero, v ktorom sa údajne bohyňa kúpala.

Okrem romantickej mytológie polostrov zaujme svojou nedotknutou prírodou plnou prekrásnych útesov a romantických zálivov. Rastie tu viac než 500 druhov divokých rastlín, žijú tu stáda cyperských muflónov a morské karety si tu kladú svoje vajíčka.

pixabay.com

Agios Lazaros

Mesto Larnaka je nielen známym letoviskom, ale skrýva v sebe aj veľkú historickú hodnotu. Hlavným turistickým cieľom je kostol Agios Lazaros, ktorý bol postavený v 9. storočí. Nachádza sa na malebnom námestí mesta a je to jeden z najpozoruhodnejších príkladov byzantskej architektúry na Cypre. Kostol leží na hrobe svätca, ktorý prišiel na ostrov potom, čo ho Ježiš vzkriesil z mŕtvych.

V kostole je zriadené aj byzantské múzeum, ktorého exponáty pozostávajú z dôležitých náboženských relikvii a artefaktov, byzantských ikon, evanjelií, kríža a iných cirkevných pokladov.

Wikimedia Commons CC BY 3.0

Pohorie Troodos

Ak vás lákajú prírodné i historické krásy, vyrazte na pohorie Troodos. V tomto kopcovitom regióne nájdete plno pekných dedín s tradičnými kamennými domami a dláždenými cestičkami.

Jednou z najkrajších súčastí zoznamu UNESCO je totiž 10 miestnych kostolov a kláštorov z byzantského obdobia, ktoré sú umiestnené po celom tomto pohorí. Kostoly obsahujú fresky a nástenné maľby už zo stredovekej éry. Najkrajším kláštorom je Kykkos, kde sa zachovali nádherné mozaiky a ikony. Najcennejšou je ikona Panny Márie.

pixabay.com

Čo by ste mali na Cypre počas dovolenky ochutnať?

Geografická poloha ostrova Cyprus ovplyvnila aj jeho kuchyňu. Je zmesou gréckych, tureckých a anglických tradícií. V cyperskej kuchyni nájdete veľa rýb, morských živočíchov či zeleniny. Medzi typické národné cyperské jedlá patrí meze, halloumi, loukoumia, sheftalia či souvlakia.

Meze

Jednou z najslávnejších cyperských špecialít je meze. Túto delikatesu zahrňuje 20 – 30 chodov a je určená pre 2 – 4 osoby. Pre milovníkov jedla je meze výborný spôsob, ako ochutnať všetky miestne špeciality. Jedlo začína čiernymi a zelenými olivami. Ďalej na tanieri môžete nájsť humus, tzatziki. Netradičnými chodmi sú slimáky v paradajkovej omáčke, chobotnica na červenom víne, či mozog s nakladanými kapary. V meze nemôžu chýbať ani rôzne druhy mäsa či rýb. Ako dezert na záver poslúži čerstvé ovocie alebo nakladané sladké plody v sirupe. Na tomto obrovskom tanieri si každý nájde niečo podľa svojho gusta, porcia je naozaj obrovská a vyjde vás na 40 €.

pixabay.com

Halloumi

Obľúbenou špecialitou je aj jedlo Halloumi, teda syr, vyrábaný priamo na Cypre. Vďaka svojej chuti sa jedlo rozšírilo aj do mnohých krajín Európy či Stredného východu. Pozostáva z ovčieho alebo kozieho mlieka. Ľahko sa vypráža či griluje. Halloumi je možné podávať aj studené s nakrájaným melónom.

pixabay.com

Loukoumia

Milovníci sladkého si určite pochutia na Loukoumii, nazývanej taktiež turecký med či medové šišky. V skutočnosti sú to sladké kocky želé, ponorené do medu a obalené drvenými orechmi, sezamovými semienkami alebo škoricou. Tento dezert môžete ochutnať v ktorejkoľvek miestnej kaviarni.

Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Sheftalia

Sheftalia sú tradičné cyperské malé párky. Sú plnené petržlenom, cibuľou a mletým bravčovým alebo jahňacím mäsom. Sheftalia je tradične grilovaná na drevenom uhlí približne 30 minút. Tieto malé klobásy sú často podávané v chlebe pita.

Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Souvlakia

Typickým cyperským jedlom je aj souvlakia- cyperská forma kebabu, ktorá pôvodne pochádza z Grécka. Bravčové, kuracie alebo jahňacie mäso sa najprv opečie na ohni. Podáva sa nakrájané na malé kúsky v chlebe pita so zeleninou. Existuje aj vegetariánska forma tohto jedla a to so syrom halloumi alebo hríbmi.

pixabay.com

 

 

Zdroje:

Tripadvisor
Lonely Planet
www.planetware.com

www.heartcyprus.com

Wikipedia

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre