Dovolenka na Sicílií – Čo ponúka najväčší taliansky ostrov cestovateľom a dovolenkárom?

1430

Dovolenka na Sicíilií

Sicília je najväčší ostrov v Taliansku, čo znamená že možností na dovolenku alebo výlet je nespočetne veľa. So svojou strategickou polohou v srdci Stredozemného mora, Sicília už dávno vábila mnohých „okoloidúcich“. Dnes však vábi skôr svojou prekrásnou prírodou a historickými pamiatkami. Preto má aj mnoho ľudí problémy rozhodnúť sa, ktorú časť Sicílie vôbec navštíviť.

Na Sicília sú letá dlhé a horúce, väčšinou prídu skoro počas roka a odídu až keď v severnejších častiach Zeme padá z oblohy sneh. Hlavné mesto Sicílie – Palermo – taktiež bolo menované ako Hlavné Mesto Kultúry Talianska v roku 2018.

Ktoré miesta na Sicílií navštíviť ?

Vybrať si miesto, z ktorého budete objavovať Sicíliu môže byť skutočne náročné, preto sa prosím poraďte s týmto krátkym listom počas vášho rozhodovania.

 

Taormina a severovýchod

Taormina fotografia
Foto od Andrea Schaffer

, úžasné menšie mesto, ktoré je však plné života, vám ponúkne to najlepšie z celej Sicílie. Pokiaľ na dovolenke nechcete šoférovať, tak toto je miesto pre vás. Máte mnoho možností na zábavu hneď pár krokov od vášho bývania a lanovka spája každú pláž s mestom. Ak máte radi historické stavby, tak určite navštívte aj staroveký amfiteáter v meste!

 

Val di Noto a juhovýchod

Toto mesto bolo znovu založené niekedy okolo roku 1700, po tom, čo ho zničilo zemetrasenie v roku 1693. Reprezentuje srdce Sicílskeho Baroku a taktiež nám ukazuje jeho prvé začiatky. Najvýznamnejšou budovou je mestská katedrála, ktorá sa rekonštruovala 10 rokov a dnes je pýchou celého mesta.

V celej juhovýchodnej časti Sicílie nájdete podobné mestá, ako napríklad Caltagirone, Militello in Val di Catania, Catania, Modica, Noto, Palazzolo, Ragusa alebo Scicli, ktoré boli znovu vybudované v tomto architektonickom štýle.

V oblasti môžete:

  • Objavovať mestá a kostoly postavené v Baroku
  • Večerať v tradičných osteriách (v minulosti podávali vína a jednoduché jedlá)
  • Stráviť popoludnie na tichých plážach
  • Vychutnať si lokálne vína a syry

 

Južná Sicília

Južná časť ostrova je pretkaná dlhými kilometrami prázdnych pláži, ktoré sem tam prerušia nejaké rybárske dedinky. Ak tadiaľto plánujete ísť autom, tak by ste mali vedieť, že cesty tu zvyknú byť pomalšie oproti ostatným častiam krajiny. No na druhú stranu vás Sicília odmení krásnymi fotografiami prírody, ktorá ostáva nedotknutá človekom.

No južná Sicília nie je len človekom zabudnutá časť krajiny, v ktorej sa nedá nič robiť! Populárne turistické aktivity zahŕňajú:

  • Navštívenie Valle dei Templi (Údolie Chrámov), ktoré je súčasťou UNESCO
  • Preskúmavanie nedotknutých brehov
  • Objavovanie malých dediniek na skalách
  • Prechádzanie po krásnych Tureckých „Schodoch“
  • Strávenie dňa v kúpelnom meste Sciacca
Valle dei Templi fotografia
Foto od Jos Dielis

Západná Sicília

Zatiaľ čo vo východnej a južnej Sicílii nájdete skôr pamiatky po starovekom Grécku, tak na západnej Sicílii majú svoje stopy do dnes Africké kmene a Kartágo. Dnes tam môžete navštíviť niekoľko zachovalých stredovekých dediniek alebo rozpadajúce sa ruiny.

Povrch západnej Sicílie je všetko od olivových hájov či viníc, cez niekoľko solivarov v oblasti Trapani, až po malé kamenisté pláže v Zingarskej Prírodnej Rezervácii. Na juhozápade sú svetoznáme pláže s bielym pieskom v meste San Vito Lo Capo, ktoré sú obrovským magnetom na turistov.

Krajské hlavné mesto – Trapani – je geograficky bližšie k Tunisku, než k Talianskej pevnine. Vďaka tomu v oblasti prevláda africká kultúra, s jej festivalmi a tradíciami. Môžete navštíviť aj dedinku Mozia, ktorá bola založená Kartágom, alebo Arabské mestá ako Marsala a Mazara del Vallo.

Gastronómia tu prekvitá vďaka spojeniu talianskej a africkej kultúry. Reštaurácie ponúkajú fantastické ryby, arabmi ovplyvnené jedlá, ako napríklad kuskus, no aj fantastické Marsala vína a dezertné vína z Pantellerie. Tento región je známy svojou produkciou jedných z najlepších vín v celom Taliansku.

Prečítajte si, ktoré dovolenkové destinácie v Taliansku sú v sezóne populárne .

Severná Sicília

Uzemie, ktoré sa rozťahuje od mesta Palermo po Messinu. Severné územie Sicílie je prekvapivo pestré. Nájdete tu prímorské pobrežie, kopce a planiny, hory alebo dokonca aj sopečné ostrovy.

Pobrežie ponúka fantastické pláže a turistov lákajú najmä mestá ako Cefalù, Mondello alebo Capo d’Orlando. Ak pocestujete popri pobrežiu, tak vášmu oku zalichotia aj staroveké pamiatky ako napríklad Tindari (staroveké mesto), Solunto (taktiež staroveké mesto) alebo hrady z 11. a 12. storočia.

Zaujímavou cestou by mohla byť aj jazda cez hory Madonie a Nebrodi, čo vám umožní nahliadnuť do dedinského života na Sicílii. Tieto hory sú fantastickým miestom aj na turistiky (na vlastných nohách, alebo aj na koňoch!).

Síce to technicky nie je Sicília, tak Lipárske (Eolské) ostrovy môžu byť tiež fantastickou dovolenkou. Zažijete tlejúce sopky, pláže s čiernym pieskom a dymiace fumaroly. Ostrovy sú extrémne rozdielne, a každý ponúka niečo nové, čo ten predchádzajúci nemal. Mesto Milazzo na východnej Sicílii je hlavným spojovým bodom so Sicíliou, no dostanete sa sem aj z Messiny či Palerma.

Sicili fotografia

Palermo

Palermo je hlavným mestom Sicílie s 676 tisíc obyvateľmi. Je ostrovným centrom pre kultúru a ekonomiku. Pochopiteľne je to veľmi obľúbená destinácia pre turistov a tak by sme vám chceli ponúknuť niekoľko tipov, čo robiť / navštíviť v Palerme!

Palermo fotografia
Foto od santiagolopezpastor

Palermská katedrála

Kvôli Sicílskej minulosti, kedy nad ostrovom mali nadvládu rôzne kultúry a vierovyznania počas mnohých rokov, tak táto budova je postavená vo veľa rôznych štýloch a celkovo je to fascinujúca budova. Vo vnútri nájdete komoru s pokladom, v ktorej sa nachádza aj niekoľko významných cirkevných artefaktov z rozdielnych období. Aby toho nebolo málo, tak je vo vnútri aj hrobka Cisára Frederika 2.

Palazzo dei Normanni

Tento palác slúžil ako hlavné sídlo Sicílskych kráľov. Je to jeden z najstarších kráľovských palácov v celej Európe (postavený v 9. storočí).

Archeologické múzeum Palermo

Milovníci histórie si v tomto múzeu prídu na svoje. Múzeum ponúka obrovskú zbierku starovekých Gréckych artefaktov a nálezov z celej Sicílie. Múzeum je rozdelené na viacero sekcií, ako napríklad Podvodné artefakty, Fénické artefakty, Rímske artefakty a mnoho ďalších.

Monte Pellegrino

Sicília je plná hôr a hornatých regiónov. Hora Monte Pellegrino leží hneď pri Palerme a láka domácich alebo turistov na prechádzku a útek od modernej doby. Je len približne 10 km od centra mesta a pravidelný autobus vás vezme až na vrchol.

Palermské stánky s jedlom

Tieto stánky sú fantastickým spôsobom ako vyskúšať domácu kuchyňu. Hlavné trhy sú Ballaro, Cap alebo Vucciria, pričom všetky 3 sú v centre mesta, takže nemusíte za nimi ani ďaleko chodiť! Ponúknu vám nie len typické talianske cestoviny, ale aj čerstvé ovocie, zeleninu, koláče, pečivo a omnoho viac. Pripravte sa na explóziu chuti a zvukov z rušného trhoviska.

Teatro Massimo

Prekvapivo, je to jedna z najväčších budov v celom Palerme! Vedľa celej budovy vám budú pripadať budovy na Piazza Giuseppe Verdi (blízke námestie) ako zmenšeniny.

Sicili fotografia

Ako sa dostať na Sicíliu

Sicília má 4 medzinárodné a 2 národne letiská. Hlavné letiská sú Palermo a Catania. Letiská ako Trapani a Comiso sú menšie a používané najmä „nízkonákladovkami“ ako Ryanair alebo EasyJet.

Letisko Palermo

Nachádza sa približne 33 km od centra v meste Palermo. Je niekoľko možností, ako sa dostanete do centra: autobusom, taxíkom alebo prenajatým autom. Letisko je taktiež s Palermom spojené vlakom a cesta vám potrvá približne 40 minút. Vlaky odchádzajú každú hodinu a pol. Oficiálna stránka letiska.

Letisko Catania

Letiska sa nachádza približne 15 minút od centra mesta. Autobus odchádza do Palerma každé dve a pol hodiny, do Taorminy každých 45 minút. Posledný autobus do mesta Taormina odchádza o 8 večer.

Letisko Trapani

Nachádza sa 8 km od centra mesta. Z letiska a na letisko sú pravidelné autobusy.

Ak idete na Sicíliu autom, tak budete musieť využiť trajekt. Trajekty na Sicíliu chodia z týchto miest (od severu na juh) : Janov, Livorno, Civitavecchia, Neapol, Salerno a Vibo Valentia.

Taliansko

Kedy ísť na Sicíliu?

Keď je v Európe teplo, tak na Sicílii je až príliš teplo, čo z chodenia a bicyklovania robí poriadnu drinu. Najlepší čas na navštívenie Sicílie je v septembri, keď je more ešte teplé a slnko až tak nepáli. Jar je tiež výborný čas, no vtedy na Sicíliu chodia mnohé školy, kvôli bohatej histórii ostrova. Ak prídete v zime, tak nestretnete takmer žiadnych turistov a spoznáte tu kľudnú stranu populárnej dovolenkovej destinácie aj v roku 2019.

Ak vás netrápi počasie ale davy ľudí, tak samozrejme je najviac turistov v letných mesiacoch, teda v júli a auguste. Mnohí odporúčajú ísť na dovolenku v októbri alebo novembri, keďže turisti sa už takmer úplne vytratili, no more je ešte stále dostatočne teplé na kúpanie.

Predpoveď počasia

Sicília Predpoveď počasia

Ubytovanie

Populárne dovolenkové destinácie ako Palermo alebo Catania zvyknú byť drahšie a ceny sa pohybujú okolo 35€ za noc. Ak však poputujete mimo prepchatých pláží veľkých miest, tak budete príjemne prekvapení aj cenami ale aj pripravenosťou domácich na turistov. Ceny za jednu noc klesajú v určitých lokalitách až na najmenej 20€ za noc.

Keďže je Sicília, a všeobecne celé Taliansko, populárnou dovolenkovou destináciou už po mnohé roky, tak sa nemusíte báť, že by ste sa na dovolenke nudili. Veľké mestá ponúkajú energický nočný život a atrakcie pre cudzincov.

V takmer každom meste nájdete aj cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú výlety do prírody, do ostatných miest, na historické pamiatky alebo loďou na menšie ostrovy.

 

Dôležité telefónne čísla

113 – univerzálne číslo núdzového volania (ako naše 112)

+39 0636715200, +39 0636715201 – slovenská ambasáda v Ríme

 

 

 

Zdroje

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre